Czosnek niedźwiedzi – zastosowanie i właściwości.

Roślina ta zdobywa ostatnio znaczną popularność. Głównie przez wielorakie zastosowanie. Należy do grupy roślin zielarskich oraz przyprawowych. Czosnek był wykorzystywany od pokoleń przez nasze babcie i mamy. Obecnie w dobie mody na bycie eko jego lecznicze i smakowe walory ponownie są doceniane w znacznej grupie konsumentów. Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko na terenie Europy, Turcji i na Kaukazie. W Polsce występuje na całym terenie, głównie jednak w Sudetach, Karpatach oraz na Pogórzu. Na niżu jest dużo rzadszy. Ponadto w naszym kraju jest objęty ochroną częściową od 2004 roku. Dlatego nie można go zrywać w lesie. Natomiast czosnek niedźwiedzi można uprawiać na własny użytek. W sprzedaży znajdują się sadzonki, które można zasadzić w ogródku lub na działce. W porze jesienno – zimowej można wykorzystać suszone liście. Warto wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi spożywa się nie w formie ząbków, ale jadalnych liści, które są bogate w składniki korzystne dla zdrowia. Liście czosnku niedźwiedziego swoim kształtem przypominają konwalie. Dlatego nie trudno o pomyłkę. Należy jednak pamiętać, że konwalia jest rośliną trującą. Różnicę można szybko wykryć po zapachu. Konwalia wydziela kwiatowy zapach, a czosnek niedźwiedzi intensywny aromat podobny do czosnku tradycyjnego.

Zastosowanie czosnku niedźwiedziego.

  • Czosnek niedźwiedzi ma podobne własności lecznicze, jak czosnek pospolity. Pomaga leczyć choroby, o których dowiemy się w kolejnym akapicie mówiącym o właściwościach czosnku niedźwiedziego. Ponadto bardzo korzystny jest dla osób pragnących podkręcić metabolizm i wyregulować wagę. Stosuje się go do pobudzenia procesów trawiennych. W tym celu poleca się zbieranie tej rośliny we wczesnej fazie kwitnienia, gdyż wówczas posiada on najwięcej enzymów.
  • Czosnek niedźwiedzi stanowi przyprawę do potraw. Przede wszystkim aromatyczne, pachnące czosnkiem liście zawierają dużo witaminy C i co najważniejsze pobudzają apetyt. Czosnek niedźwiedzi polecany jest, jako przyprawa do wiosennych zup oraz sosów. Można również dodawać go do sałatek, kisić oraz marynować w oliwie. Nadaje się doskonale, jako posypka do kanapek lub zapiekanek.
  • Odnajduje również zastosowanie, jako roślina ozdobna. Kwitnie od kwietnia do maja w postaci białych, baldachopodobnych kwiatostanów. Cała roślina wydziela intensywny, czosnkowy zapach. Łatwo się rozmnaża przez cebulki lub nasiona. Cebule należy sadzić na przełomie września i października na głębokości od 6 do 8 cm i w odstępach co 10 cm. W odróżnieniu od większości gatunków czosnków może rosnąć w miejscu częściowo zacienionym. Do prawidłowego wzrostu wymaga żyznej, próchnicznej gleby. Jest całkowicie odporny na mróz. Z tego względu czosnek nadaje się do dekoracji terenów nieprzystępnych, zacienionych, które znajdują się pod koronami drzew i większych krzewów. Czosnek można uprawiać również w pojemnikach na własny użytek.

Właściwości czosnku niedźwiedziego.

Czosnek niedźwiedzi należy do grupy roślin aromatycznych i bogatych w witaminy, jego pachnące liście zawierają dużą dawkę:

  • witaminy C,
  • związki siarki,
  • olejki eteryczne,
  • mikroelementy oraz inne cenne substancje.

Czosnek niedźwiedzi ma analogiczne właściwości, jak czosnek pospolity oraz pozostałe gatunki czosnków. Dodatkowo swoimi walorami nawet je przewyższa.

  • Ma silne działanie bakteriobójcze. Szczególnie przydatne są one przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. Kwasy fenolowe, rozrzedzają wydzielinę, zalegającą w oskrzelach, co ułatwia odksztuszanie. Dzięki temu nie zalega ona w drogach oddechowych. Występowanie w nim związków siarkowych zapobiega infekcjom wirusowym. Jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków, który zabija bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym, jednocześnie nie niszcząc przy tym równowagi naturalnej flory bakteryjnej. Warto wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi można stosować u osób z problemami związanymi z obecnością drożdżaka, owsików, glist oraz tasiemca.
  • Obniża ciśnienie krwi. Czosnek w swoim składzie zawiera adenozynę, substancję, która niweluje ryzyko zakrzepów, gdyż zmniejsza lepkość krwi i obniża ciśnienie poprzez rozszerzenie naczyń. W konsekwencji tego można zapobiec nadciśnieniu. Dodatkowo roślina ta zawiera znaczną ilość łatwo przyswajalnego żelaza, który jest podstawowym składnikiem hemoglobiny, odpowiadającym za przechowywanie i transportowanie tlenu w czerwonych krwinkach.
    i-dary-natury-czosnek-niedzwiedzi-allium-ursinum-bio-25g

Dary natury – czosnek niedźwiedzi.
Kliknij i znajdź najniższe ceny.

  • Korzystnie działa na serce. Związki zawarte w czosnku niedźwiedzim obniżają poziom złego cholesterolu, jednocześnie podwyższając poziom dobrego. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, udaru lub choroby wieńcowej.
  • Zapobiega nowotworom złośliwym. Wynika to z zawartości w nim organicznych związków siarki, które działają przeciw utleniająco. Roślina ta ma kilka razy więcej takich związków niż tradycyjny czosnek. Udowodniono, że związki siarki chronią organizm przed działaniem wolnych rodników i pobudzają układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych.
  • Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Reguluje pracę jelit i zapobiega powstawaniu wzdęć. Wykorzystuje się go w stanach upośledzonego wytwarzania żółci, ale nie zaleca się go osobom mającym problemy się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
  • Odtruwa organizm. Dzięki zbawiennym związkom siarki wspomaga wątrobę w procesie odtruwania. Ma właściwości oczyszczająco – filtrujące, ponieważ siarka wiąże nikotynę i metale ciężkie, które są wydalane z organizmu.

Czosnek niedźwiedzi oprócz właściwości prozdrowotnych ma korzystny wpływ również na urodę. To przecież od stanu zdrowia zależy nasz wygląd i samopoczucie. Siarka jest podstawowym budulcem keratyny, czyli białka skóry, paznokci, włosów oraz kolagenu. W dużym stopniu od poziomu tego białka zależy kondycja poszczególnych elementów. W sytuacji niedoboru keratyny paznokcie i włosy łamią się. Natomiast cera staje się blada i zmęczona. Z kolei kolagen wpływa na prawidłowy rozwój chrząstek stawowych, ułatwia ich regenerację i sprawne funkcjonowanie. Zwłaszcza u osób starszych występują problemy z jego niedoborem. Dlatego już w młodości należy uzupełniać poziom kolagenu, aby móc cieszyć się pełną sprawnością w dojrzałym wieku.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź