Resweratrol – właściwości lecznicze i zastosowanie

Resweratrol należy do grupy związków zwanych polifenolami. Uważa się, że działają jak przeciwutleniacze, chroniąc organizm przed uszkodzeniami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowań na raka i choroby serca. Jest w skórze czerwonych winogron, ale można go również znaleźć w orzeszkach ziemnych i jagodach.

Producenci próbowali wykorzystać swoje moce, sprzedając suplementy resweratrolu. Większość kapsułek resweratrolowych zawiera ekstrakty z azjatyckiej rośliny o nazwie rdest japoński. Inne suplementy resweratrolu wytwarzane są z czerwonego wina lub ekstraktów z czerwonych winogron.

Co to jest resweratrol?

Resweratrol jest związkiem roślinnym, który działa jak przeciwutleniacz. Do najlepszych źródeł żywności należą czerwone wino, winogrona, niektóre jagody i orzeszki ziemne. Związek ten ma skłonność do koncentracji głównie w skórkach i nasionach winogron i jagód. Te części winogron są zawarte w fermentacji czerwonego wina, stąd jego szczególnie wysokie stężenie resweratrolu.

Jednak większość badań dotyczących resweratrolu przeprowadzono na zwierzętach i badano probówki przy użyciu dużych ilości związku. Spośród ograniczonych badań na ludziach większość skupiła się na uzupełniających formach związku, w stężeniach wyższych niż te, które można uzyskać poprzez jedzenie.

Korzyści zdrowotne Resweratrolu

Dużo uwagi poświęcono zgłoszonym działaniom przeciwdziałającym starzeniu się i zwalczaniu chorób. Mimo to należy pamiętać, że chociaż eksperci zgadzają się, że ma on potencjał, wciąż brakuje wystarczających danych, aby potwierdzić jego skuteczność. Mimo to wcześniejsze badania sugerują, że może to pomóc w ochronie przed:

 • Choroba serca: Uważa się, że Resweratrol pomaga zmniejszyć stan zapalny, obniżyć poziom LDL lub „zły” cholesterol i utrudnić powstanie zakrzepów, które mogą prowadzić do zawału serca.
 • Rak: może ograniczyć rozprzestrzenianie się komórek rakowych i zacząć je zabijać.
 • Alzheimer: Może chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem i zwalczać gromadzenie się płytki miażdżycowej, która może prowadzić do choroby.
 • Cukrzyca: Resweratrol pomaga zapobiegać oporności na insulinę, stan, w którym organizm staje się mniej wrażliwy na insulinę obniżającą poziom cukru we krwi. Choroba może prowadzić do cukrzycy.
 • Naukowcy uważają, że resweratrol aktywuje gen SIRT1. Uważa się, że gen ten chroni organizm przed skutkami otyłości i chorób związanych ze starzeniem.

Opis działania leczniczego Resweratrolu

Suplementy Resweratrolu mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne resweratrol może być obiecującym suplementem obniżającym ciśnienie krwi. W 2015 r. stwierdzono, że wysokie dawki mogą pomóc zmniejszyć nacisk wywierany na ściany tętnic, gdy serce bije.  Ten typ ciśnienia nazywa się skurczowym ciśnieniem krwi i pojawia się, jako górna liczba w odczytach ciśnienia krwi. Skurczowe ciśnienie krwi wzrasta z wiekiem, gdy tętnice usztywniają się. Kiedy jest wysoki, jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Resweratrol może osiągnąć ten efekt obniżania ciśnienia krwi, pomagając w wytwarzaniu większej ilości tlenku azotu, co powoduje relaksację naczyń krwionośnych.

Ma pozytywny wpływ na tłuszcze krwi

W wielu badaniach na zwierzętach zasugerowano, że suplementy resweratrolu mogą w zdrowej postaci zmieniać poziom tłuszczów we krwi. Badacze odkryli, że po podaniu resweratrolu średni poziom cholesterolu całkowitego i masa ciała zmniejszyły się, a ich poziom „dobrego” cholesterolu HDL wzrósł.

Resweratrol wydaje się wpływać na poziom cholesterolu, zmniejszając działanie enzymu kontrolującego produkcję cholesterolu. Jako przeciwutleniacz może również zmniejszać utlenianie „złego” cholesterolu LDL. Utlenianie LDL przyczynia się do gromadzenia się płytki w ścianach tętnic W jednym z badań uczestnicy otrzymali ekstrakt z winogron, który został wzmocniony dodatkowym resweratrolem.

Chroni mózg

Kilka badań sugerowało, że picie czerwonego wina może pomóc w spowolnieniu zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem . Może to częściowo wynikać z działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego resweratrolu.

Wydaje się, że interferuje z fragmentami białkowymi zwanymi beta-amyloidami, które są kluczowe dla tworzenia blaszek, będących cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. Dodatkowo związek może wywoływać łańcuch zdarzeń, który chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem. Podczas gdy te badania są intrygujące, naukowcy wciąż mają pytania dotyczące tego, jak dobrze organizm ludzki może korzystać z uzupełniającego resweratrolu, co ogranicza jego natychmiastowe stosowanie, jako suplementu w celu ochrony mózgu.

Resweratrol
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Może zwiększać wrażliwość na insulinę

Wykazano, że resweratrol ma kilka zalet w leczeniu cukrzycy, przynajmniej w badaniach na zwierzętach. Korzyści te obejmują zwiększenie wrażliwości na insulinę i zapobieganie powikłaniom cukrzycy.  Jednym z wyjaśnień na temat działania resweratrolu jest to, że może on powstrzymać określony enzym przed zamianą glukozy w sorbitol, alkohol cukrowy. Gdy nadmiar sorbitolu wzrośnie u ludzi chorych na cukrzycę, może on wywołać szkodliwy dla komórek stres oksydacyjny.

Oto kilka innych korzyści, jakie resweratrol może mieć dla osób chorych na cukrzycę:

 • Może chronić przed stresem oksydacyjnym: jego działanie antyoksydacyjne może pomóc chronić przed stresem oksydacyjnym, który powoduje niektóre powikłania cukrzycy.
 • Pomaga zmniejszyć stan zapalny. Uważa się, że resweratrol zmniejsza stan zapalny, kluczowy czynnik przyczyniający się do chronicznych chorób, w tym cukrzycy.
 • Aktywuje AMPK: Jest to białko, które pomaga organizmowi metabolizować glukozę. Aktywowany AMPK pomaga utrzymać niski poziom cukru we krwi.

Może zniwelować ból stawów

Zapalenie stawów jest częstym schorzeniem, które prowadzi do bólu i utraty zdolności poruszania się.
Suplementy roślinne są badane, jako sposób leczenia i zapobiegania bólowi stawów. W przypadku suplementacji resweratrol może pomóc chronić chrząstkę przed niszczeniem.

Rozkład chrząstki może powodować ból stawów i jest jednym z głównych objawów zapalenia stawów. W jednym z badań wstrzyknięto resweratrol do stawów kolanowych królików z zapaleniem stawów i stwierdzono, że króliki te miały mniejsze uszkodzenia chrząstki. Inne badania prowadzone w probówkach i zwierzętach sugerują, że związek ma potencjał zmniejszania stanu zapalnego i zapobiegania uszkodzeniom stawów.

Resweratrol może hamować komórki nowotworowe

Resweratrol badano, szczególnie w probówkach, pod kątem jego zdolności do zapobiegania i leczenia raka. Jednak wyniki były mieszane. W badaniach na zwierzętach i probówkach wykazano, że zwalcza kilka rodzajów komórek nowotworowych, w tym żołądka, okrężnicy, skóry, piersi i prostaty.

Oto, jak resweratrol może zwalczać komórki nowotworowe:

 • Może hamować wzrost komórek rakowych: może zapobiegać replikacji i rozprzestrzenianiu się komórek rakowych.
 • Resweratrol może zmienić ekspresję genu: może zmienić ekspresję genu w komórkach nowotworowych, aby zahamować ich wzrost.
 • Może mieć działanie hormonalne: resweratrol może wpływać na sposób wyrażania niektórych hormonów, co może powodować rozprzestrzenianie się nowotworów zależnych od hormonów.

Zagrożenia i obawy dotyczące suplementów Resweratrol

W badaniach, w których stosowano suplementy resweratrolu, nie stwierdzono poważnego ryzyka. Zdrowe osoby zdają się dobrze je tolerować. Należy jednak zauważyć, że nie ma wystarczających rozstrzygających zaleceń dotyczących tego, ile resweratrol osoba powinna podjąć, aby uzyskać świadczenia zdrowotne.

I są pewne przestrogi, szczególnie dotyczące tego, w jaki sposób resweratrol może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Ponieważ wykazano, że wysokie dawki powstrzymują krzepnięcie krwi w probówkach, możliwe jest, że zwiększają one krwawienie lub siniaczenie po podaniu leków przeciwzakrzepowych, takich jak heparyna lub warfaryna lub niektóre leki przeciwbólowe.

Resweratrol blokuje również niektóre enzymy, które pomagają usunąć pewne związki z organizmu. Oznacza to, że niektóre leki mogą narastać do niebezpiecznych poziomów. Należą do nich niektóre leki na ciśnienie krwi, leki przeciwlękowe i leki immunosupresyjne.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.