Łupież pstry: jak sobie radzić, leczenie domowe, przyczyny a czynniki ryzyka

Łupież pstry jest stanem skóry głowy, który powoduje pojawienie się łuszczących płatków skóry. Często takiemu stanowi towarzyszy swędzenie. Dokładna przyczyna pojawiania się łupieżu nie jest znana, ale różne czynniki zwiększają jego ryzyko . Nie jest to związane ze złą higieną, ale może być bardziej widoczne, jeśli dana osoba nie myje dokładnie ani często włosów. Łupież może być kłopotliwy i trudny do wyleczenia, ale środki jego zlikwidowanie są ogólnodostępne.

Jak radzić sobie z łupieżem ?

Leczenie łupieżu pstrego ma na celu jego dalszą produkcję poprzez spowolnienie rozmnażania się komórek skóry lub przeciwdziałanie produkcji drożdży, które mogą być jego główną przyczyną.

Strategia radzenia sobie z łupieżem będzie zależeć od wieku pacjenta i zaawansowania choroby. Istnieją jednak pewne zmiany w stylu życia i środki zaradcze, które mogą pomóc; obejmują one:

 • Zarządzanie stresem: stres bezprecedensowo może wywołać łupież u niektórych osób, więc zarządzanie nim może zmniejszyć objawy.
 • Stosowanie częściej szamponu: jeśli dana osoba boryka się z tłustymi włosami i skórą głowy, codzienne mycie może pomóc w pozbyciu się łupieżu.
 • Światło słoneczne:pomocna może być niewielka ekspozycja na światło słoneczne.
 • Olejek z drzewa herbacianego: chociaż istnieje niewiele dowodów, niektórzy ludzie uważają, że preparaty zawierające olejek z drzewa herbacianego pomagają zmniejszyć objawy łupieżu. Może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób, więc należy zachować ostrożność.

Leczenie domowe

Szampony i produkty do pielęgnacji skóry głowy są dostępne bez recepty w większości sklepów i aptek. Mogą one kontrolować łojotokowe zapalenie skóry, ale nie mogą go wyleczyć. Dlatego też, jeśli łupież mimo wielu starań nie zniknie warto zapisać się na wizytę do dermatologa.

Szampony i preparaty na skórę głowy

Przed użyciem szamponu przeciwgrzybiczego, osoby starannie starają się usunąć wszelkie łuskowate lub chrupiące łaty na skórze głowy, o ile to możliwe, teoretycznie zwiększy to skuteczność szamponu.

Składniki, na które należy zwrócić uwagę

Większość szamponów przeciwłupieżowych lub przeciwgrzybiczych zawiera co najmniej jeden z następujących aktywnych składników:

 • Ketokonazol: skuteczny środek przeciwgrzybiczy. Szampony zawierające ten składnik mogą być stosowane w każdym wieku.
 • Siarczek selenu: składnik ten zmniejsza produkcję naturalnych olejów przez gruczoły w skórze głowy. Jest skuteczny w leczeniu łupieżu.
 • Pirytionian cynku: spowalnia wzrost drożdży.
 • Smoła węglowa: ma naturalny środek przeciwgrzybiczy. Włosy barwione lub poddane działaniu środka mogą zostać zabrudzone przez długotrwałe stosowanie. Smołowce mydlane mogą również sprawić, że skóra głowy będzie bardziej wrażliwa na światło słoneczne, dlatego użytkownicy powinni nosić nakrycie głowy wychodząc na zewnątrz. Smoła węglowa może być również rakotwórcza jeśli jest stosowana w dużych dawkach.
 • Kwasy salicylowe: Pomagają skórze głowy pozbyć się komórek skóry, ale nie spowalniają rozmnażania się komórek skóry. Wiele „peelingów do głowy” zawiera kwasy salicylowe. Leczenie może czasami pozostawić skórę głowy suchą i pogorszyć łuszczenie skóry.
 • Olejek z drzewa herbacianego: Pochodzący z australijskiego drzewa herbacianego ( Melaleuca alternifolia), wiele szamponów zawiera teraz ten składnik. Od dawna jest stosowany jako środek przeciwgrzybiczy, antybiotyk i środek antyseptyczny. Niestety, niektórzy ludzie mają na to alergię.

Generalnie, najlepszą strategią jest wybranie szamponu zawierającego jeden z tych składników i umycie włosów każdego dnia, dopóki łupież nie będzie pod kontrolą. Po tym mogą być używane rzadziej. Pomocny może być naprzemienne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego z regularnym szamponem. Po pewnym czasie określony szampon może przestać być tak skuteczny. W tym momencie dobrym pomysłem może być przejście na inny z innym składnikiem. Niektóre szampony powinny pozostać na skórze głowy przez około 5 minut, ponieważ zbyt szybkie płukanie nie zapewni efektywnego czasu do pracy. Inne należy natychmiast opłukać. Użytkownicy powinni postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu.

Przyczyny a czynniki ryzyka

Dokładne przyczyny pojawiania się łupieżu pstrego nie są znane. Jedna z teorii głosi, że jest on związany z produkcją hormonów, ponieważ często zaczyna się w okresie dojrzewania. Zasadniczo, przy analizowaniu łupieżu pstrego zwraca się uwagę na czynniki zwiększające jego ryzyko powstania. I tak wyróżnia się 10 podstawowych sprzyjających rozwojowi łupieżu pstrego czynników:

Łupież pstry – szampon dermatologiczny
Kliknij i sprawdź ceny!

Łojotokowe zapalenie skóry

Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry mają podrażnioną, tłustą skórę i częściej mają łupież. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka wielu obszarów skóry, w tym grzbietu uszu, mostka, brwi i boków nosa. Skóra będzie czerwona, tłusta i pokryta łuszczącą się białą lub żółtą łuską. Łojotokowe zapalenie skóry jest ściśle związane z Malassezia , grzybem, który normalnie żyje na skórze głowy i odżywia się olejami, które wydzielają mieszki włosowe. Zwykle nie powoduje problemu, ale u niektórych osób staje się nadmiernie aktywny, powodując podrażnienie skóry głowy i wytwarzanie dodatkowych komórek skóry. Gdy te dodatkowe komórki skóry umierają i odpadają, mieszają się z olejem z włosów i skóry głowy, tworząc łupież.

Zbyt rzadkie czesanie

Czesanie lub mycie włosów regularnie zmniejsza ryzyko łupieżu, ponieważ pomaga w normalnym pozbywaniu resztek skóry.

Drożdże

Ludzie wrażliwi na drożdże mają nieco większe szanse na łupież, więc drożdże mogą odgrywać tutaj zasadniczą rolę. Łupież jest często gorszy swej postaci w miesiącach zimowych i lepszy, gdy pogoda jest cieplejsza. Może tak być, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe-A (UVA) pochodzące od słońca przeciwdziała rozwojowi drożdży.

Sucha skóra

Osoby z suchą skórą częściej mają łupież. Zimne zimowe powietrze w połączeniu z przegrzanymi pomieszczeniami jest częstą przyczyną swędzącej, łuszczącej się skóry. Łupież, który wyrasta z suchej skóry, ma zwykle mniejsze, nieoleiste płatki.

Szampon i produkty do pielęgnacji skóry

Niektóre produkty do pielęgnacji włosów mogą wyzwalać czerwone, swędzące skalowanie głowy. Częste mycie szamponem może powodować łupież, ponieważ może podrażniać skórę głowy. Niektórzy mówią, że zbyt mało szamponu może spowodować nagromadzenie się oleju i martwych komórek skóry, co prowadzi do łupieżu, ale brakuje dowodów na to, że jest to prawdą.

Pewne warunki skórne

Osoby z łuszczycą, egzemą i niektórymi innymi zaburzeniami skóry częściej zapadają na łupież. Ponadto, grzybica skóry może być głównym źródłem problemu.

Warunki medyczne

Dorośli z chorobą Parkinsona i niektórymi innymi chorobami neurologicznymi są bardziej podatni na łupież i łojotokowe zapalenie skóry. Pacjenci, którzy dochodzą do siebie po ataku serca lub udarze, a także osoby z osłabionym układem odpornościowym, mogą być bardziej podatni na łupież.

Dieta

Nie spożywanie wystarczającej ilości żywności zawierającej cynk, witaminy z grupy B i niektóre rodzaje tłuszczów może zwiększać ryzyko rozwoju łupieżu.

Stres

Może istnieć związek między stresem a wieloma problemami skórnymi, jednak dokładniejsze analizy są w trakcie ustalania.

Wiek

Łupież pstry jest bardziej prawdopodobny w wieku dojrzewania, chociaż może pojawiać się w różnych momentach życia. Generalnie dotyczy bardziej mężczyzn, niż kobiet – prawdopodobnie z przyczyn związanych z hormonami.

Informacje w pigułce

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących łupieżu.

 • Łupież pstry jest powszechnym stanem, ale może być kłopotliwy i trudny w leczeniu.
 • Łupież pstry nie ma związku z higieną, ale mycie i szczotkowanie włosów może pomóc usunąć stare płatki skóry.
 • Do czynników ryzyka zalicza się pewne schorzenia oraz stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji włosów.
 • Dostępne są różne sposoby leczenia łupieżu bez recepty, ale ostrzejsze przypadki powinny być konsultowane przez lekarza.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.