Pięć trików, dzięki którym pokój wyda się większy

Urządzasz dom albo mieszkanie i marzysz o przestronnych, jasnych pokojach? Podpowiadamy, jakie triki zastosować, aby pomieszczenia zdawały się większe, niż są w rzeczywistości!

Jasne kolory

Aby pomieszczenie zdawało się większe, najlepiej przy jego aranżacji używać jasnych kolorów – kremowego, białego, błękitnego, ewentualnie beżowego czy jasnych odcieni szarości. Ciemne barwy pochłaniają światło i przez to wnętrze sprawia wrażenie mniejszego. Wybierając panele czy płytki, którymi ma być pokryta podłoga, również lepiej zdecydować się na te w jaśniejszych odcieniach. Dobrze zadbać, aby meble i dodatki były utrzymane w nie więcej niż dwóch, trzech barwach – zastosowanie dużej ilości kolorów może stworzyć wrażenie przesytu i zagracenia.

Duże przeszklenia i drzwi tarasowe

Montaż dużych przeszkleń to najlepszy sposób na rozjaśnienie i optyczne powiększenie pomieszczenia. Niestety – jest też rozwiązaniem, które najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu. Jeśli więc jesteś na etapie projektowania budynku i chciałbyś, aby pokoje sprawiały wrażenie bardziej przestrzennych – zaplanuj duże przeszklenia.
Przez spore okna do wnętrza wpada więcej światła, co rozjaśnia wnętrze. Duże powierzchnie przeszklone sprawiają, że pokój wydaje się większy, mogą także tworzyć efekt „połączenia” z tarasem czy ogrodem – zwłaszcza jeśli zastosuje się przesuwne drzwi tarasowe. Bogatą ofertę tych ostatnich można znaleźć w asortymencie marki DAKO, producenta drzwi, okien i bram garażowych.

Rezygnacja ze zbędnych dodatków

W niewielkich pomieszczeniach lepiej zrezygnować z dużej ilości dodatków i ozdób, a te, które znajdą się w pokojach – powinny być dobrze dobrane. Poza unikaniem zagracania pokoi bibelotami warto zastanowić się szczególnie nad wyborem tekstyliów. Duże dywany mogą tworzyć wrażenie, że pomniejszenie jest mniejsze. Najlepiej więc albo zrezygnować z dywanu całkiem, albo położyć niewielki dywanik, na przykład przy łóżku, który przysłania jedynie część podłogi. Firanki powinny być krótkie, jasne, pozbawione wzorów, najlepiej z delikatnej tkaniny. Jeśli chodzi o zasłony, można albo z nich zrezygnować, albo zdecydować się na jasne, wykonane ze zwiewnych materiałów.

Lustra

Doskonałym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczeń jest umieszczenie w nich luster. Szczególnie dobrze sprawdzą się lustra zamontowane w drzwiach szaf – są duże, funkcjonalne, nie wymagają dodatkowego miejsca. Jeśli zwierciadła mają zawisnąć na ścianie niewielkiego pokoju, warto wybrać takie, które mają proste ramy (bądź wcale ich nie posiadają). Znacznie lepiej sprawdzi się też jedno, duże lustro niż kilka mniejszych.

Dobrze dobrane meble

Jasne, lekkie, proste meble są najlepszym wyborem do wnętrz, które powinny się wydawać przestronniejsze niż są w istocie. Należy unikać sprzętów ciężkich, zdobionych, utrzymanych w ciemnej kolorystyce. Jeśli tylko istnieje taka możliwość – dobrze, by szafy i regały nie sięgały aż do sufitów, a biurka, krzesła i stoły miały cienkie nóżki. Dobrym pomysłem może okazać się również wykonanie mebli na wymiar, które pozwolą dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń.

Nawet niewielki pokój, jeśli zostanie urządzony w sposób świadomy i przemyślany, może sprawiać wrażenie znacznie większego – a przy tym być funkcjonalny i komfortowy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.