Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Ogromną ilość informacji, dostępnych w sieci na temat właściwości oleju kokosowego, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, można spotkać na stronach internetowych, propagujących zdrowe żywienie, objaśniających działanie kosmetyków, na blogach, zachęcających lub odradzających stosowanie specyfików. Jak w natłoku informacji znaleźć te rzetelne i właściwe, aby móc zrozumieć rzeczywiste działanie i właściwości oleju kokosowego? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na mechanizm powstawania oleju kokosowego.

Jak uzyskuje się olej kokosowy? Odpowiedź na to pytanie jest istotną przesłanką do stwierdzenia, czy olej kokosowy jest zdrowy, dlatego, że właśnie sposób wytwarzania tego roślinnego oleju wpływa bezpośrednio na jego właściwości względem zdrowia człowieka.

Jak powstaje olej kokosowy?

Olej kokosowy, uzyskiwany w procesie tłoczenia, z miąższu orzechów kokosowych, może powstawać przez tłoczenie na gorąco. W tym przypadku, olej powstały, nazywamy olejem kokosowym rafinowanym. Olej kokosowy nierafinowany, powstający w procesie tłoczenia na zimno, jest zdecydowanie bogatszy w składniki odżywcze.

Różnice w rodzajach oleju kokosowego, a ich wpływ na zdrowie.

Zastosowanie tańszego, bezsmakowego oleju kokosowego w gastronomii, zwłaszcza w procesie smażenia mięsa, jest bardzo powszechne. Warto jednak zauważyć, że ubogi w cenne składniki, tracąc swoje właściwości w procesie tłoczenia na gorąco, olej kokosowy rafinowany, może nie być zdrowy dla organizmu. Olej kokosowy nierafinowany, dzięki tłoczeniu na zimno, zachowuje bogactwo substancji, pozytywnie wpływających na zdrowie. Jako produkt pochodzenia roślinnego, tłuszcz kokosowy nierafinowany jest produktem, który nie wpływa na wzrost poziomu złego cholesterolu. Zawiera natomiast odżywcze składniki, będące sprzymierzeńcami dla ludzkiego organizmu.

Co zawiera olej kokosowy?

Nierafinowany olej kokosowy, w 90% złożony z kwasów tłuszczowych, posiada w swoim składzie średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe MCT (Medium Chain Triglicerydes):

  • kwas kapronowy C6,
  • kwas kaprylowy C8,
  • kwas kaprynowy C10,
  • kwas laurynowy C12 (o największym udziale).

Kwasy tłuszczowe MCT są bogactwem wielu cennych substancji, działających pozytywnie na organizm. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że tłuszcze te nie wpływają, wbrew potocznym opiniom na zawartość złego cholesterolu we krwi, nie powodując tym samym odkładania się go na ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do miażdżycy. Kwasy tłuszczowe MCT, posiadają szereg właściwości, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu:

  • właściwości bakteriostatyczne,
  • działanie przeciwzapalne,
  • właściwości antyoksydacyjne,
  • właściwości przeciwgrzybicze,
  • działanie znieczulające.

Działanie oleju kokosowego na ludzki organizm:

Dzięki zawartym w oleju kokosowym średniołańcuchowym kwasom tłuszczowym, nierafinowany olej kokosowy może być stosowany w żywieniu człowieka, wspomagając leczenie chorób układu pokarmowego. Zawarty w oleju kwas laurynowy, o udowodnionym, leczniczym wpływie na funkcjonowanie organizmu, występuje w oleju kokosowym w zdecydowanej przewadze ilościowej nad pozostałymi kwasami. Udowodniono pozytywny wpływ spożywania oleju kokosowego w walce z nowotworami, zwłaszcza nowotworami piersi oraz jelita grubego. Doskonałe działanie oleju kokosowego obserwuje się również w kosmetyce. Zawartość cennych dla skóry człowieka substancji, poprawia widocznie stan skóry, odżywiając ją od środka oraz sprawiając, że jest wygładzona i elastyczna.

Co mówią wyniki badań nad olejem kokosowym?

Przed opublikowaniem w czerwcu 2017 r. badań Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), olej kokosowy w każdej postaci był stosowany w dużych ilościach, w wielu dziedzinach, opanowując przemysł spożywczy, jak i kosmetyczny. Nie zwracano uwagi na to, który rodzaj oleju kokosowego jest stosowany, twierdząc, że różnice w sposobie wytwarzania, nie są na tyle istotne, by miały wpływ na właściwości. Olej kokosowy był dodawany nawet do porannej kawy. Po opublikowaniu raportu w 2017 r. pojawiły się niepokojące wiadomości o szkodliwym działaniu nasyconych kwasów tłuszczowych na układ sercowo – naczyniowy człowieka. Według przeprowadzonych badań, spożycie oleju kokosowego miało powodować wzrost poziomu złego cholesterolu we krwi, a co za tym idzie zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. W praktyce okazuje się jednak, że nierafinowany olej koksowy wpływa na wzrost poziomu dobrego cholesterolu HDL.

Odpowiedź na amerykański raport:

W odpowiedzi na opublikowane wyniki badań, I. Prior postanowił sprawdzić działanie oleju kokosowego na ludzki organizm, angażując do udziału w badaniu mieszkańców Nowej Zelandii i wysp Tokelau. Eksperyment dowiódł, że wzrost poziomu złego cholesterolu we krwi wiąże się ze spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych, nie ze stosowaniem konkretnie oleju kokosowego. Osoby, które spożywały dwukrotnie mniej oleju kokosowego, a w zastępstwie inne tłuszcze nasycone, odnotowały wyższy poziom złego cholesterolu LDL, natomiast ludzie, którzy spożywali więcej oleju kokosowego kosztem innych tłuszczy, posiadali mniejszy o około 35 mg/dl poziom LDL.

Czy używać oleju kokosowego?

Wiele produktów, stosowanych przez człowieka, jest kontrowersyjnych, ze względu na wpływ ich działania na organizm. Produkty, pochodzenia roślinnego, zawierające tłuszcze roślinne są z pewnością korzystniejsze dla funkcjonowania organizmu niż produkty, bogate w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Proces wytwarzania oleju kokosowego,mający ogromne znaczenie w określeniu właściwości tego produktu, determinuje jego przeznaczenie dla człowieka. Wytwarzany w procesie tłoczenia na zimno, nierafinowany olej kokosowy pozytywnie wpływa na organizm, dostarczając mu substancji odżywczych, natomiast olej rafinowany, poprzez utratę substancji odżywczych w procesie tłoczenia, nie jest bogaty w dobre dla zdrowia człowieka składniki. Niewielkie ilości są jednak bardziej odpowiednie dla zdrowia niż nasycone tłuszcze zwierzęce.

Czy olej kokosowy jest zdrowy?
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.