Co jest dobre na ból brzucha i wzdęcia

Ból brzucha to często zgłaszana dolegliwość, z którą wbrew pozorom nie tak łatwo sobie poradzić. Wynika to z faktu, że ból brzucha wywołują różne czynniki a przez laików są one trudne do rozpoznania. Jeżeli dolegliwościom towarzyszy wzdęty brzuch, możemy już podejrzewać pewien krąg objawów i schorzeń, a stąd już mały krok do wyleczenia. Zobacz co jest dobre na ból brzucha i wzdęcia.

Bóle brzucha

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha i towarzyszących wzdęć jest choroba układu pokarmowego. Bez dokładniejszych objawów ciężko jest postawić poprawną diagnozę, dlatego zapoznaj się z kilkoma faktami na temat bólu brzucha i wzdęć, by skutecznie im przeciwdziałać i szybko leczyć.

Bez względu na rodzaj i nasilenie dolegliwości – ból brzucha powoduje skurcz mięśni gładkich. Dlatego nawet silny ból brzucha można pokonać z pomocą leków rozkurczowych, np. No-Spa. Takie wyjście jest polecane osobom, które nie do końca wiedzą co im dolega. Skurcze mięśni gładkich mogą zwiastować biegunkę lub towarzyszyć silnemu stresowi, a leczenie metodą prób i błędów może przynieść więcej strat niż korzyści.

Ból brzucha możemy próbować określić, co znacznie pomoże w naszej diagnozie oraz dobraniu odpowiedniego leczenia. Bóle brzucha i wzdęcia brzucha występują przy bólu spastycznym, który charakteryzuje się krótkimi, silnymi skurczami jelit, pęcherzyka żółciowego lub macicy w czasie okresu. Gdy dokucza nam intensywny ból postawmy na silne leki rozkurczowe takie jak Buscopan i przeciwbólowe, np. Nurofen Forte. Dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego także mogą łączyć się z wzdęciami i problemami z trawieniem. Ból pęcherzyka żółciowego załagodzą zioła: kocanka i ostryż długi a także tabletki na trawienie Raphacholin z węglem leczniczym i ekstraktami roślinnymi. Przy jakimkolwiek bólu brzucha wskazane jest położyć się lub usiąść, odpocząć i popijać napary ziół lub wodę, która złagodzi nasilenie objawów.

Ból brzucha po jedzeniu może zwiastować zaburzenie trawienia, czyli bardzo popularny problem, szczególnie u osób nie stosujących się do zaleceń zdrowej diety. Ból brzucha pojawia się po upływie około 3-ech godzin od zjedzenia. Charakterystyczny dla tego typu dolegliwości jest ból nadbrzusza, ciążenie na żołądku, odbijanie się treści pokarmowej do gardła, czkawka i wzdęcia. W ułatwieniu trawienia najlepiej sprawdzą się zioła: rumianek, mięta i piołun. Dla trwałej poprawy, gdy dokuczają nam częste bóle brzucha i niestrawność, warto jest dostarczyć do organizmu naturalne enzymy biorące udział w procesie trawienia: amylaza, proteaza, laktaza, lipaza, celulaza. Znajdziemy je w lekach, np. Cholamid opartym na naturalnych składnikach i wyciągach roślinnych.

Zaparcia to bez wątpienia duży problem dużej części osób. Jeżeli dojdzie już do zastoju treści pokarmowej odczuwamy silny ból, osłabienie, nieraz gorączkę, obserwujemy wzdęty brzuch. Najczęściej prowadzi do tego nieprawidłowa dieta, stres, niewystarczająca aktywność fizyczna. Układ pokarmowy zaczyna funkcjonować wadliwie, przez co my jesteśmy narażeni na powtarzające się zaparcia. W takiej sytuacji należy pomóc organizmowi w oczyszczeniu z zalegających złogów i toksyn. Dbajmy o odpowiednie nawodnienie jelit – pijmy duże ilości niegazowanej wody, a dla uregulowania pracy jelit zażyjmy Xenna Fix ? herbatę polecaną wszystkim tym, którzy na co dzień i sporadycznie zmagają się z bólem brzucha, zaparciami i zgagą. Polecany lek na wzdęcia to Normolax Control czy Degasin, które likwidują uczucie pełności i ułatwiają trawienie.

Przewlekły ból brzucha

Gdy brzuch boli nie tylko mocno, ale często to znak, że w naszym organizmie doszło do zmian przewlekłych. Do postawienia trafnej diagnozy potrzebna jest wizyta u specjalisty, który odczytać na co wskazuje miejsce odczuwanego dyskomfortu i jego charakter. Kłujący ból brzucha umiejscowiony po różnych stronach ciała może znaczyć zupełnie co innego. Do tego bardzo ważne są objawy towarzyszące, a więc współwystępujące wzdęcia brzucha. Domowe sposoby na ból brzucha mogą być w tym wypadku nie wystarczające, a odpowiednie leczenie powinien ustalać lekarz prowadzący. Zobacz co jest dobre na ból brzucha i wzdęcia, co możesz wykorzystać w domu i przynieść sobie ulgę.

f-xenna-fix-na-zaparcia-20-saszetek
Herbatka na zaparcia Xenna Fix
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to częsta choroba związana z zaburzeniami perystaltyki jelit. Charakterystyczne są dla niej nie tylko ból brzucha i wzdęcia, ale także nawracające zaparcia, biegunki i niestrawność. Dostępne leczenie może tylko złagodzić objawy, ale nie pozbędzie się choroby. Wskazane jest dużo ruchu, unikanie sytuacji stresowych i stosowanie lekkostrawnej diety. Z zespołem jelita drażliwego współwystępują nietolerancje pokarmowe i bardzo częsta nietolerancja mleka, która oznacza nie więcej niż niedobór enzymu laktazy. Po spożyciu mleka czy innych produktów mlecznych odzywają się wzdęcia brzucha, ból oraz nudności. Laktazę można uzupełniać spożywając małe tylko ilości mleka i produktów mlecznych oraz przyjmując leki na wzdęcia, np. Lactocontrol.

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Objawy choroby nie są charakterystyczne, dlatego często dokuczają utajone latami. Najczęściej dokuczają choremu uczucie pełności w żołądku, pieczenie i ból w nadbrzuszu. Wrzody są niebezpieczne, ponieważ uszkodzona błona może zwiększać ryzyko innych chorób przewodu pokarmowego. Wrzody żołądka leczyć można na kilka sposobów. Przede wszystkim głównym zaleceniem jest zrezygnowanie z substancji podrażniających – alkoholu, papierosów, częstego przyjmowania leków przeciwbólowych. Wrzody leczy się z pomocą preparatów osłonowych i zobojętniających, np. Rennie.

Co jest dobre na ból brzucha i wzdęcia
1.7 (33.33%) 39 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.