Papaja w medycynie naturalnej. Wartości odżywcze papai.

Papaja w medycynie naturalnej już dawno cieszy się powodzeniem. Ciecz z niedojrzałych owoców papai służył do przemywania ran, grzybicy i stanów zapalnych skóry. Kobiety spożywały niedojrzałe owoce papai aby wywołać menstruację, przyspieszyć poród lub wywołać poronienie. Ponadto wywar z papai służył do leczenia żylaków odbytu. Największe znaczenie papaja odgrywała jednak i wciąż odgrywa w kuchni. Ze względu na swoje właściwości stosowana jest do leczenia schorzeń żołądka, jelit i stymulowania procesów trawienia.

Wartości odżywcze papai

Papaja ma odczyn zasadowy, a więc odkwasza organizm. Zawiera kwasy jabłkowy i cytrynowy, co zapewnia słodycz owocu. Papaja jest bogata w cukry proste, dwucukry i złożone. Posiada ich aż 9% w równych ilościach wyżej wspomnianych cukrów. Spożywanie papai wspomaga układ immunologiczny ze względu na zawartość witaminy C, A i B a także zawartość minerałów: cynku, potasu, magnezu i żelaza. Duża zawartość błonnika pozwala na obniżenie złego cholesterolu we krwi, a przeciwutleniacze usuwają wolne rodniki.

Papaja w medycynie naturalnej  – na trawienie

Papaja wpływa łagodząco na błonę śluzową żołądka. Zawdzięczamy to zawartości enzymów, które trawią białka. Mianowicie, papaja zawiera: papainę, czyli enzym wstępnie trawiący białka ( podobnie jak pepsyna), pektazy, które rozkładają pektyny i enzymy podobne do reniny, których zadaniem jest koagulacja białek mleka.

Działanie papai na układ trawienny polega na łagodzeniu objawów refluksu, czyli cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Papaina wspomaga rozkład białek  w obojętnym środowisku, a więc jest przydatna, gdy cierpimy na zaburzenia trawienia spowodowane niedoborem kwasu solnego. Naturalne „leki” typu papaja zalecane są zatem w sytuacjach zgagi i stanów zapalnych zamiast leków farmakologicznych, które dodatkowo zobojętniają środowisko w żołądku i rzeczywiście usuwają uczucie zgagi, ale nie wspomagają trawienia pokarmów.

Uczestnictwo papai w trawieniu białek sprawia, że jej spożywanie zapobiega wzdęciom oraz ogólnemu zatruciu organizmów wskutek trawienia pokarmów.

Papaja w medycynie naturalnej – na pasożyty

Przeprowadzono badania, w wyniku których stwierdzono, że nasiona papai skutecznie radzą sobie z pasożytami układu pokarmowego. Czynności fizjologiczne pasożytów zaburzane są przez aktywność składników papai, głównie enzymów prateolitycznych. Dzięki odpowiedniemu stężeniu enzymów trawiennych w organizmie przewód pokarmowy działa we właściwy sposób i jest w stanie sam się bronić przed pasożytami. Z wiekiem ilość enzymów spada, a stosowana dieta uboga w błonnik sprzyja warunkom rozmnażania się pasożytów, bakterii, nowotworów i grzybów. Wydalają one szkodliwe substancje stwarzające mikrotoksyczny klimat w środowisku układu pokarmowego, które bez odpowiednich mechanizmów obronnych ( wystarczającej ilości kwasu żołądkowego) nie będzie w stanie ochronić się przed pasożytami. Ponadto nasiona papai mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Papaja w kosmetykach

Na papai bazuje wiele produktów kosmetycznych. Głównie są to szampony, maseczki i kremy. Miąższ papai  oczyszcza cerę i opóźnia starzenie ze względu na witaminy zawarte w owocu. Nie ujmując skórze nawilżenia, papaja oczyszcza pory, usuwa zalegające w nich sebum i inne zanieczyszczenia. Papaja bogata jest w enzymy proteolityczne, które emulgują tłuszcze i trawią ich otoczki, co prowadzi do rozbijania tłuszczu. W efekcie tłuszcz rozbijany jest na drobniejsze cząsteczki, co sprawia, że pozbywamy się tzw. skórki pomarańczowej czyli cellulitu.

i-vitea-krem-do-rak-nawilzajacy-papaja-100ml

Kosmetyki z papają
Kliknij i sprawdź ceny

Gdzie kupić papaję?

Papaję produkuje się w Indiach, Brazylii, Indonezji , Nigierii i Meksyku.  Pomimo tego, że papaja kwitnie i owocuje cały rok, jest to owoc o krótkiej trwałości, zatem ciężko znaleźć go w polskich sklepach. Jeśli chcemy kupić papaję z powodu jej właściwości można sięgnąć po suplement diety ze sproszkowaną papają, który wspomaga układ trawienia. Jeśli jednak uda nam się dostać papaję należy wybrać owoc dojrzały, który jest mocno pomarańczowy i lekko miękki. Owoce dojrzałe mają więcej składników odżywczych. Miąższ jest słodki – im bardziej pomarańczowy tym słodszy. Pestki pachną jak rzeżucha, są czarne i smakują gorzko ponieważ posiadają olej gorczycowy.

Jak jeść papaję?

Papaję je się jak każdy inny owoc. Należy przekroić ją na pół i wyjąć pestki. Nie wolno jeść papai będąc w ciąży, gdyż grozi to trwałym uszkodzeniem płodu. Można spożywać ją na śniadanie jak robią to mieszkańcy Ameryki Południowej. Spożywa się ją pokrojoną na kawałki lub w postaci przetworów takich jak soki. Również możliwe jest przyrządzanie dżemów ze względu na dużą zawartość pektyn. Papaja sprawdza się jako składnik na lody, musy czy sorbety. Ponadto często jest kandyzowana lub konserwowana w puszkach jak brzoskwinie. Nierzadko używa się papai do wytrawnych dań, np. curry. Ponadto papaja ze względu na zawartość enzymów rozluźnia włókna mięśniowe, zatem jest doskonałym dodatkiem do marynat mięs.

Warto wiedzieć, że niedojrzały owoc papai umieszcza się w papierowej torebce i przechowuje w temperaturze pokojowej, co przyspiesza jego dojrzewanie.  Jednak przygotowując sałatkę owocową z papają należy dodać ją na samym końcu, gdyż zawarta papaina sprawia, ze reszta owoców traci jędrność.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.