Właściwości witaminy B12 a układ nerwowy, skutki niedoboru, choroby

Badania wykazały, że tylko niewielki procent populacji ma wystarczający poziom witaminy B12 w organizmie. Niedobór tej witaminy we krwi może nawet przez wiele lat nie dawać wyraźnych objawów, a takie objawy jak permanentne zmęczenie, układ nerwowy “na wierzchu”, zaburzenia odżywiania przypisuje się zupełnie innym przyczynom. Tymczasem witamina B12 podnosi odporność organizmu na stres, zapobiega anemii a nawet poprawia apetyt, zmniejsza ryzyko wystąpienia Alzheimera, nowotworów oraz chorób psychicznych.

Witamina B12 – kobalamina

Witamina B12, czyli kobalamina lub czerwona witamina jest produkowana głównie przez bakterie funkcjonujące w układzie pokarmowym zwierząt. U człowieka witamina B12 powstaje dzięki bakteriom układu pokarmowego, a ponieważ reakcja ta zachodzi w jelicie grubym, powstające tam witaminy nie są już wchłaniane przez organizm.

Podstawowe źródła pozyskania tej witaminy przez człowieka znajdują się w:

  • produktach mięsnych
  • rybach
  • jajkach
  • mleko
  • przetworach mlecznych
  • pieczarkach

Dorosły człowiek powinien spożywać witaminę B12 w ilości 2,4 μg/dobę. Kobiety w ciąży nieco więcej, czyli 2,6 μg a kobiety karmiące piersią 2,8 μg. Stężenie witaminy  B12  w surowicy krwi powinno wynosić 118-664 pmol/l

Niedobór witaminy B12 w organizmie

Błędnie uznaje się, że niedobór witaminy B12 dotyczy wyłącznie wegetarian, chociaż to w tej grupie występuje najczęściej. Tymczasem niedobór witaminy B12 może dotknąć każdego, a będzie on przejawiać się stałym uczuciem zmęczenia, nerwowością, problemami z pamięcią a nawet depresją. Niedobór witaminy B12 zwiększa ryzyko zawału oraz udaru, przyczynia się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Przy niedoborze witaminy B12 nie dojrzewają w sposób prawidłowy czerwone krwinki, co może powodować niedokrwistość. To właśnie m.in. niedokrwistość wiąże się z powstaniem takich chorób jak: Alzheimer, osteoporoza, nowotwór. Ważną funkcją witaminy B12 jest regulacja poziomu homocysteiny.

Witamina B12 a układ nerwowy

Witamina B12 jest ważna dla układu nerwowego człowieka z kilku ważnych powodów:

  • Bierze udział w biosyntezie nukleotydów i choliny, które budują osłonkę mielinową otaczającą poszczególne nerwy. Gdy zabraknie witaminy B12 układ nerwowy wysyła określone sygnały: drętwienie i mrowienie nóg, zaburzenia równowagi, zaburzenia chodzenia.
  • Bierze udział w procesach przetwarzania białek, tłuszczów i węglowodanów w energię, gdy jej zabraknie pojawia się uczucie zmęczenia i osłabienia.
  • Zapobiega utracie pamięci i zwiększa koncentrację.
  • Bierze udział w syntezie serotoniny – neuroprzekaźnika, który jeżeli występuje w odpowiednim stężeniu ma działanie antydepresyjne. Gdy poziom witaminy B12 jest zbyt niski, a w konsekwencji obniża się poziom serotoniny, pojawia się rozdrażnienie, zmęczenie oraz zły nastrój.

Witamina B12
Kliknij i sprawdź ceny!

Witamina B12 ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego i umysłowej sprawności przez całe życie człowieka. Pełni ważną funkcję w naszej wewnętrznej produkcji energii – mitochondriach. Bez odpowiedniego stężenia witaminy B12 pojawia się zniechęcenie i zmęczenie.

Witamina B12, homocysteina, miażdżyca

Witamina B12 razem z witaminą B6 oraz kwasem foliowym przeciwdziała gromadzeniu się homocysteiny, czyli substancji, która powstaje podczas procesu przetwarzania białek w organizmie. Zbyt wysoki poziom homocysteiny jest szkodliwy i prowadzi do chorób układu krążenia, jest przyczyną powstania miażdżycy kończącej się często zawałem, zmianami zakrzepowymi czy udarem. Homocysteina powoduje tworzenie się blaszek miażdżycowych na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych i w ten sposób przyczynia się do powstania chorób układu sercowo-naczyniowego. Poziom homocysteiny wzrasta, gdy organizm otrzymuje duże ilości metioniny, głównie z mięsa. Wysoki poziom homocysteiny może być również spowodowany paleniem papierosów, nadmiarem kawy czy alkoholu. Homocysteina to substancja, na podstawie której, mierząc jej poziom w organizmie, można przewidzieć nawet ryzyko śmierci pacjenta. Aby obniżyć jej ilość, zapobiec pojawienia się hiperhomocysteinemii  zaleca się do spożycia kwas foliowy w ilości 400  μg, właśnie witaminę B12 3 μg i B6 2 mg na dobę, a także biotynę.

Witamina B12 bierze również udział w tworzeniu czerwonych krwinek w szpiku. A zatem jej niedobór może się przyczynić do występowania anemii z niedoboru witaminy B12, czyli choroby Addisona-Biermera.

Witamina B12 a zapalenie wątroby typu C

Spożywanie witaminy B12 pomaga również w leczeniu zapalenia wątroby typu C, włączenie jej do podstawowego procesu leczenia, obok interferonu i rybawiryny przyczynia się, albo raczej zwiększa szansę pozbycia się z organizmu wirusa HCV. Z badań wynika, że włączenie do terapii witaminy B12 na standardowej grupie pacjentów zwiększyło trwałą odpowiedź wirusową o 34%.

Witamina B12 a Alzheimer

Badania naukowe potwierdziły, że obniżenie stężenia witaminy B12 w organizmie przekłada się na wzrost ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera o 16%. Dlatego uznaje się, że jednym z wielu sposobów na opóźnienie tego procesu będzie przyjmowanie dużych dawek witaminy B12. Za wcześnie, by takie założenia zostały potwierdzone ze 100% skutecznością, jednak wyniki eksperymentów poddają taką właśnie tezę.

Może ci się spodobać również