10 najlepszych sposobów na wzdęcia – ranking najskuteczniejszych metod

Wzdęcia są pojęciem bardzo ciężkim do zdefiniowania. Przez pacjentów opisywane są jako uczucie powiększenia się obwodu brzucha i wypełnienia go gazami. Ich pojawienie się, zazwyczaj jest silnie skorelowane ze spożyciem określonych posiłków (najczęściej wzdęcia wywołują produkty określane jako wzdymające na przykład fasola, czy groch) i może stanowić dla pacjentów ogromny problem. Jak więc w tym wypadku zastosować sposoby na wzdęcia? Jak pozbyć się wzdęć? Z założenia artykuł ten ma być odpowiedzą na te pytania i jednocześnie krótkim rankingiem łatwo dostępnych metod radzenia sobie z tym problemem.

1. Unikaj żucia gumy.

Żucie gumy jest bardzo powszechnym, wręcz uzależniającym zwyczajem wielu ludzi. Większość z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, iż może ono powodować powstawanie wzdęć. Żując bowiem gumę, wprowadzamy do naszego przewodu pokarmowego nadmierne ilości powietrza. To z kolei, gromadząc się w naszym trzewiach, powoduje nieprzyjemne odczucia rozpychania, twardego brzucha i inne określane potocznie jako wzdęcia. Prostą metodą, aby tego uniknąć, jest zrezygnowanie z gum. Dla wielu ludzi, stosujących dotychczas różne sposoby na wzdęcia, ten może okazać się najskuteczniejszy.

2. Ruch to zdrowie i brak wzdęć.

Sposoby na wzdęcia są różne. Jedne bardziej, inne natomiast mniej skuteczne. Nie ulega jednak wątpliwości, że ruch należy to jednych z najskuteczniejszych spośród nich. Wynika to z bardzo prostego faktu. Ruszając się, przynajmniej kilkanaście minut dziennie, poprawiamy perystaltyka naszego przewodu pokarmowego i pomagamy pozbyć mu się nadmiaru gazów. Nieocenione są także wszelkie inne prozdrowotne korzyści aktywności fizycznej.

3. Uważaj na produkty wzdymające.

Produkty wzdymające, jak sama nazwa wskazuje prowadzą do powstawania wzdęć. Z części z nich, co oczywiste ciężko jest nam zrezygnować. Wielu z nas, nie wyobraża sobie bowiem życia bez fasoli, grochu, czy innych strączków. Jedynym jednak sposobem, aby wzdęcia nie męczyły nas za często jest znaczne ograniczenie tych produktów. Część pacjentów mających w swojej diecie dużo produktów wzdymających, nawet po lekkiej zmianie odczuje ogromne korzyści.

4. Zrezygnuj ze słodzików.

Słodziki jeszcze kilka lat temu były ogromnym hitem. W dobie ciągłej chęci odchudzania się, co raz więcej osób włączało je do swojej diety. Stanowiło to ogromny błąd. Oprócz bowiem wielu negatywnych skutków dla zdrowia sztuczne słodziki u wielu pacjentów wywoływały wzdęcia. Nie inaczej jest teraz. Tym samym, analizując różne sposoby na wzdęcia, warto zastanowić się, czy nie wystarczy zwykłe usunięcie z diety sztucznego słodzika? U części osób, prawdopodobnie przyniesie to spektakularne i nieoczekiwane pozytywne efekty.

5. Błonnik – tak i nie.

U części osób u podłoża wzdęć leżą zaparcia. Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z nimi jest zwiększenie ilości błonnika w diecie. Rozwiązując bowiem problem zaparć, poradzimy sobie również ze wzdęciami. Żeby jednak nie było tak kolorowo, sposoby na wzdęcia oparte na błonniku nie są dla wszystkich dobre. U części mogą wręcz zaostrzać problem. Wynika to z faktu, iż nadmiar tego składnia diety, fermentując w przewodzie pokarmowym, paradoksalnie zwiększa ilość gazów, zamiast ją zmniejszać. Jaka jest więc idealna ilość błonnika? Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy metodą prób i błędów musi przetestować to na samym sobie.

6. Ogranicz spożywanie ciężko strawnych dań.

Tłuste, ciężkostrawne posiłki nie są niczym dobrym dla naszego zdrowia. Mogą powodować także wzdęcia. Wynika to z faktu, iż spowalniając i rozleniwiając perystaltykę, powodują, iż pokarm dłużej zalega w jelitach. Tym samym, bakterie mają więcej czasu na fermentacje, a i organizm ma gorszę możliwości usunięcia nadmiaru gazu. To oczywiście niejedyne negatywne skutki spożywania ciężkich i tłustych dań. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że ich eliminacja z diety jest polecana i że jeśli chodzi o sposoby na wzdęcia, może okazać się to bardzo skuteczne.

7. Unikaj napojów gazowanych.

Napoje gazowe, oprócz rzeczone gazu, zawierają w sobie ogromne ilości cukrów prostych. Zarówno jeden, jak i drugi z tych składników, może leżeć u podstaw ich wzdymającego charakteru. Najlepszym i najzdrowszym dla nas rozwiązaniem będzie całkowita rezygnacja z nich. Paradoksalnie, taka korzystna zmiana w naszej diecie może spowodować, że problem wzdęć przestanie u nas istnieć.

8. Unikaj szybkiego jedzenia.

Szybkie jedzenie jest kolejną możliwą przyczyną wzdęć. Podobnie bowiem, jak w przypadku żucia gumy, powoduję nadmierne połykanie powietrza. To z kolei skutkuje nieprzyjemnymi brzusznymi sensacjami. Dla naszego zdrowia i jelit najlepsze będzie spokojne jedzenie, najlepiej w pozycji siedzącej, a nie stojącej.

9. Ziołowe nalewki.

Wcześniej wymieniane sposoby na wzdęcia opierały się przede wszystkim na eliminacji poszczególnych składników diety. Oczywiście jest to w większości przypadków bardzo skuteczne, ale często zdarza się, że niekorzystnym wpływie danego posiłku na nasz organizm dowiadujemy się już po fakcie. Dobrym pomysłem wtedy, oczywiście, jeśli nie prowadzimy samochodu, jest napicie się ziołowej nalewki. Spowoduje ona przyspieszenia trawienia i tym samy szybsze pozbycie się przez organizm gazów. Co jasne z alkoholem nie należy przesadzać, ale warto mieć taki awaryjny sposób w zanadrzu.

10. Leki.

Jeśli na nasze wzdęcia nie pomagają domowe sposoby, dobrym pomysłem jest skorzystanie z leków. Oczywiście, rozwiązanie takie winno być ostatecznością, a nie pierwszym naszym wyborem. Na rynku obecnych jest wiele skutecznych preparatów, ale przed użyciem jakiegokolwiek z nich warto wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Podsumowując sposoby na wzdęcia są bardzo różne. Najwięcej z nich opiera się na eliminacji określonych produktów z diety. Wydaje się to dobrą drogą, ale jak ze wszystkim tak i w tym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek i w razie wątpliwości udać się do swojego lekarza.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.