Durian – wartości odżywcze i właściwości oraz zastosowanie

Durian nazywany jest królem owoców. W zasadzie jest to sprzeczne  z jego naturą, ponieważ durian ma okropny zapach, okropny smak a do tego wygląd również odrzuca.  Durian wywodzi się z Azji i co ciekawe ma swój własny znak zakazu. Durianów nie wolno wnosić do komunikacji miejskiej, lokali, hoteli i innych miejsc publicznych ze względu na wspomniane cechy. Durian jest specyficznym owocem, który nie każdemu smakuje. Miąższ ma konsystencję budyniu, a stragan na którym sprzedaje się duriany można wyczuć z odległości kilkunastu metrów. Durian , co ciekawe jest jednym z najdroższych owoców świata a ludzie, aby zdobyć Duriana zamieszkiwali niezbyt ciekawe miejsca na świecie tylko po to, aby mieć dostęp do Duriana. Ludzie, którzy skosztowali Duriana mówią, że jego zapach i smak można porównać do zapachu szamba, zgniłej ryby czy starych skarpet.

Durian – co to za owoc?

Durian to owoc rosnący na azjatyckim drzewie – durianie właściwym. Durian ma wielkość arbuza, a jego waga to ok 2 kg. Z zewnątrz ochraniany jest zieloną skórką z wydatnymi kolcami. Nazwa wywodzi się od słowa kolec czyli „duri” z malajskiego. Skórka otacza delikatny miąższ o konsystencji budyniu lub surowego ciasta. Smak można porównać do słodkiego mięsa z ryby, masła cebulowo – czosnkowego lub migdałowego budyniu. Zapach tych owoców roztacza się już z dala od miejsca, w którym rośnie durian. Największa kumulacja owoców Duriana występuje na Borneo. Co ciekawe, durian jest smakołykiem dla  orangutanów, tygrysów, gibonów, wiewiórek, niedźwiedzi, tapirów oraz dzikich świń. Największymi łasuchami jeśli chodzi o durian są słonie. Dla słoni duriany pachną jak róże. Słonie połykają durian w całości, dzięki czemu durian ma szansę wykiełkować w innym miejscu niż rodzic.

W wyścigu po durian ze zwierzętami walczą ludzie. Niestety jest to dla nich dość niebezpieczne, ponieważ podczas durianobrania z drzew spadają owoce. Spadający z wysokości ok 40 metrów 2 kg owoc, trafiwszy w człowieka, zabija go.

Wartości odżywcze Duriana

Durian to owoc osiągający wagę do 4 kg. Uprawiany jest obecnie  w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej. Istnieją obecnie podejmowane próby wyhodowania odmiany Duriana o mniej intensywnej i przeszkadzającej woni. W Chinach uważa się durian za owoc rozgrzewający, dlatego nie wolno spożywać go w dużych ilościach. Zaleca się jedzenie Duriana a zaraz potem jakiegoś zimnego owocu, np. arbuza lub mangostanu. Durian jest owocem nietrwałym, dlatego nie przewozi się go poza miejsce występowania. Niemożliwe jest zjedzenie durianu w Polsce.

Duriana spożywa się od razu, najwygodniejsze jest wydrążanie miąższu łyżeczką.  Jeśli chodzi o skład Duriana to zawiera on 12% węglowodanów oraz 5% tłuszczu. Taka proporcja decyduje o ciągliwej i delikatnej konsystencji owocu. W 100 gramach owocu znajduje się ok 150 kilokalorii.  Witaminy obecne w miąższu owocu to: witamina A, witaminy z grupy B: B1,B2,B3,B5,B6 i B9.  Durian bogaty jest w składniki mineralne takie jak między innymi: fosfor, mangan, żelazo, cynk, wapń, mangan, potas, sód i cynk.

Właściwości Duriana

Durian to owoc, który pomimo odrzucającego zapachu i smaku jest w stanie pomóc w dolegliwościach  żołądkowych, ponieważ łagodzi podrażnienia powstające w wyniku spożywania ostrych, drążniących ścianki żołądka i jelita potraw i przypraw. Owoc po rozkrojeniu traci swoją świeżość, dlatego należy go spożywać od razu. Sprzedaje się go zafoliowanego. Co ważne owoc Duriana w kombinacji z alkoholem  oraz kawą może działać negatywnie na organizm.   Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje liście Duriana aby sporządzić z nich sok, który służy do obniżania gorączki oraz pomaga łagodzić stany depresyjne, anemię, podnosi odporność oraz usprawnia pracę wątroby. Owoc jest pożądany przez wiele osób ze względu na swój specyficzny charakter. Durian pełni bowiem rolę afrodyzjaku. Kobiety sporządzają z Duriana wyciągi, który ma działanie przeciwstarzeniowe.

Zastosowanie Duriana

Durian to owoc możliwy do spożycia w różnej postaci. W krajach jego naturalnego występowania czyli w Azji durian spożywa się na surowo, ale można go również przetwarzać na różne sposoby.  Azjaci mają w zwyczaju gotować, smażyć, suszyć czy mrozić ten owoc. Durian może być przetwarzany na słodycze, przetwory konfiturowe, kisiele, budynie, chrupki oraz lody.

W meblarstwie wykorzystuje się drewno z drzewa durianu, które charakteryzuje się wysoką trwałością i twardością.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.