Lebiodka pospolita i jej właściwości zdrowotne – oregano na świeży oddech

Lebiodka pospolita zaliczana jest to ziela leczniczego, jej właściwości znali już Hipokrates i Arystoteles, a o jej właściwościach leczniczych można usłyszeć z wielu starodawnych ksiąg oraz mądrości ludowych. Dzisiejsza medycyna pozwala na sprawdzenie, czy lebiodka pospolita faktycznie przyczynia się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia… Badania dowodzą, że tak faktycznie jest! Zawarte w niej fenole, garbniki oraz olejek tymolowy mają wiele właściwości leczniczych wykorzystywanych w konwencjonalnej medycynie. Co więcej lebiodka pospolita w swoich właściwościach zdrowotnych stoi tuż za olejkiem czosnkowym i chrzanowym. Kiedy i jak warto jeść lebiodkę?

Lebiodka pospolita czyli oregano

Lebiodka pospolita częściej znana jest pod nazwą oregano, z którego dosyć chętnie i często korzystamy w kuchni. Oregano wschodzi również w skład ziół prowansalskich. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że oregano czyli lebiodka pospolita znana jest bardzo dobrze w ziołolecznictwie od lat właśnie pod tą mniej znaną nazwą. Można ją również spotkać w różnych ziołowych wyciągach i kosmetykach, ponieważ skutecznie walczy z pewnymi chorobami skóry. Jeżeli więc widzimy kosmetyki z lebiodką czy oregano, na pewno warto po nie sięgnąć!

Właściwości zdrowotne lebiodki pospolitej

Lebiodka pospolita była i jest chętnie stosowana w ziołolecznictwie, ale również jest wykorzystywana w medycynie konwencjonalnej. Jej skład sprawia, że jest cennym źródłem nie tyle makro i mikroelementów, co substancji służących naszemu zdrowiu. Tak też lebiodka pospolita ma właściwości przeciwgrzybicze, oczyszczające, antyseptyczne, antybakteryjne, działa łagodząco, przyspiesza gojenie się nieprzyjemnych ran a co istotne działa również przeciwbólowo, z tego powodu często można ją zobaczyć w składzie maści na odleżyny czy w specjalnych płukankach przy bólach zębów.

Pamiętaj! Lebiodka pospolita na świeży oddech

Jeżeli cierpisz na brzydki zapach z ust warto sięgnąć po napar z lebiodki pospolitej. Wystarczy płukać jamę ustną po każdym posiłku regularnie, aby zauważyć efekty.

Lebiodka pospolita przy chorobach pęcherza

Lebiodka pospolita czyli oregano działa nieco moczopędnie, ale co ważniejsze ma ona działanie antybakteryjne, dlatego przy zapaleniu pęcherza warto dodawać jej nieco do każdej z jedzonej potrawy. A nadaje się zarówno do pieczywa, mięs jak i serów. Chociaż nie zaleca się jej jako główny środek przeciwko stanom zapalnym i przeziębieniom pęcherza warto stosować ją doraźnie, gdyż ma silne działanie antybakteryjne. Można również robić w jej ziołach nasiadówki lub popijać napar, co będzie lepszym sposobem jej przyswajania niż w formie przyprawy.

Lebiodka pospolita przy problemach z zębami

Jeżeli boli Cię ząb, jesteś tuż przed lub tuż po wizycie u dentysty i chcesz zwalczyć ból warto sięgnąć po zioła lebiodki pospolitej w formie naparu! Działa on nie tylko przeciwbakteryjnie, łagodząco i przeciwgrzybiczo, ale również ma działanie przeciwbólowe, które od lat stosowane było przy problemach z zębami!

MTS Olej z oregano 50ml

Kliknij i sprawdź ceny!

Przepis na płukankę do zębów z lebiodką pospolitą

Dwie czubate łyżki lub dwie saszetki z lebiodki pospolitej należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić na pięć minut do zaparzenia lub tak, jak jest podane na opakowaniu lebiodki. Poczekać aż ostygnie, a następnie płukać co najmniej dwa razy dziennie jamę ustną a następnie wypluwać. Napar taki można używać w zależności od potrzeby, nie ma do niego przeciwwskazań i ograniczeń.

Lebiodka pospolita dla zdrowej i pięknej cery

Ze względu na jej antybakteryjne i łagodzące właściwości taki sam napar jaki stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła warto stosować jako tonik do przemywania cery. Jest naturalny i łagodny, a przy tym o przyjemnym ziołowym zapachu. Przepis do naparu jest ten sam co przy płukance, warto stosować go maczając w nim delikatnie płatek kosmetyczny a następnie przecierać zaognione i zmienione miejsca na skórze czy twarzy.

Uważaj! Lebiodka pospolita przy odchudzaniu

Lebiodka pospolita wzbudza apetyt i zwiększa łaknienie, dlatego, jeżeli chcesz schudnąć nie używaj tego ziela za dużo, gdyż może popsuć Twoje plany!

Lebiodka pospolita czyli oregano w kuchni

Jak już było wspomniane lebiodka pospolita to inna nazwa oregano, które jest bardzo chętnie stosowane w wielu rodzajach kuchni. Najczęściej może nam się kojarzyć z kuchnią włoską: z pizzą lub pastą. Prawda jest jednak taka, że przyprawa ta znana od wieków rozprowadzana była po całym świecie, ma swoje zastosowanie zarówno jako przyprawa do mięsnych dań, zup, potraw serowych i wielu innych. Jedynym miejscem, do którego nie pasuje jest cukiernictwo, aczkolwiek wypieki typu bułki czy chleb mogą zawierać dodatek tej przyprawy.

Lebiodka pospolita na wzdęcia

Ziele oregano warto dodawać do ciężkostrawnych potraw, które są tłuste a także powodują bolesne wzdęcia i gazy. Lebiodka pospolita skutecznie zredukuje zarówno ciężkostrawność jak i zbytnią produkcję gazów, dlatego warto jest na święta hojnie obsypywać potrawy lebiodką pospolitą aby uniknąć problemów gastrycznych.

Lebiodka pospolita na problemy z brzydkim zapachem

Jeżeli cierpisz na brzydki zapach z ust to koniecznie udaj się do lekarza, bo może być on poważnym objawem różnych chorób. Jednak są sytuacje, kiedy regularnie cierpimy na nieprzyjemny oddech zastanawiając się co z tym zrobić. W takim przypadku warto sięgnąć po napar z lebiodki i płukać nim usta oraz gardło, co więcej warto również sięgnąć po pastę bogatą w oregano, która skutecznie pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Uważaj! Lebiodka pospolita silnie barwi!

Uważaj na napar z lebiodki! Dawniej był on też wykorzystywany do trwałego barwienia tkanin na ciemne kolory, dlatego należy uważać, aby niczego nią nie poplamić!

Lebiodka pospolita o odchudzanie

Warto pamiętać, że lebiodka pospolita pobudza apetyt oraz cały układ pokarmowy do szybszego trawienia, a zatem zwiększa łaknienie. Z tego powodu nie jest zalecana jako główna przyprawa dań, ponieważ może nieco utrudniać przestrzegania diety i odpowiedniego bilansu kalorycznego. Warto w czasie chudnięcia ograniczyć jej spożycie, aby uniknąć efektu jo-jo.