Dlaczego warto stosować olejek rycynowy na włosy i skórę głowy?

Olejek rycynowy przez wiele osób jest uważany jedynie jako środek do stosowania wewnętrznego, zazwyczaj w przypadku problemów jelitowych. Tymczasem jest to także doskonały kosmetyk do pielęgnacji włosów, brwi, rzęs oraz skóry. Kiedy warto użyć oleju rycynowego do pielęgnacji włosów?

Czym jest olejek rycynowy?

Olejek rycynowy to surowiec pozyskany z rośliny nazywanej rącznikiem pospolitym. Chociaż sama roślina jest trująca, to jednak olejek rycynowy poddawany jest obróbce w taki sposób, aby nie została w nim trująca substancja. Z tego powodu nie warto decydować się na samodzielne wyciskanie oleju z nasion rącznika. Warto także pamiętać, że roślina ta występuje nie tylko w klimacie tropikalnym, ale również europejskim. Trucizna znajduje się we wszystkich częściach tej rośliny, dlatego też warto zachować ostrożność, w przypadku, kiedy ta roślina jest wykorzystywana jako ozdoba ogrodu.

Olejek rycynowy jest zazwyczaj przezroczysty, choć zaraz po uzyskaniu może mieć barwę żółto mleczną. Ma on w swoim składzie cenne glicerydy tłuszczowe, a także witaminy, jednak aby mieć pewność, co do ich występowania, warto kupić nieoczyszczony olej rycynowy tłoczony na zimno. Olejek ten wykazuje działanie nie tylko odżywcze, ale także przeciwgrzybicze. Wymienione powody to jednak nie wszystko, jeśli chodzi o zastosowanie takiego środka jakim jest olejek rycynowy na włosy.

Olejek rycynowy na włosy – kiedy stosować?

Olejek rycynowy, w przypadku stosowania na włosy, można wykorzystać w wieloraki sposób. W zależności od tego, jaki problem z włosami chce się rozwiązać, olejek rycynowy można zastosować w formie:

  • wcierki do skóry głowy przeciwko wypadaniu włosów
  • maseczki do włosów dla ich widocznego wzmocnienia
  • kosmetyku chroniącego końcówki
  • naturalnego balsamu dla poprawy wyglądu pasm

Olejek rycynowy do wcierania w skórę

Olejek rycynowy, jako wcierka do skóry, ma przede wszystkim przeciwdziałać wypadaniu włosów. Dzięki zawartości wyżej wymienionych substancji, ten środek ma działanie niezwykle odżywcze. Ponadto, dzięki właściwościom grzybobójczym przeciwdziała także występowaniu łupieżu, który również jest czynnikiem negatywnie wpływającym na stan włosów.

Olejek rycynowy przeznaczony do wcierania można wcześniej podgrzać. Istotne jest, aby wmasować go w skórę głowy dość energicznie. Niektórzy w tym celu stosują na przykład miękką szczoteczkę, ale można to zrobić także samymi opuszkami palców. To nie tylko poprawi wchłanianie produktu, ale także wpłynie korzystnie na stan ukrwienia skóry, co sprzyja pobudzeniu cebulek włosowych i ułatwia dostarczanie im odżywczych składników. Olej należy pozostawić na całą noc i zmyć go rano. Kurację należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Efektem działania takiego środka jak olejek rycynowy na włosy jest poprawa ich kondycji, a także wyrastanie tak zwanych baby hair, czyli cienkich i miękkich włosów, które są spotykane u niemowląt. Trzeba bowiem pamiętać, że olejek rycynowy pobudza uśpione cebulki włosowe. Dlatego też olejek rycynowy polecany jest nie tylko jako zwykły środek wzmacniający, ale również remedium wypadanie włosów.

Inne kosmetyki do włosów na bazie olejku rycynowego

Olejek rycynowy na włosy w formie maseczki ma za zadanie nie tylko odżywienia skóry, ale także całych pasm. Taką maseczkę wykonuje się z żółtka, łyżki olejku rycynowego oraz łyżki oliwy z oliwek. Całość, po wymieszaniu, nakłada się na całe włosy. W zależności od tego, jak bardzo zniszczone są włosy, można przetrzymać miksturę przez całą noc lub tylko przez godzinę. Przy końcowym spłukiwaniu należy zastosować roztwór wody z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny. Uzyskanie kwaśnego pH wpłynie pozytywnie na włosy, nie dopuszczając do wypuszczenia przyjętych wcześniej odżywczych składników. W przypadku włosów tłustych zaleca się dodanie niewielkiej ilości soku z cytryny do samej maseczki.

Olejek rycynowy na włosy to również doskonały składnik naturalnego balsamu. Balsam to zazwyczaj kosmetyk, którego celem jest poprawa zewnętrznego wyglądu włosów. W tym przypadku jednak jest to jednocześnie balsam i odżywka, ponieważ olejek rycynowy nie tylko poprawia stan pasm na zewnątrz, ale także nawilża je od środka. Pozostałymi składnikami balsamu powinny być: olej z krokosza, olej kokosowy, masło karité, wosk pszczeli oraz olejek miętowy. Proporcje, zaczynając od oleju rycynowego, to: 2:2:2:1:1. W przypadku olejku miętowego wystarczy kilka kropli. Taki balsam stosuje się do pielęgnacji końcówek włosów, nakłada się go zaraz po ich umyciu. Przed zastosowaniem konieczne może być lekkie podgrzanie preparatu, ze względu na obecność nie tylko oleju rycynowego, ale także kokosowego, które lubią gęstnieć w temperaturze poniżej dwudziestu stopni.

Prosta pielęgnacja włosów olejkiem rycynowym

Olejek rycynowy na włosy można nakładać również w mniej wymagający sposób. Jeśli wyżej podane sposoby pielęgnacji okażą się zbyt pracochłonne, można zdecydować się na mniej wymagające zabiegi. Olejek rycynowy jako kosmetyk chroniący końcówki nakłada się zazwyczaj na sucho. Należy robić to tak często, jak wymagają tego włosy. W ten sposób można uchronić końcówki przed dalszym rozdwajaniem się oraz służy poprawie ich wyglądu.

Łatwym sposobem pielęgnacji włosów przy pomocy olejku rycynowego jest również dodanie go do zazwyczaj stosowanego szamponu lub maski. Pamiętać trzeba jednak, by nie przesadzić z ilością olejku, ponieważ, w przypadku jego nadmiaru, włosy mogą być tłuste po umyciu. Tego typu pielęgnacja wskazana jest w przypadku niezbyt zniszczonych i suchych włosów. Takie działanie może bowiem przesuszać zniszczone pasma. Dlatego też przed zastosowaniem takiego środka jak olejek rycynowy na włosy warto wcześniej określić stopień ich porowatości. Ze względu na możliwość przyciemnienia włosów nie należy również nakładać olejku na włosy bardzo jasne, które też często są jednocześnie wysokoporowate.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.