Co jeść przy wzdęciach? Dieta i praktyczne porady.

Dieta przy wzdęciach

Dieta przy wzdęciach powinna regulować pracę całego przewodu pokarmowego. Bez względu na przyczyny wzdęć, chorym zależy na pozbyciu się kłopotliwych objawów. Stale wzdęty brzuch, nieważne czy leczony lekami czy też naturalnymi, domowymi sposobami, wymaga przejścia na odpowiednią dietę, która wyeliminuje wzdęcia, gazy, odbijanie.

Wzdęciom sprzyja:

  • Napięcie, stres i pośpiech
  • Nadmierne jedzenie, przejadanie
  • Nietolerancja laktozy i niedostateczna ilość enzymu laktazy
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe – zespół jelita nadwrażliwego, celiakia, zapalenie jelit

Żywienie przy wzdęciach powinno respektować potrzeby naszego organizmu. Najlepiej spożywać regularne posiłki o stałych porach, raczej częstsze i mniejsze porcje, które pozostawiają niedosyt. Nie należy spieszyć się i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Połykanie powietrza przy szybkim posilaniu się, spożywanie napojów gazowanych i picie ze słomki może zwiększać porcję powietrza zgromadzoną w przewodzie pokarmowym i powodować tzw. gazy jelitowe. Gazy jelitowe są także powodowane zbyt bogatymi w białko i tłuszcze a ubogimi w błonnik posiłkami. Aby wyregulować pracę przewodu pokarmowego należy wprowadzić do diety błonnik pokarmowy: Xenna błonnik czy len mielony. Do codziennej diety warto wprowadzić natomiast warzywa i owoce, które są naturalnym źródłem błonnika.

Osłabiona flora bakteryjna jelit to kolejny powód powtarzających się wzdęć. Sprzyja im uboga, nieróżnorodna dieta oraz kuracje antybiotykowe. Jeżeli po ostatniej chorobie leczonej antybiotykami doskwiera ci osłabienie i ból brzucha oznacza to prawdopodobnie niekorzystną przewagę bakterii i grzybów, przez które odczuwamy wzdęcia brzucha po jedzeniu, odbijanie i gazy. Korzystne bakterie kwasu mlekowego znajdziemy w jogurtach i kefirach, ale także probiotykach dostępnych bez recepty: Colosan Ex. Wraz z ich przyjmowaniem zasiedlamy korzystnymi dla zdrowia bakteriami przewód pokarmowy, który lepiej radzi sobie z trawieniem i wchłanianiem pokarmów. Wszelkie probiotyki polecane są osobom z zespołem złego wchłaniania, które maja naturalnie osłabioną ochronę jelitową.

Domowe sposoby na wzdęcia

W nasilonych wzdęciach, które przyprawiają o ból brzucha warto wypróbować domowe sposoby na wzdęcia. Dzięki nim dowiemy się co jeść przy wzdęciach a czego bezwzględnie unikać. W łagodzeniu wzdętego brzucha pomogą zioła:

f-ulgix-wzdecia-max-30-kapsulek

Tabletki na wzdęcia bez recepty
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Z drugiej strony istnieje wiele produktów spożywczych, które te wzdęcia wywołują: fasola, kapusta, groch, brokuły, kalafior i brukselka, suszone śliwki, por, cebula. Co wywołuje wzdęcia oprócz wymienionych produktów roślinnych? Przede wszystkim cukry, które są podatne na fermentację i trudniejsze we wchłanianiu. Wzdęty brzuch to kwestia tłustej i obciążającej żołądek diety – śmietana, olej, oliwa, tłuste mięsa, wędliny, smalec – wszystkie są odradzane, jeżeli masz problem ze wzdęciami. Zamiast smażenia – gotowanie i duszenie, przed spożyciem owoców i warzyw obierzmy je ze skórki lub przygotujmy przeciery – wzdęcia wymagają nie tylko odpowiednich produktów, ale także sposobu ich przygotowania.

Na wzdęcia i gazy o nieprzyjemnym zapachu pomoże unikanie pewnej gamy produktów – jaj, serów pleśniowych, fasoli, grochu, bobu, słodyczy i kawy. Pomoże zaś jedzenie zielonej sałaty, żurawiny, jogurtów i kefirów. Wzdęcia po jedzeniu produktów mlecznych mogą wskazywać na nietolerancję laktozy, którą można złagodzić lekami, tzw. probiotykami: Enzym Laktaza.

Domowe sposoby na wzdęcia pomogą załagodzić objawy wzdęć gdy nie jesteśmy pewni ich przyczyny, ale zawsze lepiej jest spróbować jej szukać i mieć pewność rozwiązania pierwotnego problemu. Nie mamy bowiem pewności co powoduje wzdęcia w naszym przypadku, jeżeli nie przyjrzymy się naszemu organizmowi i jego reakcjom na spożywane produkty. W profilaktyce wzdęć poleca się zawsze picie dużej ilości płynów, które pobudzają perystaltykę jelit. Korzystne działanie wykazują także regularne ćwiczenia fizyczne po jedzeniu i odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. Jeżeli powyższe sposoby zawiodły, zawsze możemy przyjąć lek na wzdęcia, np. Ulgix wzdęcia, który rozbija pęcherzyki powietrza i pomaga w ich usunięciu z organizmu.

Może ci się spodobać również
3 Komentarze
  1. Gaga mówi

    Rety, tak czytam ten artykuł i już chyba wiem co mi szkodzi… Uwielbiam sery pleśniowe, do tej pory przy jednym posiedzeniu potrafiłam pochłonąć kilka krążków camemberta na raz… a zwłaszcza te z grilla. Do tego trochę alkoholu i byłam w niebie i tak co sobotę. Jestem osobą raczej szczupłą (mam tylko małą oponkę na brzuchu, ale mi to nie przeszkadza), więc nigdy nie przejmowałam się tymi serami, które zajadałam, myślałam nawet że są zdrowe, bo mają w sobie białko (tak czytałam). Pewnego dnia jednak przesadziłam z tymi serkami (do camemberta dołączył też ser z niebieską pleśnią) i czułam się wzdęta jak balon. Nawet mój mąż, chociaż zwykle się mnie nie czepia, wygonił mnie, żebym spała na kanapie. Nie potrafił znieść moich tragicznie śmierdzących gazów. Przyznam, że było mi trochę wstyd, ale gdy w grę wchodzą sery to nie potrafię się powstrzymać… Od jakiegoś miesiąca ograniczyłam produkty mleczne do minimum (no jednego camemberta wsunęłam, jak mąż był w pracy) i powiem wam, że to działa! Byłam na serio zaskoczona…

  2. Padme mówi

    Szczerze mówić, mi pomogła zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie probiotyku do mojej diety. Dużo lepiej się czuję, nie mam wzdęć i kłopotów z jelitami.

    1. bazylia mówi

      Ja też pracę jelit wzmacniałam probiotykiem. Czasami jogurt czy kiszonki to za mało i trzeba sięgać po symbiotyki. Jeśli zdrowa dieta i probiotyk nie pomogą trzeba sięgnąć po zioła lub poradę lekarza.

Zostaw odpowiedź