Chmiel – uprawa, właściwości, zastosowanie

Wiele roślin znanych ludzkości ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Rośliny mogą być używane w medycynie, kulinariach a także w przemyśle tekstylnym na przykład kauczuk. Z uwagi na intensywne działanie wynikające z naturalnie występujących składników, rośliny są bardzo cenione przez producentów. Nie tylko są zdrowymi odpowiednikami chemicznych substancji, ale też są stosunkowo łatwe w otrzymywaniu oraz co jest chyba wyznacznikiem najważniejszym, są produktem tanim. Wiele roślin można uznać nawet za praktycznie darmowe, ponieważ rosną powszechnie i zwane są samosiejkami. Jeżeli chodzi o rośliny uprawne, w dozie nowoczesnych technologii, ich uprawa nie należy do problemowych, a dochód jaki można uzyskać z ich zastosowania nie rzadko jest bardzo wysoki. Rośliną, która znajduje zastosowanie w niejednej dziedzinie jest chmiel. Roślina na dla większości kojarzy się przede wszystkim z branżą browarnianą. Jest to oczywiście skojarzenie słuszne, gdyż chmiel jest głównym składnikiem potrzebnym do produkcji piwa. Sama w sobie roślina posiada również wiele innych zastosowań. Jej składniki są także pomocne w zmaganiach z wieloma schorzeniami.

Chmiel – uprawa

Chmiel jest rośliną uprawianą głównie na terenie Europy oraz bliskiego wschodu. Pierwotnie był dziko żyjącą rośliną, która głównie z uwagi na swoje właściwości została zaadaptowana jako roślina uprawna. Cała roślina jest dosyć potężna o płożącym lub pnącym kształcie. Na potężnych łodygach wyrastają tak zwane szyszki, które używane są do różnorodnych produkcji. Roślina jest wieloletnia przez co jej uprawa jest opłacalna i mniej wymagająca jak to bywa  w przypadku roślin jednorocznych. Hodowcy unikają dodatkowej pracy związanej z koniecznością sadzenia nowych roślin. Chmiel jest dużą rośliną, która dorasta nawet do 6 metrów. Przez zastosowanie odpowiednich podpórek uniemożliwione jest płożenie się rośliny, a co za tym idzie hodowla jest bardziej uporządkowana.

Chmiel zastosowanie w przemyśle browarnianym

Od dawien dawna chmiel jest stosowany w przemyśle browarnianym. Po odpowiednim przerobieniu staje się składnikiem, który odpowiada za charakterystyczny smak i gorycz piwa. Każdy kojarzy zapewne reklamy piwa, w których to pokazane są piękne, dorodne i świeżutkie szyszki chmielowe. Pomimo powszechnie znanym ideałom, chmiel nie jest głównych składnikiem piwa, a tylko jego dodatkiem i można nawet rzec, że nieznacznym. Biorąc pod uwagę to że chmiel stanowi tylko niewielki procent całego składu piwa, nasuwa się więc pytanie czy piwo mogłoby istnieć bez chmielu? Otóż nie, ponieważ to właśnie chmiel nadaje wartości smakowych dla piwa. To on odpowiada za gorycz, która jest przecież w piwie nieodzowna. Za tę charakterystyczną goryczkę odpowiedzialne są zawarte w chmielu alfa-kwasy.

Chmiel – właściwości zdrowotne

Chmiel posiada w swoim składzie wiele składników, które wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciw wirusowe, przeciw bakteryjne i przeciw grzybicze. Chmiel wykazuje także działanie antynowotworowe. Szczególnie pomocny jest w walce z nowotworami związanymi bezpośrednio z występowaniem estrogenu, czyli w przypadku wszelkich nowotworów kobiecych na przykład rakiem piersi. Zgodnie z przeprowadzonymi na ten temat badaniami dowiedziono, że zawarte w chmielu substancje takie jak: ksantohumol, izoksantohumol i 8-prenylonaryngenina, skutecznie hamują rozwój nowotworu piersi. Pierwsza z wyżej wymienionych substancji, w przeprowadzonych badaniach przy pomocy prób in vitro, wykazała skuteczne działania w zwalczaniu komórek nowotworowych białaczki limfocytowej. Po zastosowaniu różnych dawek ksantohumolu komórki nowotworowe zaczęły obumierać. Właściwości antynowotworowe i wspomagające leczenie raka nie są jedynymi udowodnionymi właściwościami składników chmielu. Z uwagi na antybakteryjne i antywirusowe działanie chmiel może być z powodzeniem stosowany w walce z przeziębieniem i grypą, a także ze schorzeniami typu zapalenie płuc czy oskrzeli. Napar z szyszek chmielowych może stanowić też produkt leczniczy w przypadku walki z zachorowaniami grzybiczymi dłoni lub stóp. Oprócz wyżej wymienionych właściwości, chmiel wykazuje także działanie relaksacyjne i odprężające. Oddziałuje na połączenia nerwowe w mózgu przez co stres jest mniej odczuwalny.

Napar przeciwgrzybiczy dla dłoni i stóp

Wykonanie naparu jest niezwykle proste, a tak przygotowany płyn może być pomocny w walce z zazwyczaj trudnym do wyleczenia schorzeniem grzybiczym. Do jego przygotowania potrzebny jest nam suszony chmiel. 3 łyżki stołowe suszonego chmielu zalać wodą i gotować przez 15 minut na wolnym ogniu. Gotowy napar przecedzić i wystudzić. Płukać ręce lub stopy 2-3 razy dziennie. Zastosowanie może znaleźć też pozostałe po odcedzeniu ziele. Można wcierać je w dłonie lub stopy rano i wieczorem dla wzmocnienia antygrzybicznego efektu.

Chmiel szyszki – 50 gram

Kliknij i sprawdź cenę

Chmiel – dobry dla urody

Chmiel wykazuje też świetne działanie przy dbaniu o naszą urodę. Jest szczególnie polecany przy chęci wzmocnienia włosów. Zastosowany jako składnik płukanki sprawi, że włosy nabiorą blasku oraz staną się mocne i zniknie skłonność do ich wypadania. Chmiel jest także składnikiem wielu szamponów dostępnych powszechnie w drogeriach, dedykowanych dla osób o włosach skłonnych do łupieżu. Aby wyzbyć się problemów z włosami można używać ogólnodostępnych na rynku produktów z dodatkiem chmielu, ale większą skuteczność działania osiągniemy stosując przygotowany własnoręcznie ziołowy napar. Wszystkie składniki potrzebne do jego sporządzenia są dostępne w każdym sklepie zielarskim,  a także w wielu większych hipermarketach.

Ziołowy napar wzmacniający włosy

Składniki:

2 łyżka stołowa rozdrobnionych suszonych szyszek chmielu

2 łyżka stołowa suszonego polnego skrzypu

1 łyżka stołowa suszonego rumianku

Wszystkie składniki wsypać do garnka i zalać litrem zimnej wody. Całość doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut. Po upływie 15 minut napar przecedzić, a do przecedzonych ziół dolać 2 szklanki wody i ponownie zagotować. Utrzymać wrzenie przez 10 minut po czym gotowy napar wystudzić. W celu wzmocnienia włosów przed myciem zasadniczym zlać włosy i skórę głowy pierwszym naparem i dokładnie wmasować. Umyć włosy jak zwykle, spłukać, a na zakończenie głowę zmoczyć drugim, delikatniejszym naparem. Pozostawić bez spłukiwania. Taki zabieg powtarzany 2-3 razy w tygodniu zapewni nam piękne i mocne włosy bez grama łupieżu.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź