Jak dbać o drogi moczowe?

Higiena i pielęgnacja dróg moczowych warunkuje utrzymanie zdrowia i komfortu. Z kolei zaniedbanie higieny sprzyja zakażeniom układu moczowego. Regularna higiena powinna odbywać się przy myciu okolic intymnych przeznaczonym do tego preparatem. Dlatego warto zadbać o utrzymanie odpowiedniej mikroflory, która stanowi naturalną barierę dla chorobotwórczych bakterii. Składniki płynów do higieny intymnej z zawartością  składników antybakteryjnych i pre-biotycznych sprzyjają odnowie naturalnej mikroflory bakteryjnej i utrzymują odpowiednie pH w miejscach, gdzie zaczynają się infekcje dróg moczowych i stany zapalne.

Dieta na drogi moczowe

Osoba dbająca o swój układ moczowy lub borykająca się z problemami z pewnością powinna skupić się na właściwej diecie. Powinna być ona lekkostrawna i zawierająca około 2 litry płynów. Przede wszystkim powinniśmy unikać pokarmów, które drażnią pęcherz, czyli: alkohol, napoje gazowane, kofeina, mleko, owoce cytrusowe, pomidory, czekoladę lub ostre przyprawy. Dodatkowo należy wykluczyć produkty przyczyniające się do powstawania zaparć, mowa tutaj o warzywach strączkowych mających właściwości wzdymające.

Z kolei pozytywne oddziaływanie na drogi moczowe ma spożywanie produktów żurawinowych, gdyż zawierają one substancje pomagające oczyszczać układ moczowy z bakterii. Mikroelementy wchłaniane podczas trawienia przechodzą w mocz, który otaczają komórki ścian moczowodów i nie pozwalają drobnoustrojom przylegać do błony śluzowej. Dzięki temu bakterie nie pozostają w układzie moczowym, ale z niego spływają. W ten sposób sok żurawinowy zapobiega zakażeniom i nieprzyjemnemu zapachowi moczu. Dodatkowo zapobiega tworzeniu kamicy moczowej. Jeżeli chodzi o pokarmy z dużą zawartością witaminy C to ich dawkowanie również powinno być kontrolowane, gdyż powoduje to podrażnienia wokół stomii.

Higiena dróg moczowych

Ważną kwestią jest higiena okolic dróg moczowych. Dbamy o nią głównie, aby skrócić czas kontaktu skóry z moczem. Oto ważne cele ze względu, na które należy dbać o okolice dróg moczowych:

 • opanowanie procesu zapalnego i swędzenia skóry,

 • ochrona skóry przed przesuszeniem i czynnikami drażniącymi, czyli moczem oraz potem,

 • ograniczenie przykrego zapachu,

 • powinniśmy unikać mycia ciała mydłem, gdyż powoduje ono wysuszenie,

 • należy w celu pielęgnacji stosować środki kosmetyczne, które mają działanie odżywcze, kojące i łagodzące podrażnienia, ale również produkty z właściwościami oczyszczającymi, nawilżającymi oraz poprawiającymi elastyczność skóry

Sposoby pielęgnacji dróg moczowych u kobiet i mężczyzn

Pamiętajmy, że potrzeby pielęgnacji układu moczowego różnią się nieco u kobiet i mężczyzn. Wynika to przede wszystkim z różnic w budowie anatomicznej. Dlatego istnieje kilka rad dzięki, którym możemy zapobiegać nieprzyjemnym problemom związanym z późniejszymi infekcjami okolic dolnych dróg moczowych. Oto kilka z nich:

 • Podstawowym zaleceniem profilaktycznym jest picie większej ilości płynów, gdyż zmusza to do obfitszego i częstszego oddawania moczu. W wyniku tego mamy regularne oddawanie moczu przy czym jest mniejsze ryzyko rozwoju bakterii w pęcherzu. Mocz nie jest zbyt długo przetrzymywany w układzie dzięki czemu nie wchłania się do ścian.

 • Już od dawna znane są właściwości żurawiny na kondycję dróg moczowych. Owoce tej rośliny znalazły zastosowanie przy dolegliwościach układu moczowego. Żurawina jest źródłem witaminy C, która zakwasza mocz i utrudnia przez to rozwój bakterii, a dodatkowo wzmacnia organizm. Pamiętajmy jednak, że nadmierne spożywanie witaminy C sprzyja podrażnieniom okolic intymnych.

 • Czasami pomaga stosowanie środków naturalnych, które mają właściwości moczopędne. Wśród nich znajdziemy: czarną porzeczkę, pietruszkę zwyczajną lub skrzyp polny.

 • Regularne oddawanie moczu to podstawa. Pamiętajmy o tym szczególnie po stosunku seksualnym i bezpośrednio przed snem. Wiele zakażeń układu moczowego ma swoją przyczynę w cewce moczowej, która u kobiet jest krótsza niż u mężczyzn, a to  niestety sprzyja wnikaniu drobnoustrojów do pęcherza moczowego w trakcie stosunku. Z tego względu kobiety bezpośrednio po zbliżeniu seksualnym muszą oddać mocz i umyć okolice intymne odpowiednim środkiem przeznaczonym do higieny intymnej.

  i-iladian-pregna-zel-do-higieny-intymnej-180-ml

Iladian Pregna Żel do higieny intymnej

Kliknij i sprawdź najniższe ceny

 • Ważne jest szczególnie latem unikanie kąpieli w niekontrolowanych zbiornikach wodnych. Tam czają się na nas bakterie i drobnoustroje. Ponadto uważać trzeba również w takich miejscach jak: publiczne toalety, przebieralnie, sauny lub basen.

 • Właściwa bielizna i stosowanie odpowiednich środków piorących gwarantuje komfort w okolicach dróg moczowych. Warto też pamiętać o odpowiednim ubiorze, który pozwoli uchronić wrażliwe miejsca przed niską temperaturą i przewianiem. Ponadto kąpiele w wannie z dodatkiem pieniących kosmetyków mogą być czynnikiem, który zwiększa ryzyko nawrotów zakażenia.

 • Kobiety są bardziej skłonne do nabywania infekcji dróg moczowych. Leczenie stanów zapalnych sromu i pochwy u kobiet oraz zaparcia mogą być czynnikiem sprzyjającym zakażeniu.

Mężczyźni nieco mniej są narażeni na problemy związane z zakażeniem układu moczowego. Dlatego część zaleceń jeżeli chodzi o higienę ich nie dotyczy. Muszą oni jednak pamiętać, że mając kontakt płciowy ze swoją partnerką może dojść do zarażenia bakteriami. Dodatkowo warto stosować się nawet do zaleceń dla Pań. Przede wszystkim przyda się odpowiednia bielizna i regularna higiena okolic intymnych. Warto unikać siadania na zimne miejsca oraz ubieranie odpowiednio odzienia na okolice dróg moczowych. Z pewnością dla obojga partnerów brak odpowiedniej higieny któregoś z nich sprzyja wystąpieniu zakażeniom i infekcjom dróg moczowych. Niewłaściwa higiena jest jednym z czynników, które powodują problemy. Warto wiedzieć również, że przyczyniają się do nich:

 • spożywanie dużej ilości białka zwierzęcego i nabiału,

 • czynnik dziedziczny np. zwężenie dróg moczowych utrudniające swobodny odpływ moczu,

 • płeć, gdyż kobiety są znacznie bardziej narażone na wystąpienie stanów zapalnych dróg moczowych niż mężczyźni,

 • ciąża, a zwłaszcza pierwsze miesiące ciąży są okresem usposabiającym do infekcji dróg moczowych,

 • menopauza u kobiet, gdyż w jej trakcie następuje obniżenie pęcherza i skrócenie cewki moczowej, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych,

 • kąpiele w basenie i jeziorze, szczególnie zimna woda sprzyja infekcjom, dodatkowo pływając w zbiornikach wodnych można zarazić się Eischerichia Coli,

 • intensywna aktywność seksualna, podczas której mikrourazy podczas stosunku mogą prowadzić do zapalenia cewki moczowej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.