Czy olej kokosowy wybiela zęby? – prawda czy tylko moda

Czy obecnie powszechność stosowania olejku kokosowego to tylko moda? Czy mamy podstawy sądzić ze olej kokosowy możne pomoc na wiele problemów, w tym utrzymanie w czystości zębów i jamy ustnej?

Olej kokosowy pozyskiwany z miąższu kokosa, jest jednym z najbogatszych na świecie źródeł nasyconych kwasów tłuszczowych. Jego wyjątkowość jednak polega na zawartości dużej ilości trójglicerydów o średniej długości łańcucha, które mają szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych. Prawie 50% składu oleju kokosowego stanowi kwas laurynowy, który  może zabijać szkodliwe bakterie, grzyby i wirusy w organizmie. Użycie go w higienie jamy ustnej jako zamiennika płynu do płukania ust czy pasty do zębów pozwala nie tylko skutecznie walczyć z drobnoustrojami, ale także zapobiega wprowadzaniu do organizmu substancji niebezpiecznych dla zdrowia a powszechnych w pastach do zębów i płynach do płukania ust.

Czy powszechnie dostępne informacje poparte są jakimikolwiek badaniami?

W artykułach naukowych znajdujemy szereg doniesień potwierdzających skuteczność oleju kokosowego i kwasu laurynowego  w walce z bakteriami. Badania opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Michigan, potwierdziły najwyższą skuteczność kwasu laurylowego w walce z bakteriami spośród wszystkich kwasów tłuszczowych (1). Ponadto naukowy stwierdzili też, że zastosowanie ww. kwasu w jamie ustnej w walce z próchnicą, nieświeżym oddechem czy chorobami dziąseł, jest jak najbardziej uzasadnione (2), w szczególności w odniesieniu do Streptococcus mutans, bakterii będącej główną przyczyną próchnicy. Badania przeprowadzone na 60 ochotnikach z chorobą dziąseł udowodniły też, że użycie oleju kokosowego znacznie zmniejsza tworzenie się płytki nazębnej i  łagodzi objawy zapalenia dziąseł (3). Po 30 dniach ilość płytki nazębnej zmalała o 68%, a zapalenie dziąseł zmniejszyło się o 56%. Dodatkowo szereg badań sugeruje, że olej kokosowy może zabijać te bakterie tak skutecznie jak chlorheksydyna, która jest składnikiem aktywnym stosowanym w wielu płynach do płukania do ust (4, 5). W odróżnieniu do chlorheksydyny, która może nie tylko wysuszać śluzówkę w jamie ustnej, ale powodować przebarwienia na zębach,  zastosowanie oleju kokosowego nie ma żadnych skutków ubocznych. Tak więc powrót do natury i stosowania oleju kokosowego w higienie jamy ustnej to nie tylko moda, ale naukowo potwierdzona teoria poparta szeregiem doniesień z całego świata.

Ssanie oleju – co to takiego?

Ssanie oleju kokosowego to coraz bardziej popularny trend, jednak nie jest to nowa koncepcja. W rzeczywistości praktyka ta stosowana była już w Indiach tysiące lat temu w medycynie ajurwedyjskiej mającej swoje korzenie 3000 lat p.n.e., gdzie olej kokosowy stosowany był jako środek przeciwzapalny, wspomagający leczenie oparzeń czy leczący wypadanie włosów. Stan jamy ustnej ma ogromy wpływ na kondycję całego organizmu. Choroby takie jak udar mózgu, choroba niedokrwienna serca czy zawał mają swoje podłoże w zapalaniu dziąseł i chorobach przyzębia. Podobnie wrzody układu pokarmowego czy infekcje nerek i płuc mogą mieć swoje źródło w jamie ustnej, w której namnażają się patogenne bakterie. Ssanie oleju polega na trzymaniu go w ustach przez 15-20 minut, przepłukiwanie nim dziąseł, zębów, a następnie wypluwanie go. Innymi słowy, to tak, jakby używać oleju kokosowego jako płynu do płukania ust. Należy jednak pamiętać, że płukanie ust olejem kokosowym trzeba przeprowadzać na czczo.

Oto jak to zrobić:

  • Weź do ust łyżkę oleju kokosowego.
  • Przepłukuj  usta olejem przez 15-20 minut, starając się aby przepływał między zębami.
  • Wypluj olej (do kosza lub toalety, ponieważ olej może zatkać rury umywalki).
  • Umyj zęby.

W higienie jamy ustnej z użyciem oleju nie można zapominać o szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Po porannym zabiegu ssania oleju koniecznie zęby trzeba wyszczotkować. Płukanie olejem jest dodatkiem pomagającym w utrzymaniu białych i zdrowych zębów. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju przyciągają i zatrzymują bakterie, więc za każdym razem, gdy płuczesz usta olejem, usuwasz z ust szereg szkodliwych bakterii i płytki nazębnej. Dzięki tym właściwościom już po kilku tygodniach stosowania można zauważyć efekt wybielenia zębów.  Dodatkowo płukanie jamy ustnej olejem kokosowym pozwala na pozbycie się z organizmu metali ciężkich i innych toksyn obciążających organizm.

Pasta do zębów bez szkodliwych dodatków

Z oleju kokosowego można zrobić też pastę do zębów przy użyciu sody oczyszczonej i olejków aromatycznych dla poprawy, nie tylko smaku, ale i właściwości bakteriobójczych, w szczególności jeśli zastosujemy olejek herbaciany. Po wymieszaniu składników poniżej otrzymuje się gotową pastę:

  • 6 łyżek oleju kokosowego
  • 6 łyżek sody oczyszczonej
  • olejek zapachowy – herbaciany lub/i miętowy, eukaliptusowy

Ponieważ olej kokosowy ma stałą konsystencję w temperaturze pokojowej używanie pasty nie będzie problematyczne. Jeżeli jednak panują upały i pasta jest zbyt płynna, można ją chować do lodówki i wyjmować tuż przed użyciem. Ogromną zaletą tak przygotowanej pasty jest to, że bez obaw może być używana przez dzieci i kobiety w ciąży, bo nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków, w szczególności środków pianotwórczych, które skutecznie blokują receptory smaku.

Olej kokosowy – dobrodziejstwo dla organizmu

Stosowanie oleju kokosowego do higieny jamy ustnej nie tylko pomaga w oczyszczaniu i wybielaniu zębów, poprawianiu stanu dziąseł, czy utrzymaniu świeżego oddechu czy walce w próchnicą, ale także poprawia ogólnie kondycję organizmu walcząc z toksynami. Zaletą użycia oleju jest też brak jego szkodliwości na organizm, ogólna łatwość zakupu i atrakcyjna cena. Pozytywny wpływ „olejowej” higieny jamy ustnej potwierdzony został przez osoby używające oleju codziennie. Dodatkowym atutem tej metody jest zwiększoną odporność na infekcje po stosowaniu oleju przez wiele miesięcy. Wobec powyższego stosowanie oleju kokosowego jest jednym z bezpieczniejszych i skuteczniejszych sposobów na zachowanie białego, zdrowego uśmiechu za niewielką cenę i bez skutków ubocznych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.