4 kg w dwa tygodnie razem z dietą ziemniaczaną.

Ogólnie przyjęło się, że zaczynając jakąkolwiek dietę, pierwsze co robisz to całkowicie odstawiasz ziemniaki – bo tuczą. Fakt, jeśli jadasz je w formie puree z masełkiem i innymi dodatkami to mogą przyczynić się do wzrostu Twojej wagi.  Jednak same ziemniaki to wdzięczne warzywa, mają one właściwości odchudzające, ale także korzystnie wpływają na Twoje zdrowie, m. in. na układ nerwowy, przez co pomogą Ci wytrwać na diecie i przetrwać kryzys w trakcie odchudzania.

Dieta ziemniaczana – z czym to się je?

Niepozorne ziemniaki

Dieta ziemniaczana to wbrew opinii, skuteczna kuracja. 100 g ugotowanych ziemniaków bez skórki to zaledwie 86 kcal, a w tym 20 g lekkostrawnych węglowodanów, 1,7 g białka (jakością przypomina białko sojowe), aż 1,8 g błonnika, ułatwiającego proces trawienia, tylko 0,10 g tłuszczu oraz 75 % wody. Wygląda zdrowo, prawda? W codziennym menu to dodatki zwiększają wartość odżywczą ziemniaków, sosy, mięsa czy tłuszcze – to one są przyczyną nadwagi.

Właściwości zdrowotne ziemniaków – dla kogo są stworzone?

Gotowane ziemniaki posiadają pokłady łatwo przyswajalnej skrobi, przez co zalecane są dla osób z chorobami układu pokarmowego. Dodatkowo zawarty w nich błonnik przyspiesza proces trawienia oraz pomaga na zaparcia i biegunki, a także obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy. Ziemniaki to świetne warzywa w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, bowiem jedna bulwa zawiera około 328 mg potasu ( niemalże 100 mg więcej niż w pomidorach). Ziemniak to także kopalnia witaminy C, kilka sztuk w Twoim dziennym jadłospisie, wspomoże Twój układ odpornościowy. Układ nerwowy także otrzyma profity, a to za sprawą magnezu, który w znacznych ilościach znajdziemy w bulwach ziemniaka. Jak widać taka kuracja ziemniaczana wspomoże niemalże cały Twój organizm, a dodatkowo zrzucisz zbędne kilogramy.

Zasady diety ziemniaczanej

Na czym polega dieta ziemniaczana?

Dieta ziemniaczana to nic innego jak dwutygodniowa dieta odchudzająca. Podczas jej trwania powinnaś spożywać dwa posiłki dziennie przygotowane na podstawie ziemniaków. Co zrobić, aby warzywa nie były tuczące, ale jednocześnie smakowały i nie straciły swoich cennych właściwości? Zalecane jest pieczenie w folii albo gotowanie (najlepiej na parze) w mundurkach. Tak przyrządzone zachowają większość witamin i składników mineralnych. Jeśli decydujesz się na obieranie, pamiętaj, aby usuwać cieniutką warstwę skórki (jak wiadomo, najwięcej witamin jest w skórce) oraz nie trzymać ich za długo w wodzie (wypłukujesz wówczas skrobię oraz inne minerały). Wskazane jest, aby po obraniu, szybko je umyć, od razu zalać wrzątkiem i gotować.

Ta, jak i każda inna dieta odchudzająca wymaga uzupełniania płynów. Wskazane jest picie wody mineralnej, zielonej herbaty lub soków ze świeżo wyciskanych owoców, minimum dwa litry dziennie. Dodatkowo pamiętaj także o ćwiczeniach. Wysiłek fizyczny wspomoże każdą dietę odchudzającą oraz ujędrni Twoje ciało.

Dieta ziemniaczana jest jedną z przyjemniejszych kuracji, ponieważ pozwala nam podjadać, jednak jest jedno „ale”. Muszą to być produkty niskokaloryczne, takie jak: jogurty i kefiry light, świeże owoce i warzywa, a nawet niewielka ilość orzechów włoskich. Jednak uważaj, aby kontrolować to podjadanie bowiem, jeśli będziesz cały czas podjadać duże ilości to nici z zamierzonego efektu diety.

Stosując się do wszystkich zaleceń, możesz schudnąć nawet cztery kilogramy w dwa tygodnie. Wiadomo, że jeśli dodatkowo ćwiczysz spadek wagi może się zwiększyć.Dzięki tej kuracji oczyścisz także organizm z toksyn i wyregulujesz proces trawienia.

Jadłospis diety ziemniaczanej

Podczas trwania tej diety, możesz bawić się produktem, tworzyć i komponować fajne nowe dania, przedstawię Ci przykładowy jadłospis na tydzień, możesz się zainspirować i go wykorzystać. Próbuj także modyfikować przepisy, dzięki temu czas na diecie szybciej Ci minie.

Przykładowy jadłospis na tydzień

  • Dzień 1.

śniadanie: musli (50 g) z jogurtem naturalnym (150 g), filiżanka kawy zbożowej albo herbaty ziołowej;

obiad: 2 ziemniaki przyprawione ziołami pieczone w mundurkach;

kolacja: sałatka ziemniaczana z jabłkami, 250 ml soku pomidorowego.

  • Dzień 2.

śniadanie: płatki zbożowe (50 g) z jogurtem naturalnym (150 g) i dwoma łyżkami tartego jabłka;

obiad: 2 ziemniaki faszerowane pieczarkami;

kolacja: zapiekanka ziemniaczana z jabłkami (100 g) i szklanka kefiru.

  • Dzień 3.

śniadanie: płatki owsiane (40 g) ze szklanką maślanki i jabłko;

obiad: 2 szaszłyki z ziemniaków i łososia;

kolacja: tost ziemniaczany i pomarańcza.

  • Dzień 4.

śniadanie: 2 kromki chleba razowego, chudy twarożek z ziołami (4 łyżeczki) oraz szklanka soku jabłkowego;

obiad: frittata z ziemniakami, papryką i szynką;

kolacja: niewielka tartaletka ziemniaczana (50 g).

  • Dzień 5.

śniadanie: 2 tosty pełnoziarniste, średniej wielkości jajecznica ze szczypiorkiem i niewielką ilością masła, kawa lub herbata;

obiad: ziemniaki gotowane na parze z jogurtem i szczypiorkiem;

kolacja: chipsy z batatów, buraków i cukinii – z piekarnika (100 g).

  • Dzień 6.

śniadanie: 2 kromki chleba razowego lub pełnoziarnistego, twarożek z papryką (4 łyżeczki), sok jabłkowy;

obiad: zupa szparagowa z młodymi ziemniakami;

kolacja: 2 ziemniaki przyprawione ziołami ugotowane na parze i szklanka jogurtu naturalnego.

  • Dzień 7.

śniadanie: płatki kukurydziane (4 łyżki) ze szklanką maślanki i świeżymi owocami (truskawki, jabłka czy banany);

obiad: frytki z batatów z piekarnika (100 g);

kolacja: sałatka ziemniaczana (100 g).

Jeśli zmagasz się z chorobami przewlekłymi, szczególnie cukrzycą, jesteś w ciąży lub karmisz piersią to zrezygnuj z tej diety. Pamiętaj także, że najlepiej przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem. Jeśli w trakcie trwania diety poczujesz się źle lub dopadną Cię niepokojące dolegliwości – natychmiast przerwij kurację i skonsultuj się z lekarzem. Bagatelizując niepokojące objawy możesz znacznie osłabić organizm. Miej na uwadze fakt, aby po zakończonej diecie ziemniaczanej stopniowo wprowadzać normalne produkty. Aby efekt się utrzymał, po diecie zmień swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze i nie przestawaj ćwiczyć.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź