Kardamon – właściwości oraz zastosowanie

Kardamon to żółta przyprawa należąca do najstarszych przypraw świata. Swoje pochodzenie zawdzięcza krajom Dalekiego Wschodu. Obecnie rośnie dziko w Indiach, Gwatemali, na Sri Lance a także w Tanzanii i Indochinach. Uprawiany jest w lasach tropikalnych, gdzie odpowiednie obsadzenie zapewnia dużo cienia. To roślina jednoroczna  z rodziny imbirowatych, której łodygi osiągają ok 2 – 5 m wysokości.. Charakteryzuje się bulwiastymi kłączami i długimi ciemnozielonymi liśćmi o szerokości ok 50 cm. Roślinę zbiera się od października do grudnia, czyli w okresie jesienno-zimowym, zanim zdąży dojrzeć.  W Polsce ciężko o naturalny kardamon w swojej nieprzetworzonej postaci, chociaż można spotkać nasiona sprzedawane luzem. Najczęściej jednak sklepy oferują nam kardamon zmielony w  zgrzewanych saszetkach. Najlepiej jednak kupić cały strąk kardamonu, gdyż nie traci swojego smaku tak szybko jak kardamon mielony. Suszony kardamon można otrzymać w supermarketach. Jeśli pokusimy się o kupno kardamonu w postaci nasion to szukajmy go  w sklepach zielarskich i z żywnością naturalną.

Kardamon – właściwości

Kardamon posiada właściwości lecznicze. Jednak nie jest on powszechnie stosowany – głównie ze względu na wysoką cenę. Podobnie jak inne żółte przyprawy, tak również dodatek kardamonu w spożywanych potrawach  działa stymulująco na perystaltykę jelit. Kardamon znany jest z tego, że łagodzi objawy niestrawności, wzdęcia oraz zaparć.  Dzięki temu kardamon uważany jest również za pomocy w walce z otyłością. Spożywany regularnie przyspiesza przemianę materii i pozwala utrzymać linię. Ponadto kardamon po odpowiednim spreparowaniu może uchodzić za afrodyzjak.

Precyzyjne właściwości kardamonu można streścić w kilku faktach:

  • Kardamon z imbirem niweluje problemy układy trawiennego: nudności, nadkwasotę, zgagę, zaparcia, wzdęcia, niestrawność.
  • Herbata z kardamonem ma właściwości antydepresyjne.
  • Kardamon ma właściwości odświeżające, dlatego warto rzuć ziarna kardamonu po posiłkach.
  • Kardamon usuwa szkodliwe produkty przemiany materii oraz toksyny z dróg moczowych i nerek, ponieważ jest moczopędny i łagodzi przebieg infekcji dróg moczowych.
  • Kardamon jest przyprawą rozgrzewającą, zatem łagodzi przebieg przeziębienia i grypy.
  • Kardamon (tak jak kurkuma i imbir) działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo zwalczając obrzęki błon śluzowych gardła itp.

Aby odczuć zbawienne działanie kardamonu wystarczy wypijać regularnie napar z tej rośliny. W tym celu mieli się kilka ziaren kardamonu i zalewa wrzątkiem w kubku. Po dwudziestu minutach można dosłodzić herbatkę miodem i cytryną a  następnie wypić. Tak powtarzana kuracja wspomoże układ trawienny, ureguluje gospodarkę wodną organizmu i dodatkowo oczyści drogi moczowe.

Kardamon – zastosowanie

Kardamon zastosowanie znajduje głównie w kuchni, jednak lata temu Starożytni Egipcjanie żuli nasiona kardamonu jako zamiennik dzisiejszej pasty do zębów, a w Grecji i Rzymie wykonywali z niego perfumy. Do krajów zachodniej i północnej Europy kardamon został przywieziony przez Wikingów z Konstantynopola.

Kardamon jest najdroższą przyprawą świata nie licząc szafiru. Powszechnie używa się jednak wielu odmian tej przyprawy, które mają gorszą jakość, ale niższą cenę.

W kuchni indyjskiej stosuje się ziarna kardamonu w całości, uprzednio je podsmażając lub mieszając z innymi przyprawami. Najczęściej stosuje się kardamon na Bliskim i Dalekim Wschodzie w tradycyjnych, orientalnych potrawach. Na Zachodzie zwykło się używać go w Holandii do pieczenia ciastek oraz innych wypieków ( to z kolei na północy Europy – w Skandynawii). Kardamon stanowi składnik dań curry oraz dodawany jest do ryżu. Ze względu na swój niewysoki stopień ostrości również znakomicie komponuje się ze słodkimi koktajlami. Bardzo dobrze nadaje się do potraw marynowanych oraz do grzanego piwa lub wina, gdyż jego właściwości są w niektórych przypadkach podobne jak imbiru. W Rosji kardamon stosuje się do kremów i likierów. Coraz częściej tez możemy spotkać się z propozycją kawy z kardamonem w kawiarnianych kartach menu.

i-lebensbaum-kardamon-caly-bio-50g

Kardamon w ziarnach
Kliknij i sprawdź ceny!

Kardamon – propozycje potraw

Kardamon  to przyprawa droga, ale uniwersalna. Stosuje się go do potraw pikantnych ale tez słodkich. Nadaje potrawom specyficzny, lekko korzenny smak. Ubogacony  cytryną lub innymi przyprawami cechuje się cytrusowym, świeżym zapachem i smakiem. Dlatego tez zwykło się do dodawać do deserów oraz wypieków.

Przykładowe propozycje dań , jakie można przyrządzić z kardamonem to:

  • Aromatyczna herbata z kardamonem, cynamonem oraz kurkumą
  • Ciasto korzenne z imbirem i kardamonem
  • Lody piernikowe z kardamonem
  • Śledzie marynowane z octem i kardamonem
  • Pieczone ziemniaki z kardamonem i cynamonem
  • Czekolada na gorąco z kardamonem
  • Kawa z kardamonem
  • Kurczak w sosie orientalnym z kardamonem
  • Koktajl wytrawny z kardamonem, imbirem i sokiem malinowym

Kardamon to roślina o szerokim spektrum działania. Niestety jest trudna w uprawie i raczej niespotykana w Europie Środkowej. Pomimo tego warto czerpać z korzyści jakie daje ta przyprawa i używać chociażby tej sproszkowanej. Co prawda właściwości i aromat są  słabsze niż świeżo zerwanego z krzaka strąku ale roślina ta powinna stać się niezbędna w większości dań ze względu na swą delikatność, ciekawe walory smakowe i działanie lecznicze.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź