Tauryna – działanie, spożywanie i skutki uboczne

Coraz więcej osób dba o zdrową i umięśnioną sylwetkę. Wiąże się to z używaniem środków na wzrost tkanki mięśniowej. Dodatkowym plusem ma być poprawa kondycji organizmu. Większość suplementów czy odżywek stosowanych zgodnie z zaleceniami nie powinna zrobić nam krzywdy, jednak niektóre substancje mogą powodować nieoczekiwane skutki uboczne.  W ostatnim czasie na topie suplementów górują środki wzbogacone o taurynę. Przed zastosowaniem warto wiedzieć, czym charakteryzuje się ta substancja i jakie są skutki jej zażywania.

Działanie tauryny

            Przede wszystkim tauryna zalicza się do aminokwasów, co oznacza, że ludzki organizm sam potrafi ją wyprodukować, w związku z czym nie musimy zażywać jej wraz z pożywieniem.  Wystarczy, że wzbogacimy swoją dietę w większe ilości mięsa i ryb. Jeżeli już natomiast potrzebujemy dodatkowej dawki tauryny warto zaopatrzyć się w suplementy diety bądź napoje energetyczne.  Uważa się, że tauryna wywiera korzystny wpływ u osób, mjących probem z:

 • ADHD
 • Nadmiernym spożywaniem alkoholu
 • Cukrzycą
 • Chorobami serca
 • Autyzmem
 • Zapaleniem wątroby
 • Podwyższonym ciśnieniem krwi
 • Zbyt wysokim poziomem cholesterolu
 • Padaczką
 • Uszkodzeniami wzroku związanymi z siatkówką oka

Jak tauryna wpływa na organizm do końca nie wiemy. Uważa się jednak, że pozwala ona na kilkukrotne zwiększenie masy mięśniowej w stosunkowo niedługim czasie.  Lekarze nie znają jednak jeszcze dokładnego procesu działania tauryny na ludzki organizm, potwierdzają jednak jej korzystny wpływ na schorzenia związane z wątrobą oraz sercem

t Tauryna - działanie, spożywanie i skutki uboczne

Tauryna
Kliknij i sprawdź ceny!

Dawkowanie tauryny i związane z nim skutki uboczne

            Medycy nie odkryli jeszcze konkretnej, ,zalecanej do codziennego spożycia dawki tauryny.  W związku z tym powinno się kierować głównie zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu produktu, z którym mamy do czynienia, ponieważ wszystko zależy od stężenia substancji. Uważa się, że większość osób nie ma problemów z przyswajaniem tauryny. W przypadku odpowiedzialnego stosowania, nie występuje żadne ryzyko. Warto wiedzieć, że mimo iż tauryna sama w sobie nie jest groźna dla organizmu, w interakcji z niektórymi lekami może powodować niepożądane skutki.  W związku z tym stosowanie tauryny nie jest polecane osobom z: dwubiegunową psychozą afektywną,  różnego rodzaju alergiami, kobietom w ciąży i kobietom podczas karmienia.

             Zanim jednak sięgniesz po środki zawierające taurynę, pamiętaj, że budowanie idealnej sylwetki musi opierać się na restrykcyjnej diecie i częstych, żmudnych ćwiczenia; suplementy to jedynie dodatek, który może ci pomóc w osiągnięciu wymarzonego ciała. Ważne jest, by stosować się do zaleceń, które producenci zamieszczają na ulotkach, w przeciwnym razie można doczekać się niepożądanych efektów stosowania preparatów z tauryną.  Proces wzrostu masy mięśniowej jest zazwyczaj dość powolny, dlatego nie należy oczekiwać cudów, a na pewno w żadnym wypadku zwiększać ilości przyjmowanych suplementów. Kilkukrotne zwiększenie dziennej dawki odżywki, nie pomoże w nagłym przyroście masy, nawet przy zwielokrotnionych ćwiczeniach. Może za to spowodować wręcz odwrotne skutki, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie ulotek dołączonych do opakowania suplementów.

Tauryna – działanie, spożywanie i skutki uboczne
5 (100%) 13 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.