Czym zastąpić sól?

Tradycyjna, polska kuchnia jest dość słona. Statystyczny Kowalski nie jest zanadto przyzwyczajony do tego, aby nie solić tradycyjnych potraw. Cały problem w tym, że sól – tak jak wszystko inne w nadmiarze – jest szkodliwa. Przez nadmiar soli w potrawach szwankować mogą przede wszystkim nerki oraz żołądek. Warto zwracać uwagę na to, co jemy na co dzień, by nadmiernie nie obciążać organizmu. Na rynku funkcjonuje bardzo dużo zamienników soli. Niektóre z nich mogą Was mocno zaskoczyć. Lęk przed zrezygnowaniem z soli u Polaków wiąże się z poczuciem tego, że nagle pozbawione soli ulubione ziemniaki wraz z kotletem smakować będą mdło i bez wyrazu, a przecież wcale tak nie musi być. Jeśli zdecydujemy się na zastąpienie soli innymi zamiennikami, nasze ulubione potrawy nabiorą zupełnie nowego smaku, a także zapachu. Warto pozwolić sobie na nowe doświadczenia, tym bardziej, że dziedzina kulinariów stale zachęca do eksperymentowania. Postaramy się więc w kreatywny sposób przedstawić Wam pomysły, czym zastąpić sól w codziennej diecie.

Czym zastąpić sól, by ocalić zdrowie?

Sól niebezpiecznie podnosi wartość ciśnienia. Spożywanie zbyt często solonych obficie potraw prowadzi nas do różnych schorzeń, na czele których trzeba wymienić:

 • miażdżycę
 • udar mózgu
 • chorobę wieńcową

Często o soli mówi się „biała śmierć”. Taki sam epitet bywa w wielu środowiskach kierowany w stronę cukru. Wiele lat temu twierdzono, że w soli zawarta jest duża ilość potrzebnego nam wszystkim sodu. Jest to bardzo przesadzony argument. Na obecność soli należy bardzo uważać we wszystkich przetworzonych produktach spożywczych, jakich pełno na bezkresnych półkach w każdym supermarkecie. Każdy powinien zadać sobie pytanie, czy oby na pewno nie przesadza ze spożywaniem paluszków, chipsów i wszelkich „przegryzaczy” zapakowanych w bajeczne i kolorowe opakowania. Przed nadmiarem soli chronić trzeba przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze.

 Czym zastąpić sól, skoro lubimy solidnie dosolić?

Dietetycy uświadamiają naiwne społeczeństwo, że zjawisko dosalania potraw mija się z celem, ponieważ większość produktów żywieniowych do codziennego stosowania posiada wystarczające ilości sodu. Dzienne zapotrzebowanie może więc być  pokryte bez konieczności katowania się solą. Według badań, statystyczny Polak  wchłania około 15 g soli dziennie, gdy dawka, która dopuszcza Światowa Organizacja Zdrowia, wynosi jedynie 5 g. To mniej więcej tyle, ile się może znaleźć na małej łyżeczce. Nie można także zapomnieć o tzw. Soli ukrytej. A znajdziemy ją w:

 • chlebie i bułkach
 • mięsie i kiełbasie
 • serze
 • produktach konserwowych
 • mieszankach przypraw
 • daniach do podgrzania

Kiedy kupujemy dania gotowe i chcemy je jeszcze dodatkowo osolić – to już przesada, choć może się nam wydawać, że jest to normalne.  Sól tylko powierzchownie polepsza smak. Jej jedynym plusem jest konserwowanie jedzenia. Rezygnacja ze soli nie jest wymagana. Wystarczy, by nie przesadzać z sięganiem po solniczkę podczas codziennych posiłków. A to też trzeba potrafić, jeśli nasze kubki smakowe zostały przyzwyczajone do określonej intensywności. W tym, czym zastąpić sól, pomogą na produkty naturalne.

 Czym zastąpić sól, gdy etykiety kłamią?

Ograniczenie dziennego spożycia soli niesie ze sobą większą uwagę przy zakupach. Dietetycy proponują, aby z większą uwagą czytać etykiety. Dzięki temu będziemy trzymać się w ustalonych normach. Korporacje spożywcze w temacie soli też nie zawsze zachowują się etycznie. Informacje podawane na etykietach mogą w praktyce okazywać się zawyżone. Odwiedzając supermarkety, uważajmy więc na takie produkty, jak:

 •  warzywa w puszkach z zalewą
 • ketchupy i musztardy
 • warzywa poddane kwaszeniu
 • produkty w marynatach
 • przetworzone wędliny
 • gotowe produkty płynne do podgrzania

 Inwestycja zdrowotna w zioła

To właśnie zioła są trafną odpowiedzią na pytanie, czym zastąpić sól. W kuchni znajdziemy wiele ziół o bardzo intensywnym smaku, dzięki którym rezygnacja z soli nie okaże się ujmą dla smaku naszych ulubionych potraw. Zioła, w przeciwieństwie do zwykłej soli, pobudzają pracę wątroby, więc są w pełni zdrowe dla całego układu trawiennego. Wybór wśród ziół jest przeogromny, a dodatkowo zawsze istnieje możliwość komponowania nowych smaków poprzez łączenie poszczególnych gatunków.

 •  Bazylia polecana jest do mięs oraz warzyw przygotowywanych na różne sposoby. Poleca się świeże liście dodawać przed końcem pieczenia i duszenia potraw. Charakterystyczny, ostry smak.
 • Estragon dodawać można do potraw drobiowych, sosów oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystujemy jajka.
 • Kolendra stanowi idealny dodatek do warzyw pochodzących ze strączków oraz ryb.
 • Tymianek stosować należy do owoców morza oraz wszelkiego rodzaju marynat.
 • Lubczyk stanowi czytelne dopełnienie smakowe w zupach, sosach, mięsach oraz sałatkach. Łatwo zapamiętać jego intensywny, korzenny zapach.
 • Melisa dobrze komponuje się z daniami z drobiu, a także sałatą.
 • Szałwią naciera się mięso oraz ryby przed pieczeniem.

Sól ziołowa lub czosnkowa, a także sam czosnek zastąpią sól tradycyjną. Powinny ją stosować wszystkie osoby mające problemy z krążeniem.

 Bogactwo smaku i aromatu.

Kompozycje przypraw, z których pomocą uda się na dobre zapomnieć o obecności soli w kuchni, można mnożyć w nieskończoność. Cebula, imbir, a także majeranek, pietruszka, algi morskie to tylko niektóre z przykładów. Przyprawy jako antidotum na sól mogą mieć postać świeżą lub suszoną. Obie opcje są dobre i sprawdzone. Nie każdy z nas ma na tyle dobre warunki mieszkaniowe, by mógł na parapecie w kuchni hodować świeżą bazylię. Na szczęście większość z przypraw przedstawionych w artykule bez problemów udaje się zakupić w formie suszonej w torebkach, które można przechowywać w szafkach kuchennych i wyciągać w czasie przygotowywania obiadu lub kolacji. Aromat ziół, roznoszący się po całym mieszkaniu w czasie gotowania lub pieczenia jest niezastąpiony. Sprawdzony kucharz, nawet, jeśli jest amatorem, ma przy sobie zawsze podręczną skrzynkę, do której trafiają ulubione przyprawy. Można je łączyć i testować na tysiące sposobów, by za każdym razem odkrywać zupełnie inny smak ulubionego specjału.

Czym zastąpić sól?
5 (100%) 4 votes
Może ci się spodobać również