Mięta – zastosowanie, właściwości lecznicze i hodowla

Mięta została doceniona już w starożytności. Bardzo znana jest w medycynie chińskiej jako jedna z najstarszych roślin świata, która jest zaliczana do roślin leczniczych. W dawnych czasach używano ją do balsamowania zwłok w Egipcie , została również wspomniana w mitologii  greckiej i Nowym Testamencie. W starożytności bardzo pochlebnie mówiono o mięcie w szczególności twierdzono, że wpływa na organizm uspokajająco, pobudza mózg do myślenia jak i również ma działanie przeciwbólowe. W dzisiejszych czasach każdy z nas może na własnej skórze potwierdzić teorie sprzed lat, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę jak dobry wpływ ma na nasze zdrowie. Większość z nas lubi mięte między innymi dzięki charakterystycznemu smaku który posiada. Przyglądając się bliżej temu tematowi, możemy dowiedzieć się o wiele więcej, zatem przypatrzmy się dokładniej jednemu z najstarszych leków na Ziemi jakim jest mięta.

 Działanie lecznicze i właściwości mięty

Mięta jest rewelacyjna w szczególności jeśli chcemy mówić o jej właściwościach. Ta aromatyczna roślina powszechnie wykorzystywana jest w różnych terapiach, dzięki jej różnorodnych właściwościach. Posiada również czynniki, które mogą wpłynąć na polepszenie naszego zdrowia, sylwetki oraz samopoczucia.

Wspomaga również pracę wątroby, wspiera pracę układu pokarmowego, relaksuje mięśnie jelit zmniejszając kolkę i wzdęcia. Jest wsparciem podczas bólu i skurczy żołądka, jak i zgadze, mdłościach dotyczących na przykład choroby lokomocyjnej.

Działa przeciwbakteryjnie, przeciw pasożytniczo. Pozytywnie wpływa na fizyczne samopoczucie. Mięta oddziałuje na nasz organizm przeciwskurczowo w czasie bólu związanego z menstruacją.  Łagodzi też bóle migrenowe, działa przeciwzapalnie, dezynfekując i zmniejszając uczucie pieczenia na ranach. Dodatkowo ma korzystny wpływ na drogi oddechowe, ponieważ znajdują się w niej olejki które zarówno bardzo dobrze działają na skórę ujędrniając, chłodząc i znieczulając. Pomaga nam w problemach z górnymi drogami oddechowymi do czego zaliczamy między innymi męczący kaszel, bądź zapalenie oskrzeli. W takich sytuacjach polecane są często inhalacje z wykorzystaniem olejku lub bezpośrednio liści mięty zalanych wrzącą wodą. Roślina ta wpływa na nas relaksująco i uspokajająco, łagodzi napięcia. Nadto ma ona także właściwości nieco mniej terapeutyczne, lecz nadal niezwykle doceniane, mianowicie orzeźwia, ochładza i odświeża. Dużo osób dla zdrowia gryzie świeże liście mięty. Pomaga to w procesie trawienia, działa oczyszczająco na kubki smakowe, sprawia że oddech jest świeższy i to właśnie dlatego mięta jest składnikiem, którego nie da się zastąpić we wszelkiego rodzaju pastach do zębów, płynów do płukania jamy istnej i gum do żucia. W dawnych czasach nie bez powodu ludzie gryźli listki mięty to sprawiało, że ich oddech stawał się świeższy.

Właściwości mięty :

  • witaminy C,A,B3
  • karoten
  • wapń
  • żelazo
  • potas
  • magnez

Mięta – przepis

1 łyżeczka mięty na szklankę wrzątku i pije się po 1/2 szklanki 2-4 razy dziennie. Można również stosować krople miętowe, po 15 kropli w wodzie lub na cukrze.

liscie-miety Liście mięty
Kliknij i sprawdź ceny!

Hodowla mięty

Roślina ta jest całoroczna. Często spotykamy ją w ogrodach, działkach, lecz można spotkać ją również w doniczce na balkonie lub parapecie u każdego w domu. Problemem jaki można mieć z miętą jest rozrastanie się jej po całym ogrodzie, dlatego hodowcy preferują uprawianie tej rośliny w donicach, aby nie opanowała całego ogrodu. Jeśli tego nie zdąży się zrobić nie ma problemu mięte zawsze możemy ususzyć jest to jedna z najprostszych czynności. Nie trzeba do tego mieć sprzętów wystarczy, że zerwane listki położy się na gazecie, a gazetę na kaloryferze. Ususzone listki nie tracą na wartości odżywczej, a możesz je przechowywać w pokruszone w lnianej torebce, bądź całościowo w słoiku. Co dodatkowo nie tylko jest przydatne i zdrowe, ale i bardzo ładnie wygląda.

Świeże tak samo jak suszone liście mięty mogą być przyprawą do ryb, mięs, sałat. Natomiast świeże liście zazwyczaj stanowią dodatek do twarogu, deserów i napojów. Są one wykorzystywane w każdej kuchni.

Tak jak możemy zauważyć mięta jest wielofunkcyjna stosujemy ją zarówno w  formie herbaty, lekarstwa (inhalacji) a nawet w kosmetyce,. Stosujemy ją również w kuchni, często towarzyszy deserom, ale zdarza się, że nadaje również wspaniały aromat mięsom czy napojom. Mięta jest naturalnym składnikiem, który powinniśmy stosować jak najczęściej, ponieważ dostarcza nam ona wielu bardzo potrzebnych wartości odżywczych.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.