Czarny czosnek – właściwości i zastosowanie

Zarówno zwykły biały czosnek, jak i czarny, pochodzą z tego samego gatunku (Allium Sativum). Aby stał się czarny, czosnek przechodzi proces fermentacji. Rezultatem jest to, że staje się słodki i lepki, a traci naturalną ostrość.

Chociaż czarny czosnek istnieje od wieków, jeśli nie tysiącleci, to na sklepowych półkach pojawił się w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Czy czarny czosnek da się wykonać w domu?

Wykonanie czarnego czosnku w domu jest trudne, lecz możliwe. Proces ten polega na starannym kontrolowaniu niskiej temperatury i wysokiej wilgotności w ciągu kilku tygodni. Po schłodzeniu, jest zwykle szczelnie pakowany w plastik lub słoiki. Daje to żywotność kilku miesięcy w temperaturze pokojowej.

Samodzielne wykonanie czarnego czosnku jest też problematyczne z tego powodu, że mogą się w nim rozwinąć niebezpieczne bakterie i grzyby – wskutek ciepła i wilgotności. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem, jest kupowanie gotowego czarnego czosnku od producentów, którzy mają sprawdzony proces jego bezpiecznego wytwarzania.

Jak smakuje czarny czosnek?

Czarny czosnek smakuje jak słodki owoc. Wielu ludzi spożywających czarny czosnek, przyrównuje jego smak do czekolady lub melasy. Słodycz ta pochodzi z węglowodanów w czosnku, które w procesie fermentacji przekształciły się w cukry.

Czarny czosnek – wartości odżywcze

35g zwykłego czosnku zawiera 52 kalorie i mniej niż 1 gram cukru. Ta sama porcja czarnego czosnku zawiera ok. 70 kalorii i aż 8 gramów cukru.

Jeśli chodzi o witaminy i minerały, to żaden z czosnków nie jest ich znaczącym źródłem, głównie ze względu na niewielkie porcje, jakie zjadamy.

Korzyści zdrowotne czarnego czosnku

Wykluczyliśmy już zawartość witamin i minerałów, jako zalety czarnego czosnku, co jednak z pozostałymi składnikami odżywczymi?

Poniżej prezentujemy zalety czarnego czosnku i krótkie informacje dotyczące każdej z nich.

1.     Czarny czosnek zawiera przeciwutleniacze

W porównaniu do surowego czosnku, czarny ma o wiele większą liczbę wartości absorpcji rodników tlenu (ORAC). Wartość ORAC surowego czosnku to 5708 w 100g. Nikt jednak nie zje tyle czosnku na raz – jeśli chodzi o przeciwutleniacze, dużo lepszym wyborem są jagody. Ich liczba ORAC wynosi 4669 w 100g, ale w tym wypadku, zjedzenie 100g nie stanowi żadnego problemu.

2.     Jest najlepszym naturalnym źródłem S-allilocysteiny

Istnieją tysiące różnych form przeciwutleniaczy, a s-allilocysteina jest jedna z nich. Czarny czosnek jest jednym z najlepszych źródeł tego antyoksydantu.  Badania przeprowadzone na zwierzętach oraz badania laboratoryjne opisały następujące korzyści s-allilocysteiny:

  • Zmniejszenie stanu zapalnego przy zapaleniu układu nerwowego u szczórów.
  • Redukcja miażdżycy u chorych szczurów.
  • W komórkach krów, zaobserwowano działanie atyglikacyjne. Glikacja przyczynia się do oznak starzenia się, jest też źródłem wielu komplikacji u osób chorych na cukrzycę typu 1 i typu 2.
  • Myszy wyeksponowane na promieniowanie UV, doświadczały poprawy stanu skóry.
  • Zmniejszona degradacja kolagenu, co wpływa na lepszy stan skóry, włosów i paznokci.
  • Zmniejszenie problemów z erekcją.
  • Poprawa jakości spermy u szczurów.

Czarny czosnek w tabletkach
Kliknij TUTAJ!

W suplementach zawierających czarny czosnek (2 kapsułki), znajduje się około 1,2mg s-allilocysteiny. Na rynku nie ma obecnie dostępnej czystej s-allilocysteiny, dlatego też czarny czosnek pozostaje jej najlepszym źródłem.

Czarny czosnek zawiera o około 18 razy więcej tego przeciwutleniacza niż czosnek świeży.

3.     Czarny czosnek to dobre źródło allicyny

Allicyna to związek znany ze swych właściwości zdrowotnych i smaku. Allicyna jest odpowiedzialna za zapach czosnku, a naukowcy podejrzewają, że właśnie z tego powodu czosnek dobrze działa w leczeniu objawów grypy i przeziębienia.

4.     Zmniejsza ciśnienie krwi

Badania nad działaniem czarnego czosnku wykazały, że suplementy na jego bazie, zmniejszają skurczowe ciśnienie krwi o 7-16 punktów i rozkurczowe o 5-9 punktów.

5.     Czarny czosnek przeciwdziała cukrzycy typu 2.

Niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby nerek, serca, uszkodzenia nerwów i zaburzeń widzenia, a czasami nawet ślepoty.

Silne przeciwutleniacze w czarnym czosnku mogą zmniejszyć stres oksydacyjny, spowodowany podwyższonym poziomem cukru we krwi.

6.     Poprawia poziomy cholesterolu

Dobry cholesterol HDL jest niezbędny do przeżycia, podczas gdy zły (LDL) może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci.

Niedawne badania wykazały, że czarny czosnek oferuje jeszcze lepsze działanie, jeśli chodzi o zmniejszanie poziomu złego cholesterolu. Badanie przeprowadzone w Chonbuk w Korei Południowej potwierdziło, że u osób przyjmujących czarny czosnek przez 12 tygodni, poziom cholesterolu HDL istotnie wzrósł

7.     Czarny czosnek na alergię

Czarny czosnek może przynieść znaczną ulgę u osób cierpiących na alergie pyłkowe i skórne. Badania wykazały, że ma zdolność wyłączenia genów, które powodują stany zapalne i reakcje alergiczne. Czarny czosnek wzmacnia ponadto układ odpornościowy, bez względu na to, czy cierpimy na alergię, czy też nie.

Czosnek jest uważany za naturalny antybiotyk, może więc pomóc w walce z wirusami i infekcjami. Badanie z 2012 roku przeprowadzone na Uniwersytecie Waszyngtońskim wykazało, że czosnek okazał się być 100 razy skuteczniejszy niż dwa najlepsze antybiotyki do zwalczania bakterii znanej jako Campylobacter. Jest ona odpowiedzialna za wiele chorób jelitowych na całym świecie. Od tysiącleci służy do celów leczniczych, obejmując też pomoc w walce z plagą w XVIII wieku.

Czosnek ma zdolność zabijania bakterii, wirusów, grzybów i patogenów bez szkody dla korzystnej flory jelitowej, w przeciwieństwie do leków antybiotykowych.

8.     Pomoc w alkoholowym zapaleniu wątroby

Wątroba to jeden z organów, który ma właściwości samoregeneracji. Zapalenie wątroby następuje na skutek przedawkowania alkoholu i w konsekwencji – uszkodzenia tego organu.

Naukowcy odkryli, że czarny czosnek może przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego, a nawet usuwać tłuszcz zgromadzony w wątrobie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.