Witarianizm – ogólna charakterystyka diety, podstawowe informacje, wpływ na organizm

Witarianizm to sposób odżywiania, który wyklucza przyjmowanie posiłków podgrzanych do temperatury wyższej niż 42 stopnie Celsjusza. Podstawowym założeniem tego typu diety jest spożywanie naturalnych, surowych, nieprzetworzonych termicznie produktów, co ma na celu zachowanie jak największej ilości zawartych w nich enzymów, minerałów i innych cennych substancji odżywczych. Witarianie wykluczają gotowanie, pieczenie i smażenie. Nie spożywają również niczego, co wcześniej było podgrzane lub przetworzone. Warto wspomnieć o istnieniu ekstremalnych form witarianizmu, z których najbardziej znaną jest frutarianizm, polegający, jak sama nazwa wskazuje, na spożywaniu tylko i wyłącznie owoców nie poddanych jakiejkolwiek obróbce termicznej.

Najtrudniejsze wyzwania i praktyczne rozwiązania na diecie witariańskiej

Przejście z diety tradycyjnej na witariańską nie należy do łatwych zadań. Witarianizm wymaga silnej woli, samodyscypliny i sporej dawki kreatywności. Skoro nie możemy korzystać z większości popularnych metod przygotowywania posiłków, konieczne staje się poszukiwanie nowych rozwiązań, które pomogą nam w utrzymaniu urozmaiconej i przyjemnej diety. Jednym z bardzo przydatnych dla witarian wynalazków jest dehydrator, czyli specjalna suszarka, która może być używana jako zamiennik piekarnika. Pozwala ona ustawić niską temperaturę i przygotować większość popularnych potraw w formie raw (z języka angielskiego: czysty, surowy). Dehydrator pozwala nawet na przygotowanie ciastek lub pizzy, więc doskonale sprawdzi się w kuchni każdego łasucha, który nie może się obyć bez tego typu przekąsek.

Niestety zakup takiego urządzenia wiąże się z wydatkiem dochodzącym nawet do dwóch tysięcy złotych. Również ceny jedzenia, które mogą spożywać witarianie, są stosunkowo wysokie. Osoby, które pozostają na diecie witariańskiej jednocześnie spożywając mięso, będą zmuszone zrezygnować z ciepłych kotletów – mięso przygotowane w temperaturze poniżej 42 stopni byłoby praktycznie surowe. Na szczęście większość witarian to jednocześnie wegetarianie lub weganie.

Co jedzą witarianie?

Osoby pozostające na diecie witariańskiej spożywają głównie surowe owoce, warzywa, pestki, orzechy, nasiona i glony. Niektórzy witarianie dopuszczają również spożycie olejów tłoczonych na zimno. Popularną potrawą są koktajle owocowe i warzywne, które przygotowane w blenderze osiągają temperaturę około 40 stopni, nie są więc całkowicie zimne, jednocześnie nadal zaliczając się do raw food.

Podgrzewające właściwości blendera są także wykorzystywane przez witarian w procesie przygotowywania surowych półproduktów, na przykład specjalnych chlebków. Warto pamiętać, że nie wszystkie osoby stosujące dietę witariańską jedzą w 100% surowe produkty. Niektórzy zakładają określony procentowy udział raw food w codziennej diecie, na przykład spożywają surowe produkty do określonej godziny lub w konkretnych, wyliczonych ilościach. Zdarza się, że witarianie piją również ciepłą herbatę lub spożywają jeden ciepły posiłek od czasu do czasu. Większość witarian rezygnuje z produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak istnieją także miłośnicy potraw z surowego mięsa lub jaj.

Dlaczego nie powinno się gotować posiłków – główne argumenty

Oprócz tego, że zbyt silne podgrzewanie posiłków niszczy zawarte w nich cenne składniki mineralne i enzymy, witarianie podkreślają, że gotowanie powoduje ścinanie się białka w żywności i jej „śmierć” – wysoka temperatura sprawia, że aminokwasy stają się bezużyteczne, a nawet toksyczne. Wskazują również na fakt, że człowiek pierwotnie nie znał ognia, a więc jadł pokarmy surowe, które mu służyły. Ponadto podczas gotowania i solenia żywności wytwarzają się nitrozo aminy, które mają właściwości rakotwórcze – zachodzi tutaj ten sam proces, co podczas palenia papierosów.

Niektórzy utrzymują także, że gotowanie posiłków przyczynia się do nasilenia globalnego ocieplenia. Innymi korzyściami, jakie wynikają z witarianizmu, są również: utrata zbędnych kilogramów, lepsze samopoczucie, mniejsze straty witamin w żywności, pozytywne efekty w leczeniu osób ze stanami zapalnymi, zwiększone spożycie owoców i warzyw oraz uniknięcie szkodliwych tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans.

Solgar, witamina B12, 100 tabletek

Kliknij i sprawdź ceny!

Witarianizm – główne niebezpieczeństwa diety i możliwe problemy

Stosowanie diety witariańskiej, a więc zupełne wykluczenie bądź duże ograniczenie spożywania niektórych posiłków, może wpłynąć na znaczące niedobory wielu zawartych w nich substancji odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do takich składników należą przede wszystkim: witamina B12 oraz D, wapń, żelazo, białko, cynk i selen. Należy także zwrócić uwagę na niedobory energetyczne, jakie mogą pojawić się w okresie stosowania diety witariańskiej – ma to szczególne znaczenie dla sportowców oraz osób zmagających się z zaburzeniami pokarmowymi.

Mądry i bezpieczny witarianizm – kilka wskazówek

Pozostając na diecie witariańskiej musimy pamiętać nie tylko o suplementacji niektórych witamin i minerałów, ale także o odpowiednim nawodnieniu, prawidłowym łączeniu ze sobą posiłków (zaleca się spożywanie nie więcej niż 3 różnych rodzajów owoców lub warzyw w jednej potrawie), regularnej kontroli ilości spożywanych kalorii oraz zwracaniu uwagi na równomierny bilans białka, tłuszczów i węglowodanów.

Pamiętajmy również, by dbać o zęby – zawarte w owocach kwasy przyczyniają się do niszczenia szkliwa. Dobrym rozwiązaniem jest płukanie jamy ustnej wodą po spożyciu owocowego posiłku. Dobremu samopoczuciu na diecie witariańskiej sprzyja także regularne wysypianie się oraz odpowiednia ilość ruchu, a przede wszystkim umiejętne rozpoznawanie i kierowanie się indywidualnymi potrzebami naszego organizmu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.