Jakie są domowe sposoby na hemoroidy?

Okazuje się, że co drugi Polak zmaga się z hemoroidami. Często zamiast podjąć z nimi walkę stara się ukryć przykrą dolegliwość przed całym światem. Warto udać się jak najszybciej do proktologa, nie jest to niczym wstydliwym. Jest wiele skutecznych sposobów na pokonanie tej choroby: gumkowanie, skleroterapia, laseroterapia, metoda operacyjna i inne. Na początku można spróbować także różnych domowych sposobów na pozbycie się tej dolegliwości.

Hemoroidy są guzkami krwawinicznymi, które przypominają poduszeczki wypełnione krwią. Pełnią one bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Odpowiadają za uszczelnienie kanału odbytowego. Wraz z mięśniami zwieraczami kontrolują oddawanie gazów oraz wydalanie stolców z naszego organizmu. Problemem jest jeśli hemoroidy ulegną rozciągnięciu. Wówczas ponad miarę wypełniają się krwią i nie do końca są w stanie się z niej opróżnić. Zalegająca krew powoduje stan zapalny obejmujący guzki oraz tkanki odbytu.

Jakie są objawy hemoroidów?

Bywa, iż nie powodują one praktycznie żadnych dolegliwości. Chorzy dowiadują się o nich, gdy po wypróżnianiu pojawia się jasnoczerwona krew. Inni zaś skarzą się na pieczenie i swędzenie odbytu. Są też tacy, którzy odczuwają ogromny ból utrudniający normalne funkcjonowanie. Dolegliwość ta występuje na skutek uwarunkowań genetycznych, ubogiej w błonnik diety, bądź siedzącego trybu życia. Jak domowymi sposobami radzić z tym wstydliwym problemem?

Nasiadówki

Nasiadówki są jednym z najczęstszych sposobów walki z hemoroidami. Należy przyrządzić odpowiedni napar. Garść rozdrobnionej kory z dębu trzeba zalać dwoma litrami zimnej wody i następnie gotować 10-15 minut. Po przestudzeniu naparu przecedzamy go przez sitko. Następnie wlewamy 3 litry ciepłej wody do miednicy, miski czy wanny i dolewamy naszą miksturę. Nasiadówki powinny trwać około kwadransa. Później trzeba podmyć się chłodną wodą (bez używania mydła czy innych środków ze sztucznymi barwnikami). Napar z kory dębu zwęża nabrzmiałe naczynia krwionośne oraz działa przeciwzapalnie.

Maść z nagietka

W aptece można bez recepty nabyć maść nagietkową. Należy smarować nią obolałe miejsca tuż po umyciu się.

Maść z krwawnika

Maść z krwawnika można przygotować samemu. 2 garście suszonych ziół należy wrzucić do 100 g roztopionego masła. Następnie należy tą mieszanką smarować obolałe miejsca. Maść nadaje się do użytku przez około 3 dni.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź