Suchy szampon – jak go używać i czy rzeczywiście niszczy włosy?

Ostatnio było głośno o fenomenie suchego szamponu, który po chwili zyskał zarówno rzesze przeciwników jak i zwolenników korzystania z mysia włosów na sucho. Korzystanie z suchego szamponu jest niezwykle praktyczne, ponieważ wystarczy je popsikać, aby włosy sprawiły wrażenie świeżych i puszystych. Jednak, gdy tylko kosmetyk wyszedł na rynek ludzie zaczęli wykorzystywać jego właściwości w nadmiarze i stąd potem powstało przekonanie o szkodliwości suchego szamponu na włosy. Owszem, suchy szampon może zniszczyć włosy i wysuszyć skórę głowy, dlatego należy go używać z rozwagą i odpowiednią wiedzą.

Przede wszystkim suchy szampon nie jest zastępstwem dla normalnego szamponu. Mycie na sucho wcale nie pozbywa się brudu ani zanieczyszczeń, w skutek czego fizycznie nie myje włosów, bo nie takie jest jego przeznaczenie. Należy pamiętać, że stosujemy go jedynie okazjonalnie, sporadycznie i zgodnie z zaleceniami producenta. Suche szampony w dużej mierze opierają się na działaniu skrobi lub alkoholu, które w nadmiarze mają bardzo szkodliwe działanie dla który głowy.

Jak używać suchego szamponu?

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego szamponu do włosów. Na rynku mamy ich wysyp a ceny wahają się od 10 do 90 zł. Dla tego wybór suchego szamponu do włosów może wydawać się dość trudny. W doborze szamponu przede wszystkim powinniśmy się sugerować jego przeznaczeniem, na rynku wyróżniamy szampony białe (przeznaczone do włosów jasnych), szampony bezbarwne (dla każdego rodzaju włosów) oraz szampony kolorowe (dobieramy je pod konkretny odcień naszych włosów, odpowiednio dobrane pomagają maskować odrosty).

Po dobraniu szamponu pora na instrukcję jego użycia, która na szczęście nie jest zbyt skomplikowana. W pierwszej kolejności dokładnie wyczesujemy całe włosy. W następnym kroku spryskujemy szamponem dokładnie włosy – ważne jest aby robić to pasmo po paśmie z odległości przeważnie 30 cm (może różnić się w zależności od producenta, szczegółowe informacje znajdują na opakowaniu). Włosy spryskujemy u nasady, nie przesadzając z ilością kosmetyku, oczywiście przed każdorazowym użyciem dokładnie wstrząsamy szamponem – aby substancje zawarte w kosmetyku mogły się dobrze wymieszać. Po użyciu kosmetyku na całe włosy delikatnie do wmasowujemy, aby mógł rozłożyć się równomiernie i po około minucie, dwóch ponownie szczotkujemy całe włosy. Ważne jest aby szczotkując włosy pozbyć się nadmiaru pudru, w tym celu najlepiej je dokładnie wyszczotkować z głową skierowaną ku dołowi – aby nadmiar mógł swobodnie opaść na ziemię. Jeśli na włosach pozostanie miały proszek, nadmiaru pozbywamy się ręcznikiem.

Na co zwracać przy używaniu suchego szamponu?

Oczywiście w pierwszym kroku na częstotliwość, o czym już wspominaliśmy w artykule. Suchy szampon używany w nadmiarze lub jako zastępstwo normalnego mycia wpływa bardzo negatywnie zarówno na włosy jak i na skórę głowy. Włosy i skóra szybko stają się przesuszone, osłabia włosy a w konsekwencji mogą zacząć wypadać a skóra stanie się podrażniona i zaczerwieniona.

Nie każdy również o tym wie, że po użyciu suchego szamponu dobrze jest zrobić peeling skóry głowy. Zwykłym myciem nie jesteśmy pozbyć się wszystkich drobinek pudru ani innych substancji, które wpłyną negatywnie na kondycje skóry głowy oraz włosów. Nie chodzi tylko o względy estetyczne czy kosmetyczne a zdrowotne. Suche szampony zawierają wiele substancji i chemii szkodliwej dla naszego zdrowia. Użyte sporadycznie nie wpłyną negatywnie, jednak pozostawione zbyt długo czas we włosach i na skórze mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, których łatwo jest uniknąć.

Jeśli wiemy, że będziemy potrzebować niedługo suchego szamponu, ponieważ nie będziemy mieć możliwości ani czasu umyć włosy tradycyjną metodą, możemy przedłużyć żywotność włosów w nieco inny sposób. Nie należy czekać z użyciem suchego szamponu do chwili, kiedy się przetłuszczą. Użycie szamponu po umyciu i wysuszeniu włosów może zapewnić nam wyglądające świeżo włosy nawet do 3 dni bez ich mycia. Jest to szczególnie ważne gdy planujemy jakiś kilku dniowy wyjazd i wiemy, że nie będziemy mieć tam możliwości umyć włosów, lub nie będziemy mieć dostępu do bieżącej wody.

f-batiste-suchy-szampon-do-wlosow-cherry-50-ml

Suche szampony do włosów
Kliknij i sprawdź ceny!

Sposoby na wykorzystanie suchego szamponu

Kolejnym patentem w stosowaniu suchych szamponów jest ich wykorzystanie przy widowiskowych stylizacjach. Używają tego profesjonaliści od lat i skutecznie ułatwia im to prace. Jeśli nasze włosy nie chcą nam się ułożyć, co szczególnie częste jest na świeżo umytej głowie – warto spryskać włosy suchym szamponem, staną się wtedy bardziej podatne na wszelakie zabiegi kosmetyczne oraz fryzury. Łatwiej jest wymodelować piękne loki, fale czy chociażby wymyśle fryzury.Jest to szczególnie ważny patent kosmetyczny, gdy śpieszymy się na ważne wyjście i nie mamy czasu gimnastykować się z włosami, które nie chcą współpracować a zależy nam na świetnym wyglądzie.

Będąc już przy układaniu włosów oraz fryzurach – suchy szampon pomoże nam też przy śliskich w zsuwających się wsuwkach. W tym celu wystarczy jedynie spryskać wsuwki szamponem, łatwiej będzie nam je wsunąć na włosy, fryzura będzie trwalsza a spinka tak łatwo nam nie spadnie.

Kolejna kwestia, będąca podstawowym przeznaczeniem suchych szamponów, o której nie każdy zdanie sobie sprawę. Suchy szampon dodaje włosom objętości i sprężystości, sprawia, że wydają się gęstsze, miększe i delikatniejsze. To jest kolejny powód dlaczego wykorzystać ten rodzaj szamponu starając się wyglądać efektywnie przed ważnym wyjściem.

Suchy szampon sprawia się też świetnie przy upałach i to nie tylko „mycia” włosów. Jeśli spryskamy suchym szamponem czoło tuż przy linii włosów, unikniemy sklejonej, przepoconej grzywki, czy kosmyków włosów w tych miejscach, które są najbardziej widoczne oraz podatne na przetłuszczanie.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.