Olej kokosowy – rafinowany czy nierafinowany?

Olej kokosowy od dłuższego czasu cieszy się coraz większą popularnością za sprawą coraz powszechniejszego mówienia o wielu jego właściwościach i zastosowaniach, dzięki którymi może być zamiennikiem wielu produktów codziennego użytku. Wspaniale sprawdza się w roli zdrowego i niskokalorycznego zamiennika oleju rzepakowego, a smażenie na oleju kokosowym jest znacznie zdrowsze i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Coraz powszechniej media mówią również o odchudzających właściwościach kawy z dodatkiem oleju kokosowego i jak podaje wiele wiarygodnych źródeł – ten sposób rzeczywiście pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Chcąc kupić olej kokosowy stajemy przed poważnym wyborem, mianowicie czy wybrać olej kokosowy rafinowany, czy ten nierafinowany? Jakie są tak właściwie różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami oleju?

Zastosowania i właściwości oleju kokosowego:

Ogromna popularność oleju kokosowego sprawia, że jest to coraz częściej doceniany składnik, jeśli chodzi o kulinarną, ale również kosmetyczną sferę naszego życia. Olej kokosowy jest zdrowym zamiennikiem oleju, a jego pomocą przyrządzać możemy smaczne potrawy smażone, które dzięki ciekawemu, kokosowemu posmakowi będą prawdziwą ucztą nawet dla prawdziwych koneserów. Warto dodać również, że olej kokosowy stosowany jest często jako zdrowy i mniej kaloryczny zamiennik wszelakiego rodzaju tłuszczy w wypiekach, szczególnie tych słodkich.

Jeśli chodzi o właściwości oleju kokosowego warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że reguralne spożywanie potraw na bazie oleju kokosowego pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, a zawarty w oleju kwas laurynowy pomaga zwalczać wszelakie bakterie, wirusy i grzyby, które mogą rozwijać się w naszym organizmie. Można zatem rzec, że olej kokosowy jest pewnego rodzaju antybiotykiem.

Właściwości oleju kokosowego nierafinowanego:

Olej kokosowy nierafinowany, zwany również olejem kokosowym tłoczonym na zimno charakteryzuje się wieloma pro-zdrowotnymi właściwościami. Dzięki charakterystycznemu smakowi i zapachowi kokosa ta odmiana oleju polecana jest szczególnie jeśli chodzi o sferę kulinarną i kosmetyczną. Jest to znacznie zdrowsza odmiana oleju, niż ta rafinowana. Ta odmiana oleju jest znacznie bogatsza we wszelkiego rodzaju witaminy i minerały, a regularne wprowadzenie oleju kokosowego do naszej codziennej diety pomoże nam uniknąć wielu niebezpiecznych chorób, spowodowanych najczęściej nieprawidłowym stylem życia i dietą bogatą w tłuszcze i cukry. Warto wspomnieć również o naturalnych kosmetykach na bazie oleju nierafinowanego, które cudownie wpływają na naszą skórę. Ten naturalny produkt wpływa również na poprawę stanu naszych włosów, paznokci, a nawet pomaga łagodzić stany zapalne.

Olej kokosowy nierafinowany
Kliknij i sprawdź ceny! 

Właściwości oleju kokosowego rafinowanego:

Olej kokosowy rafinowany wykazuje znacznie mniej właściwości pro-zdrowotnych niż odmiana nierafinowana. Jest to znacznie tańsza i oszczędniejsza odmiana oleju kokosowego, która również sprawdzi się jako dodatek do wszelakiego rodzaju potraw i jako zamiennik klasycznego oleju czy oliwy do smażenia, jednakże warto wspomnieć, że ta odmiana oleju nie nada naszym potrawom ciekawego i nieco egzotycznego posmaku. Olej kokosowy rafinowany znajduje również sporą rzeszę fanów, szczególnie wśród tych z nas, którzy nie przepadają za charakterystycznym smakiem kokosa, a chcą wprowadzić ten zdrowy element do swojego codziennego jadłospisu. Olej kokosowy rafinowany znany jest ze swoich właściwości odchudzających, a najnowszym patentem jest dodawanie łyżeczki oleju kokosowego do porannej kawy. Tak powtarzany zabieg sprawi, że poranna kawa postawi nas na nogi, a przy dłuższym okresie stosowania – będzie skutkować utratą zbędnych kilogramów!

Olej kokosowy rafinowany
Kliknij i sprawdź ceny! 

Który rodzaj oleju wybrać?

Mimo, że często zdania co do wyboru rodzaju oleju kokosowego są podzielone bez wątpienia znacznie zdrowszą alternatywą jest wybór oleju kokosowego nierafinowanego. Ta odmiana oleju w porównaniu do rafinowanego jest znacznie zdrowsza i wykazuje o wiele więcej właściwości pro-zdrowotnych. Poza tym – kokosowy posmak i zapach w daniach bez wątpienia jest ciekawą opcją na urozmaicenie swoich codziennych potraw. Należy jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego i przypadającego do gustu rodzaju oleju kokosowego powienien być wyborem indywidualnym, ściśle związanym z naszymi osobistymi preferencjami. Chcąc zadbać o dobre samopoczucie i lepsze zdrowie powinniśmy bez wątpienia zaopatrzeć się w te dwie odmiany oleju i regularnie wykorzystywać ten ciekawy element w swojej kuchni.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.