Dieta tłuszczowa – co warto o niej wiedzieć?

Wielu osobom wydaje się, że tłuszcz odpowiedzialny jest za tycie, jednak prawda jest taka, iż wzrost kilogramów spowodowany jest spożywaniem węglowodanów. To właśnie one powodują, że tłuszcz odkłada się w organizmie, powodując tym samym przyrost masy i tkanki tłuszczowej. Dieta tłuszczowa to z kolei prawdziwa rewolucja w odchudzaniu, która zapewnia odpowiednią ilość energii przy niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Aby przejść na taką dietę, niezwykle ważne jest to, aby zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe, co z początku może się wydawać trudne, jednak z czasem efekty mogą być zaskakujące.

Skąd się bierze nadmiar kilogramów, czyli dlaczego tyjemy?

Za proces tycia odpowiedzialna jest insulina, czyli znajdujący się w organizmie hormon, który odpowiedzialny jest za proces kontrolowania poziomu cukru we krwi. Narządem, który produkuje insulinę, jest trzustka, jednak należy wiedzieć o tym, iż proces ten rozpoczyna się jeszcze przed spożyciem posiłku, ponieważ sama myśl o jedzeniu stymuluje produkcję insuliny. Z każdym kolejnym kęsem organizm otrzymuje coraz to większe ilości glukozy i w tym momencie insulina wymusza na komórkach zwiększenie tempa pompowania glukozy z krwiobiegu.

Co się dziele dalej? Część insuliny zostaje zamieniona na energię, natomiast reszta zostaje zmagazynowana w postaci glikogenu w mięśniach oraz w formie tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Warto jednak mieć świadomość tego, iż insulina produkowana jest w reakcji na spożycie węglowodanów, a nie tłuszczów. Z tego też względu osoby, które chciałyby schudnąć, muszą ustabilizować poziom insuliny we krwi, ponieważ w sytuacji, gdy ona wzrasta, dochodzi do magazynowania w organizmie tłuszczu. Z kolei w przypadku, gdy poziom insuliny maleje tłuszcz, zostaje przekształcony w niezbędną energię.

Ograniczenie spożycia węglowodanów

Nie wszystkie osoby tyją po spożyciu węglowodanów, jednak te, które stopniowo przybierają na wadzę, mogą mieć pewność, iż winowajcą są tutaj właśnie węglowodany a w szczególności ich ilość oraz jakość. Nie wszystkie produkty zawierające w swoim składzie węglowodany są tak samo tuczące, jednak unikać należy w szczególności tych, które powodują znaczne wahania poziomu insuliny. Do grupy takich produktów można zaliczyć przede wszystkim białe pieczywo (bułki, chleby oraz makarony wytwarzane z mąki pszennej), a także ziemniaki oraz ryż. Z tego też względu ilość spożywanych węglowodanów należy ograniczyć, wprowadzając do codziennego menu większe ilości tłuszczów oraz białka.

Czym jest dieta tłuszczowa?

Dieta tłuszczowa opiera się przede wszystkim na spożywaniu tłuszczy, jednak należy mieć świadomość tego, iż nie wszystkie źródła tego składnika powinny zagościć w codziennym menu. Najważniejsze i najcenniejsze dla zdrowia są nienasycone kwasy tłuszczowe, jednak każdego dnia należy pamiętać o odpowiednim stosunku kwasów tłuszczowych nienasyconych, wielonienasyconych oraz nasyconych. Ilość tłuszczy nasyconych powinna być jak najmniejsza, natomiast stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 powinien wynosić pół na pół. Co zatem powinno zagościć na talerzu? Przede wszystkim tłuste ryby, które dostarczają organizmowi nie tylko zdrowych tłuszczy, ale również odpowiednich ilości białka, a także chude mięso pod warunkiem, że zostanie przygotowane w odpowiedni sposób z odrobiną tłuszczu.

Najważniejsze zasady diety tłuszczowej

 • ogranicz do absolutnego minimum ilość spożywanych węglowodanów (w przypadku bardzo restrykcyjnej diety ilość węglowodanów nie może przekroczyć 20 g dziennie, natomiast wersja lżejsza zakłada spożycie białka na poziomie 20-50 g)
 • nie należy bać się tłuszczu, jeśli dana osoba chciałby zjeść np. jajko z majonezem, to jak najbardziej może sobie na to pozwolić
 • codzienne dieta powinna zaspokojać głód, dlatego też należy jeść tak dużo, jak to tylko konieczne, nie patrząc w ogóle na ilość kalorii
 • ilość dostarczanych organizmowi każdego dnia kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 powinna być wyższa niż kwasów tłuszczowych omega-6
 • podczas trwania diety należy pić bardzo duże ilości niegazowanej wody

Jakich produktów spożywczych należy unikać?

Z codziennego menu należy wyeliminować takie węglowodany jak:

 • makarony (jasne)
 • pszenny chleb i bułki, pieczywo tostowe
 • gazowane napoje słodzone
 • ziemniaki, ryż i kasze

Przed zakupem każdego produktu spożywczego warto wcześniej sprawdzić, jaki ma on indeks glikemiczny, pamiętając o tym, iż im wyższy indeks, tym poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu gwałtownie wzrasta. Aby dowiedzieć się, jaki indeks glikemiczny ma dany produkt żywnościowy, warto posłużyć się specjalną tabelką, która dostępna jest na wielu portalach internetowych. Dzięki tej tabelce można bez problemu wyeliminować z codziennego menu wszystkie te węglowodany, które w diecie tłuszczowej nie są wskazane.

Które produkty spożywcze powinny zagościć na talerzu?

Każdego dnia warto spożywać takie produkty żywnościowe jak:

 • tłuste ryby, wołowina, wieprzowina i drób (z uwagi na fakt, iż drób jest bardzo chudy, należy dodać do niego odrobinę jakiegoś zdrowego tłuszczu)
 • sery żółte oraz twarogi (z wyłączeniem serków topionych)
 • masło, smalec, majonez, jajka
 • warzywa w różnej postaci z dodatkiem oliwy z oliwek

Plusy i minusy diety tłuszczowej

Dieta tłuszczowa nie pozostawia w ogóle uczucia głodu, ponieważ można jeść tyle ile potrzeba, nie zwracając w ogóle uwagi na liczbę kalorii. Jedzenie syci na bardzo długo, dzięki czemu nie ma się ochoty na podjadanie niezdrowych przekąsek takich jak np. słodycze. Efekty diety tłuszczowej widoczne są bardzo szybko, a najważniejsze jest to, iż nie trzeba odmierzać ilości poszczególnych produktów, jak ma to miejsce, w przypadku innych diet odchudzających. Taka dieta pomaga ponadto poprawić ciśnienie krwi, a także obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Z kolei, jeśli chodzi o minusy takiej diety, to w początkowym etapie jej trwania wiele osób może bardzo źle się czuć (może pojawić się wówczas ból głowy lub też ból brzucha), co ma związek z bardzo szybką utratą wody.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.