Kurkuma – zastosowanie i właściwości lecznicze

Niewielu z nas wie, że kurkuma oprócz zastosowania w kuchni posiada również właściwości lecznicze. Na początku warto wiedzieć, iż zdobyła ona popularność w Indiach. Oczywiście w szybkim czasie została rozpowszechniona na pozostałe kraje. W różnych zakątkach świata znalazła też inne nazwy. Kurkuma bywa nazywana szafranem indyjskim. Natomiast w USA, znalazł zastosowanie, jako składnik przyprawy nazywanej curry. Warto wiedzieć, że jak i wiele przypraw kurkuma posiada mnóstwo właściwości korzystnie wpływających na zdrowie. Dowodem na to jest to, że wspomaga ona walkę z nowotworami, niszcząc komórki rakowe. Można ją dodawać do potraw zarówno słodkich, jak też gorzkich i słonych. Pochodząca z Azji południowej kurkuma wywodzi się z rodziny imbirowatych. Jest ona utarta z korzenia tej liściastej rośliny, posiada silny zapach i palący smak.

Zastosowanie kurkumy

Przede wszystkim kurkumę dodajemy do wielu potraw. Dzięki niej możemy wzbogacić ich smak. Trzeba pamiętać, żeby razem z nią używać pieprzu papryki lub chili, gdyż w ich obecności zwiększa się jej przyswajanie. Kurkumę należy dodawać do: zupy, kasz, sałatek, sosów, potraw jednogarnkowych, omletów, koktajli, a nawet herbaty imbirowej. Kurkuma jest też składnikiem musztardy i znanego sosu Worcestershire. Można dodawać ją do marynat. Kurkuma to także zamiennik szafranu, czyli jednej z najdroższych przypraw świata. Warto wiedzieć, że kurkuma jest stosowana w przemyśle spożywczym, jako barwnik o numerze E100. Przyprawa nadaje przyprawom intensywny, żółty kolor i łagodny, korzenny smak oraz zapach. Poprawia wygląd potraw i pobudza apetyt. Ze względu na bardzo intensywny smak kurkuma powinna być używana w niewielkich ilościach. Można też dodawać ją do ciasta drożdżowego w celu uzyskania pięknego żółtego koloru. W przemyśle spożywczym stosowana jest do koloryzacji masła, margaryny i serów.

Właściwości lecznicze kurkumy

W kurkumie znajduje się kurkumina, która reguluje pracę komórek. Ma ona możliwość osadzania się w błonach komórkowych. Dzięki temu zabezpiecza je przed infekcjami i chroni przed nowotworami. Posiada również właściwości cytotoksyczne, czyli potrafi niszczyć komórki nowotworowe, równocześnie nie szkodząc zdrowym komórkom i ludzkiemu DNA. Kurkuminy nie da się rozpuścić w wodzie. Natomiast jest to możliwe w substancjach takich, jak alkohol lub tłuszcze.

Kurkuma zwalcza cholesterol

Kurkuma sprawia, że obniża się nam poziom złego cholesterolu i jest polecana dla osób leczących się na cukrzycę. Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę II stopnia. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem. Usuwa z organizmu wolne rodniki, które uszkadzają błony komórkowe manipulując łańcuchem DNA, a nawet mogą doprowadzić do śmierci komórki. Przeciwutleniacze mogą walczyć z wolnymi rodnikami i zmniejszyć lub nawet zapobiec niektórym szkodliwym zmianom. Kurkumina obniża poziom enzymów w organizmie, które powodują stan zapalny. Zatrzymuje również płytki krwi, przez co tworzą się skrzepy, z tego względu może zapobiegać miażdżycy, czyli gromadzeniu się płytki miażdżycowej, która może zablokować tętnice i prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Kurkuma na lepsze trawienie i odchudzanie

Kurkuma pomaga na niestrawność, gdyż pobudza pęcherzyk żółciowy do produkcji żółci. Dodatkowo zmniejsza wzdęcia. Używana do każdego posiłku regularnie zmienia nasz metabolizm i sprawia, że znacznie szybciej redukujemy tkankę tłuszczową. W kurkumie znajduje się kurkumina i to właśnie ona jest w głównej mierze odpowiedzialna za nasze odchudzanie. Nie tylko nadaje charakterystyczny kolor, ale także sprawia, że znacznie łatwiej spalane są komórki tłuszczowe. Działanie kurkuminy jest podobne do zielonej herbaty, gdyż niweluje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Olejki eteryczne zawarte w kłączu kurkumy zapobiegają wzdęciom, odbijaniu, działają wiatropędnie. Wiele eksperymentów potwierdziło, że kurkuma ma działanie przeciw wrzodowe, gdyż pobudza wydzielanie mucyny, która tworzy na błonach śluzowych warstwę ochronną, a także hamuje wydzielanie soku żołądkowego.

i-kurkuma-piperyna-60-kaps

Kurkuma Piperyna

Kliknij i sprawdź najniższe ceny

Kurkuma w walce z nowotworami

Kurkumina może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu wielu rodzajów nowotworów, w tym nowotworów gruczołu krokowego, piersi, skóry oraz jelita grubego. Zaleca się stosowanie kurkumy u pacjentów, którzy przechodzą chemioterapię. Przyprawa ta sprawia, że komórki nowotworowe są mniej odporne na działanie takiego trybu leczenia. Z tego względu można użyć mniej chemii i uniknąć ogromnej ilości efektów ubocznych takich jak: osłabienie, wymioty lub wypadanie włosów. Kurkuma oczyszcza przy tym krew. Kurkumina może przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego. Liczne badania wskazują, że może złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów, takie jak ból i zapalenie. Na podstawie badań laboratoryjnych kurkumina może również pomóc w leczeniu rozstroju żołądka, świerzbu, cukrzycy, wirusa HIV, zapalenia błony naczyniowej oka i infekcji wirusowych.

Kurkuma, jako środek przyspieszający gojenie ran

Koniecznie przeczytaj!

Spożywając kurkumę przyspieszamy proces gojenia się ran. Hindusi posypują nią plastry opatrunkowe oraz rany, aby przyspieszyć proces gojenia. Dodatkowo smarują nią skórę w przypadku chorób skórnych i opłukują gardło, żeby wyleczyć zapalenie. Dodatkowo na bazie kurkumy możemy sami sporządzić kosmetyki pielęgnacyjne. Hinduski przygotowują z kurkumy maseczki o działaniu odżywczym, wygładzającym i wyrównującym koloryt skóry. W tradycyjnej medycynie indyjskiej wykorzystuje się właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne tej przyprawy do leczenia trądziku, egzemy i łuszczycy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.