Jakie są lecznicze właściowości imbiru?

Właściwości imbiru

Imbir to jedna z najstarszych roślin na świecie, która dotarła do nas z odległej kulturowo i geograficznie Azji. Imbir kojarzy się głównie z ostrą i wyrazistą w smaku przyprawą, która dodaje akcentu orientalnym potrawom, ale jego zastosowania są dużo szersze. Herbata z imbirem bowiem nie tylko świetnie smakuje, ale skutecznie rozgrzewa, a napar łagodzi mdłości po przejedzeniu i zatruciu pokarmowym. Co jeszcze możemy powiedzieć o tej niezwykłej roślinie?

Kosmetyki z imbirem

Korzeń imbiru uciera się i w takiej postaci doprawia dania, dodaje ostrości herbacie, która świetnie rozgrzewa i pobudza. Ale imbiru możemy używać także w kosmetyce i do stworzenia wspaniałego tła w domowym Spa. Sproszkowany imbir wymieszany z olejkiem z imbiru i dodany do kąpieli będzie działał antystresowo i antyoksydacyjnie. Masaż z imbirem złagodzi napięcie mięśniowe i zmniejszy widoczność pomarańczowej skórki. Imbir silnie rozgrzewa, wręcz parzy aplikowany sam na skórze, dlatego pobudza przemianę materii i pomaga zmniejszyć obwód talii i ud. Pod prysznicem wypróbuj cukrowy peeling do ciała Bielenda Spa Azja z dodatkiem imbiru i kardamonu. Takie stymulowanie skóry pomoże ujędrnić powierzchnię ciała i poprawić podskórne krążenie dla piękniejszego kolorytu. Dodatkowo właściwości imbiru poprawiające metabolizm działają skutecznie w obrzękach nóg, łagodząc uczucie ciężkości i widoczność pajączków. Na tych przykładach nie kończą się kosmetyki z imbirem. Korzeń imbiru świetnie odmładza i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. To sekret młodości Azjatek, które stosują go na skórę twarzy w celu przywrócenia napięcia i zniwelowania drobnych niedoskonałości. Jego działanie jest tak skuteczne, że stanowi składnik kremów do twarzy i maseczek przeciwtrądzikowych, np. maseczka Orientana z glinki, imbirem i trawą cytrynową. Imbir na włosy? Dlaczego nie, w końcu Azjatki posiadają grube, mocne i naturalnie lśniące pasma. Szmapon Orientana pomoże załagodzić problemy włosów słabych i zniszczonych, a przy tym przywróci im blask, jakiego jeszcze dotąd nie oczekiwałaś.

f-bielenda-azja-spa-ujedrniajacy-peeling-do-ciala-imbir-i-kardamon-200-g
Ujędrniający peeling z imbirem
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Imbir na zdrowie

Właściwości imbiru są niezwykle wszechstronne, dlatego warto go wykorzystywać w swojej kuchni nie tylko na co dzień, ale także w sytuacjach tego wymagających. Na co pomaga imbir? Przede wszystkim wpływa korzystnie na trawienie. Imbir na trawienie wykorzystywany jest w lekach poprawiających apetyt, o działaniu rozkurczowym i oczyszczającym organizm. Imbir w tabletkach wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, dlatego można go przyjmować jako naturalną pomoc przy niestrawności. Imbir zapobiega mdłościom, dlatego możemy go przyjmować w nasilonej chorobie lokomocyjnej. Jeżeli nie stronisz od tłustych i ciężkostrawnych potraw, imbir może zrobić dla ciebie coś jeszcze – obniżyć cholesterol i zmniejszyć ryzyko zakrzepów przez zmniejszenie agregacji krwi.

Imbir znajdziemy w preparatach na stawy, np. Humavit Glukozamina, bo wykazuje działanie przeciwzapalne. W przewlekłych chorobach przyjmowanie niesteroidowych leków zapalnych może nadwyrężać nasz żołądek i powodować osłabienie wątroby. Jednakże należy uważać z jego przyjmowaniem jeżeli mamy problemy z wrzodami żołądka lub refluksem. Imbir jako substancja naturalna nie wykazuje skutków niepożądanych przy bardzo skutecznym działaniu znieczulającym i łagodzącym. Z tego powodu korzeń rośliny znajdziemy w maściach przeciwbólowych oraz silnie rozgrzewających, np. Glukoz-imbir. Masaż z dodatkiem kilku kropel olejku imbirowego pomoże złagodzić napięcie mięśniowe po wysiłku i nadwyrężeniu.

f-propolki-z-aloesem-imbirem-i-olejkiem-z-trawy-cytrynowej-16-pastylek-do-ssania
Pastylki do ssania z imbirem
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Imbir rozgrzewa i leczy

Rozgrzewająca moc imbiru jest na tyle silna, że zwalcza przeziębienia i lekko podszczypuje w gardło. Warto więc stosować imbir na przeziębienia i inne dolegliwości.  Masz problem z podrapywaniem gardła i kaszlem? Na pierwsze symptomy choroby pomoże imbir. Z imbiru robi się syropy i tabletki do ssania, tj. Propolki. Świetnie odkaża i odświeża, a dodatkowo pobudza wydzielanie śluzu naturalnie oczyszczającego drogi oddechowe. Dodatkowo działa przeciwobrzękowo, bo pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Korzeń imbiru polepsza przepływ krwi, pobudza, zwiększa wydajność umysłową wykazując właściwości podobne do miłorzębu japońskiego. Imbir leczy migreny i pomaga spokojnie przetrwać towarzyszące im wymioty oraz nudności. Jeżeli do leczenia domowego stosujemy surowy imbir, to trzymajmy go w lodówce szczelnie owiniętego w papier. Imbir w proszku szybko wietrzeje i traci swoje właściwości. Najlepiej ścierać go bezpośrednio przed użyciem, bo wtedy uwolni swój unikalny aromat i smak. Z imbiru możemy równie dobrze sami wykonać syrop, ale pamiętajmy, by nie łączyć go z ziołami, bo stłumi i przysłoni ich smak.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź