Kawa zbożowa na odchudzanie – zastosowanie i właściwości

Wśród wielu powszechnie stosowanych używek jakie goszczą w życiu współczesnych ludzi, niewątpliwie kawa należy do tych stosowanych najczęściej. Kawa naturalna z uwagi na występowanie kofeiny jest produktem uzależniający o właściwościach pobudzający dlatego też co raz więcej ludzi sięga po filiżankę kawy, gdyż ta dzięki swojemu działaniu pomaga w codziennym funkcjonowaniu pełnym zabiegania i stresów. Alternatywą dla niezdrowej kawy kofeinowej jest kawa zbożowa. Jej smak często kojarzony jest jako smak dzieciństwa, gdyż kawa zbożowa podawana jest dzieciom już w przedszkolu jako zdrowe uzupełnienie śniadania. Kawa zbożowa swój delikatny smak zawdzięcza zastosowaniu różnego rodzaju zbóż.

Produkowana jest z prażonych nasion zbożowych. Najczęściej spotyka się kawy w swoim składzie zawierające jęczmień i żyto, jednak spotyka się też produkty, których głównym składnikiem są ziarna pszenicy. Równie popularne stały się kawy produkowane z orkiszu, który wyróżnia się zupełnie odmienną nutą smakową w porównaniu do kawy z zastosowaniem zbóż podstawowych. Wśród kaw zbożowych dostępnych na rynku popularność zdobyły te zawierające w swoim składzie dodatek cykorii. Nadaje ona delikatnie słodkawy smak, który jest wyróżnieniem wokół upodobnionych do siebie smaków produktów różnych firm zajmujących się dystrybucją kawy zbożowej.

Czy kawa zbożowa jest lepsza od tradycyjnej?

Tradycyjna kawa wyróżnia się przede wszystkich zawartą w swoim składzie kofeiną. Ta natomiast nie jest substancją wskazaną dla wszystkich. Nie tylko jest składnikiem o działaniu uzależniającym, ale też posiada właściwości pobudzające przez co jest praktycznie zabroniona, a przynajmniej niewskazana  dla osób cierpiących na problemy sercowe, czy problemy z nadciśnieniem. Z racji dość silnego oddziaływania na żołądek, kawa naturalna nie powinna być spożywana przez osoby zmagające się z chorobą wrzodową.

Wśród wielu przeciwwskazań jasnym staje się, że kofeinowa używka jest produktem całkowicie zabronionym dla dzieci. Biorąc pod lupę właściwości kawy zbożowej już przy krótkiej analizie możemy zauważyć, że jest ona produktem nieszkodliwym. Nie tylko może być podawana dzieciom, ale też może stać się dla nich świetnym urozmaiceniem codziennej diety. Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny więc jest też rewelacyjną alternatywą dla pań spodziewających się dziecka i matek karmiących piersią. Jeżeli chodzi o walory smakowe, wśród wielu dostępnych na rynku produktów możemy odnaleźć takie, które do złudzenia przypominać będą smak kawy naturalnej. Co raz więcej producentów stara się w celu przyciągnięcia szerszego grona klientów stworzyć produkt, który niemal w stu procentach będzie w stanie stać się zamiennikiem kofeinowej kawy.

Kawa zbożowa – właściwości

O zdrowotnych właściwościach kawy zbożowej mówi się nie od dziś. Stała się ona produktem docenionym w strefie dietetyków gdyż jest bogactwem wielu cennych dla organizmu składników. Zbożówka jest produktem pełnym białka przez co jest polecana dla osób chcących zrzucić parę nadliczbowych kilogramów. Ponad to jest źródłem błonnika, który skutecznie wpływa na działanie żołądka i regulację procesów trawiennych. Występowanie w kawie zbóż nie pozostawia jej obojętną na występowanie witamin i składników mineralnych. Mianowicie kawa zbożowa zawiera magnez i selen, a także korzystnie wpływa na przyswajanie wapnia, szczególnie ważnego dla rozwoju dzieci i młodzieży. W odróżnieniu do kawy naturalnej, kawa zbożowa nie wypłukuje magnezu, przez co nie dochodzi do jego niedoborów, na które cierpi około 90% osób regularnie pijących kawę kofeinową.

Czy kawa zbożowa jest dobra dla wszystkich?

Mimo wielu pozytywów jakie możemy znaleźć przy analizie właściwości kawy zbożowej, nie obejdzie się też, tak jak zresztą w przypadku każdego produktu, bez zwrócenia uwagi na negatywy. Tych jednak w odróżnieniu do np.: kawy naturalnej nie jest wiele. Kawa zbożowa nie jest pozycją odpowiednią dla osób cierpiących na cukrzycę. Wysoki indeks glikemiczny skreśla ją z listy rzeczy dostępnych dla diabetyków. Dodatkowo z racji tego, że jest pozyskiwana z prażonych ziaren zbóż nie jest produktem bezglutenowym, przez co osoby uczulone na gluten muszą pożegnać się z możliwością spożywania tego napoju.

f-inka-kawa-zbozowa-rozpuszczalna-150g

Kawa zbożowa rozpuszczalna 150g

Kliknij i sprawdź ceny

Przygotowanie kawy zbożowej

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kawy zbożowej. Powszechnie dostępna jest w formie granulowanej, rozpuszczalnej, pod postacią zamkniętych „ekspresówek”, czy standardowej nierozpuszczalnej sypkiej postaci fusów. Przygotowanie takiej kawy nie różni się niczym od parzenia kawy tradycyjnej. Tak samo jak w przypadku kawy kofeinowej możliwości przyrządzenia zbożówki mamy wiele. Może być podana na gorąco w wersji czarnej, czarnej zabielonej dodatkiem mleka, doprawionej np.: cynamonem, kardamonem czy imbirem, co jest świetnym dopełnieniem w przypadku długich zimowych wieczorów, gdyż wyżej wymienione przyprawy wykazują działanie rozgrzewające. Kawa zbożowa może też stanowić bazę do latte, mocca czy cappuccino, a letnią porą w wersji na zimno z lodem i bitą śmietaną może stać się orzeźwiającym smakołykiem dla  całej rodziny.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.