Wartości odżywcze, kalorie i zastosowanie bobu na odchudzanie i detoks

 Wartości odżywcze i zastosowanie bobu są ze sobą ściśle powiązane. Na początku warto wspomnieć, że bób to roślina jednoroczna, należąca do rodziny bobowatych. Rodzaj rośliny to wyka, jednak potocznie stosuje się skróconą nazwę- zamiast „wyka bób” jedynie „bób”.  To roślina sezonowa. W okresie wakacyjnym dostępna jest niemal wszędzie. Bób uprawiany jest na całym świecie już od ponad 5 tysięcy lat. Jego uprawa wywodzi się z południowo-wschodniej Azji i północnej Afryki. Ze względu na swoje niezaprzeczalne walory odżywcze dawał możliwość przetrwania w najgorszych warunkach, bowiem jedzenie tego warzywa powodowało uczucie sytości i zaspokajało zapotrzebowanie na niezbędne do życia składniki.

Wartości odżywcze

Bób, jako reprezentant roślin strączkowych charakteryzuje się sporą zawartością białka, a więc z powodzeniem może być jedzony przez wegetarian jako zamiennik mięsa. Dodatek błonnika i kwasu foliowego działa na korzyść bobu, gdyż stymuluje to metabolizm. Bób jest wysokokaloryczny, dodatkowo jest indeks glikemiczny po ugotowaniu jest wyższy. Błonnik  zaś działa pobudzająco na układ trawienny, gdyż oczyszcza jelita  z resztek produktów przemiany materii oraz toksycznych substancji, takich jak: metale ciężkie i kwasy żółciowe. Dzięki błonnikowi czas oddziaływania tych substancji na błonę śluzową oraz kosmki jelita jest ograniczony i stosunkowo krótszy niż przy diecie ubogiej w błonnik.  Z kolei kwas foliowy  ma zbawienny wpływ na układ krążenia, gdyż uczestniczy w procesie tworzenia krwi a jednocześnie obniża poziom homocysteiny.

Szczegółowe zestawienie wartości odżywczych bobu występujących w  100 gramów bobu wygląda następująco:

  • 0,7 g tłuszczu, w tym 0,1 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 0,3 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i 0,1 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych,
  • 18 g węglowodanów, w tym 9 g cukrów,
  • 8 g białka,
  • 332 mg potasu,
  • 25 mg sodu,
  • 8 g błonnika,
  • Oraz wiele witamin: A, D, B12, B6 i minerałów: wapń, żelazo, magnez, kwas askorbinowy.

Bób na odchudzanie

Bób jest niskokaloryczny, ale pożywny i wysokoenergetyczny zarazem. Oprócz białka zawiera wiele witamin i – chyba nie trzeba o tym wspominać – mnóstwo błonnika. Jest on ważny w każdym rodzaju diety, gdyż determinuje jej zbilansowanie. Zjedzenie szklanki ugotowanego bobu dostarczy 190 kcal a jednocześnie ok 20 gram błonnika, przy czym dzienne jego zapotrzebowane to maksymalnie 40 gram zależnie od wieku, trybu życia  i wielu innych czynników. To wszystko sprawia, że bób powoduje długie uczucie sytości i wspomaga perystaltykę jelit.

Bób na detoksykację

Minerały typu: wapń, potas, sód i magnez mają działanie zasadotwórcze, co sprawia, ze spożywanie bobu reguluje gospodarkę kwasowo – zasadową organizmu zapobiegając jego zakwaszaniu. W dobie ciągłego stresu, litrów pitej kawy, i kilogramów zjedzonych fastfoodów warto czasem przez kilka dni zaaplikować sobie dietę odkwaszającą organizm i nie zapomnieć wprowadzić do niej bobu oraz innych produktów bogatych  w antyoksydanty takich jak: szpinak, pomidory, buraki czy melon.

Bób w profilaktyce raka

Znów kolejna dobroczynna działalność  bobu sprowadza się do zawartości błonnika. Regularne przyjmowanie błonnika w diecie zapewni regularne i kontrolowane usuwanie treści pokarmowej z jelit. Błonnik reguluje rytm pracy jelit. Dodatkowo obecność w bobie lektyny wspomaga działanie antynowotworowe. Lektyna to białko, które wnika w śluzówkę jelita i skutecznie hamuje powstawanie komórek nowotworowych oraz ich rozmnażanie się. Rak jelita grubego to jeden z najzłośliwszych nowotworów, którego można uniknąć poprzez racjonalną, zróżnicowaną dietę.

Bób w ciąży

Dieta w ciąży jest wyjątkowo delikatną kwestią. Ze względu na ciągłe zmiany smaków i nastrojów a także związane z tym odczucia, kobieta w stanie błogosławionym może nie do końca wiedzieć co dla niej najlepsze oraz często reaguje na pokarmy wymiotami i nudnościami. Dzieje się tak zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego dieta powinna być tak dobrana, aby zaspokajała wszystkie niezbędne składniki w ramach dziennego zapotrzebowania a jednocześnie nie wywoływała rewolucji żołądkowych. Bób to roślina ciężkostrawna, ale jeśli nie istnieją żadne poważne przeciwwskazania do jego spożywania  grzechem byłoby odmówienie sobie jedzenia bobu, który jak wiadomo jest bogatym źródłem kwasu foliowego.

Bób nie dla każdego

Bób jako roślina strączkowa powoduje wzdęcia. Z tego względu powinny unikać jej osoby borykające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Wzdęcia i gazy powodowane są przez oligosacharydy, czyli cukry złożone. Tę właściwość bobu można jednak osłabić mocząc go przed gotowaniem przez około godzinę w ciepłej wodzie a następnie przepłukać. Ponadto po ugotowaniu indeks glikemiczny bobu wzrasta , co nie jest pożądane przez osoby dążące do utraty wagi oraz przez osoby chore na cukrzycę. Nie zaleca się tez jedzenia bobu osobom chorym na dnę moczanową, ponieważ bób w składzie zawiera związki purynowe a także osobom z choroba Parkinsona leczącymi się farmakologicznie, gdyż bób jest źródłem lewodopy, która może wchodzić w reakcje ze stosowanymi lekami.

Jak gotować bób?

Świeży bób po kupieniu należy przechowywać w lodówce w papierowej torbie. Wybiera się ziarna bobu, które są twarde i jasnozielone, selekcjonując te, które posiadają jakiekolwiek przebarwienia.Bób można spożywać na surowo, zwłaszcza młode nasiona, gdyż ich skórka jest wtedy najbardziej miękka. Większość ludzi jednak woli bób gotowany. Bób gotuje się na dużym ogniu aż do momentu, w którym stanie się miękki czyli około kwadrans. Można go wcześniej wymoczyć aby nie powodował wzdęć. Młode ziarna gotuje się krócej – kilka naście minut a starsze nawet do pół godziny. Dlatego lepiej jeść bób w okresie letnim, kiedy jest na niego sezon. Bób można przygotować też na parze, gdyż zachowuje wówczas więcej witamin i minerałów, pomimo tego, że sam proces gotowania jest dłuższy. Bób je się lekko posolony w ostatniej fazie gotowania, można podawać go z masełkiem i bułką tartą. Aby uniknąć jednak niechcianych kłopotów żołądkowych warto podawać bób z ziołami, które wspomagają proces trawienia ciężkostrawnych potraw. Zalicza się do nich: koper, kminek, rumianek i miętę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.