Zielona kawa – nowy sposób na odchudzanie! Czy zielona kawa na pewno jest bezpieczna przy odchudzaniu

Zielona kawa podbija rynek! Od kilku lat zdobywa co raz większą popularność, zarówno wśród smakoszy kaw i nie tylko. Trzeba przyznać, że Polacy przodują w spożyciu czarnej kawy. I chociaż budzi ona nas co rano, to co raz częściej słychać głosy, że zdrowszym sposobem na pobudkę będą zmielone ziarna zielonej kawy.

Zielona kawa – co to?

Mogłoby się wydawać, że to kolejna odmiana, jednak wszystko jest jeszcze prostsze! Zielona kawa od czarnej różni się jedynie krótszym sposobem przygotowania przed sprzedażą. Mianowicie nie jest poddawana procesowi palenia czyli ogrzewania do wysokich temperatur. Producenci obiecują, że tym sposobem w ziarnach pozostaje znacznie więcej cennych składników. Zatem zebrane świeżo ziarna pakowane są bez specjalnej obróbki i wysyłane do sklepów.

Właściwości zielonej kawy

Po pierwsze za najważniejszą właściwość uważa się obecność kwasu chlorogenowego. Część badań wskazuje na to, iż kwas może działać pobudzająco na metabolizm, zatem zieloną kawę popularyzuje się jako środek wspomagający przy diecie. Często można zdobyć kapsułki z zieloną kawą.

Po drugie oprócz tego kawa zielona ma takie same właściwości jak kawa czarna, będzie pobudzać w ten sam sposób, zatem zielona kawa powinna być zdrowszym zamiennikiem czarnej kawy. Co za tym idzie nie powinno się jej też pijać w za dużych ilościach, bo w ten sam sposób co kawa czarna może powodować wypłukiwanie magnezu z organizmu.

Kwas chlorogenowy

To rodzaj kwasu zawartego w ziarnach kawy (zarówno zielonej i prażonej, czyli czarnej), jest również w takich produktach jak w ziemniakach, jabłkach, czarnej jagodzie, liściach stosowanych do przyrządzania yerba mate, a nawet w nasionach kakaowca! Prawdopodobnie jego obecność przyspiesza metabolizm, a także działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Czarna kawa vs zielona kawa

Czarna kawa to napój, który często jest nadużywany, a jego główną pozytywną cechą jest pobudzenie organizmu. Jednak tyle wystarcza, żebyśmy chętnie sięgali po nią na wszelkie możliwe sposoby, ostatecznie w świecie gdzie kariera odgrywa tak duże znaczenie każdy z nas chce być pełen energii. Jest jednak inny równie dobry sposób na pobudzenie, a przy tym dostarczenie dodatkowych składników. Oprócz większości pozytywnych aspektów jak spowolnienie rozwoju próchniczy czy przeciwdziałaniu marskości wątroby, które ma każda z tych kaw, zielona kawa ma unikatową właściwość. Tylko zielona kawa ma tak dużą ilość zawartego w sobie kwasu chlorogenowego!

Odchudzanie z zieloną kawą

Co raz modniejsza staje się dieta wraz z zieloną kawą. Nie oznacza to, że jedynymi, albo głównymi posiłkami będą te na bazie kawy. Raczej jak wszyscy wiedzą medycyna ani domowa, ani roślinna ani chemiczna nie zna sposobu na cudowne odchudzanie. Jednak wielu sportowców, trenerów osobistych czy dietetyków proponuje aby do diety włączać zieloną kawę.

Dlaczego? To proste, zielona kawa, jak to kawa, pobudza nasz organizm. Odgania senność i pozwala „stanąć na nogi”, co zawsze przyda się przed treningiem. Zamiast niezdrowych chemicznych środków używanych do nadmiernego pobudzenia przed treningiem warto zainwestować w zdrowy środek, który bezpiecznie nas naenergetyzuje. Dodatkowo kwas zawarty w zielonej kawie spowoduje szybszą utratę tkanki tłuszczowej i ogólną poprawę działania naszego metabolizmu. Dzięki temu każda dieta wspomagana produktami z zielonej kawy będzie przyjemniejsza i skuteczniejsza. Potwierdzają to przede wszystkim trenerzy, którzy zalecają, aby przed treningiem wypić filiżankę tego naparu.

Niestety jak już było to wspominane, zielona kawa nie jest żadnym cudownym środkiem. Zatem aby dieta była faktycznie skuteczna zaleca się jedzenie około 1500 kalorii na dzień przy odpowiednim treningu ciała. W celu wybrania diety najlepiej wybrać się do dietetyka albo do samego trenera personalnego, który pomoże wybrać dietę i rodzaj ćwiczeń. Wtedy też śmiało możemy zapytać o dołączenie zielonej kawy czy to w formie napoju czy w formie kapsułek.

Przeciwwskazania

Niestety, jak przy większości produktów są pewne przeciwwskazania.

-jeśli nie tolerujesz kofeiny, zielona kawa nie jest dla Ciebie, tak samo jak kawa czarna zawiera kofeinę w dużej ilościach

-jeśli chorujesz na cukrzycę najpierw skonsultuj się z lekarzem odnośnie stosowania zielonej kawy

-ponieważ kawa jest używką również kobiety w ciąży i w trakcie laktacji (karmienia piersią) nie powinny pić jej w dużych ilościach

-jeśli masz problemy z sercem również uważaj na ilość filiżanek kawy wypijanych w ciągu dnia!

Te kilka sytuacji niestety wykluczą kawę z Twojego życia, jednak jeśli masz jakieś obawy warto udać się do swojego specjalisty o poradę.

Moda czy faktyczne działanie?

W mediach co raz głośniej o zielonej kawie – robi się modna ze względu na swoje właściwości, chociaż trzeba przyznać, że to produkt o specyficznym smaku stąd też nie każdemu odpowiada. Jednak większość nadal mówi, że warto się przemóc, zwłaszcza dla swojego zdrowia. Czy jednak wszystko co słychać w mediach o zielonej kawie to prawda?

Na razie brak rzetelnych badań na temat działania kawy w sposób odchudzający. Z pewnością jednak pobudza cały organizm a zatem i metabolizm. Kolejnym pewnym aspektem kawy, niezależnie czy zielonej czy czarnej, jest to, że warto wypić jej niedużą ilość przed treningiem, aby pobudzić i zachęcić się do ćwiczeń.

Kosmetyki z zielonej kawy

Ziarna kawy wykorzystywane są w kosmetyce od dawien dawna, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie zielone, nieprażone ziarna kawy stosowane są najczęściej. Kawa ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i odkażające, zatem nada się do kosmetyków dla cery trądzikowej czy ze zmianami skórnymi. Co ciekawsze, ponieważ ziarna zielonej kawy są co raz łatwiej dostępne można samemu robić kosmetyki i maseczki. Wystarczy zmielić świeże ziarna i dodać je do jogurtu. To najprostsza forma maseczki która odżywi i odświeży każdą cerę, a do tego pozwoli pozbyć się jakichkolwiek stanów zapalnych spowodowanych trądzikiem!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.