Przetwory i nalewki z czosnkiem niedźwiedzim

Według starogermańskich legend czosnek niedźwiedzi był pierwszym pokarmem spożywanym przez niedźwiedzie wstające z zimowego snu. Miał on zapewniać im odwagę oraz siłę potrzebną do przetrwania kolejnego, pełnego wyzwań sezonu. Także ludzie już od czasów starożytnych spożywają czosnek niedźwiedzi w najróżniejszych postaciach. W dawnych europejskich systemach medycznych roślina ta pełniła rolę uniwersalnego leku. Co ciekawe nowożytna nauka dowodzi różnorodnych właściwości czosnku niedźwiedziego. Okazuje się on być pomocny w dziedzinach naszego zdrowia takich jak:

 • wspomaganie układu sercowo-naczyniowego;
 • działanie antypasożytnicze, antygrzybiczne oraz antybakteryjne;
 • wspomaganie procesów trawiennych;
 • odtruwanie organizmu;
 • wspomaga leczenie reumatyzmu;
 • korzystny wpływ na stan włosów i paznokci;

Oprócz korzyści zdrowotnych, spożywanie czosnku niedźwiedziego jest po prostu przyjemne dla naszych kubków smakowych. Jeśli chciałbyś wykorzystać tę uniwersalną roślinę w swojej kuchni, zapoznaj się z poniższymi przepisami. Pomogą Ci one w przygotowaniu przetworów oraz nalewek opartych o liście czosnku niedźwiedziego.

Przepis na nalewkę z czosnku niedźwiedziego

Przepis na nalewkę z czosnku niedźwiedziego jest wyjątkowo prosty. Może skorzystać z niego każdy – nawet ten kto żyje z kuchnią na bakier.

Przygotuj następujące składniki:

 • butelka alkoholu (wódka, brandy lub inny – w zależności od gustu; polecana zawartość alkoholu – od 30 do 40 %),
 • świeże liście czosnku niedźwiedziego.

Postępuj według poniższych kroków:

 1. Umyj liście czosnku niedźwiedziego pod bieżącą wodą.
 2. Pokrój liście na malutkie kawałki.
 3. Wrzuć je do pustej i czystej butelki.
 4. Ugnieć posiekane liście czosnku. Możesz zrobić to za pomocą cienkiej rączki drewnianej łyżki. Jeśli nie masz takiej możliwości, ugnieć liście przed wrzuceniem ich do butelki. W tej sytuacji stracisz jednak wiele cennych substancji, które wyciekają natychmiast po zmiażdżeniu.
 5. Ugniecione liście powinny zajmować od 2/3 do 4/5 butelki.
 6. Zalej całość przygotowanym wcześniej alkoholem. Napełnij butelkę po brzegi.
 7. Szczelnie zamknij butelkę i mocno nią potrząśnij. Dzięki temu bąbelki powietrza powędrują do góry gromadząc się przy nakrętce.
 8. Naklej na butelce etykietę informującą o rodzaju oraz dacie przygotowania trunku. Szczególnie w przypadku posiadania większej ilości trunków oraz przetworów dane tego typu mogą okazać się przydatne.
 9. Odstaw butelkę na 14 dni w ciepłe miejsce. Najlepiej sprawdzają się okolice grzejnika. W ten sposób ułatwiasz liściom czosnku niedźwiedziego w uwalnianiu zdrowotnych substancji.
 10. Po upływie dwóch tygodni możesz zacząć kosztować nalewkę. Po pierwszym otwarciu trzymaj ją w możliwie zacienionym i chłodnym miejscu.
 11. Dziennie możesz spożyć od 10 do 15 kropel dziennie rozcieńczonych w szklance wody. Jest to bardzo silna nalewka o charakterze zdrowotnym. Zwiększenie jej dawki mogłoby okazać się tragiczne w skutkach.

Przepis na kiszony czosnek niedźwiedzi

Przepisu na kiszony czosnek niedźwiedzi nie można zaliczyć do pocztu typowych babcinych recept, niemniej jednak z pewnością warto przyjrzeć mu się bliżej. Być może zakąska ta przyjmie się i w Twojej kuchni?

Przygotuj następujące składniki:

 • świeże liście czosnku niedźwiedziego,
 • gałązki kopru,
 • liście laurowe,
 • nasiona kopru,
 • sól kamienna,
 • gorczyca,
 • ząbki czosnku,
 • ostra papryczka (opcjonalnie).

Postępuj według poniższych kroków:

 1. Zagotuj wodę w garnku.
 2. Na 1 litr wody wsyp 1 łyżkę soli kamiennej.
 3. Pozwól całości wystygnąć.
 4. Przygotuj ilość słoików, która pozwoli Ci pomieścić wszystkie składniki.
 5. Pokrój czosnek, umieść jego kawałki na dnie słoików.
 6. Dodaj do każdego słoika gałązkę kopru, liść laurowy, ostrą papryczkę, nasiona kopru oraz gorczycy.
 7. Pamiętaj o dokładnym umyciu wszystkich liści, gałązek oraz tym podobnych składników.
 8. Przygotuj liście czosnku niedźwiedziego – dokładnie je umyj oraz poodcinaj łodyżki.
 9. Przed umieszczeniem liści w słoikach postępuj według następujących wskazówek: połóż na sobie cztery liście czosnku niedźwiedziego oraz zwiń je w rulonik. W każdym ze słoików zmieść kilka tak przygotowanych porcji.
 10. Zostaw na wierzchu trochę miejsca. Przed zamknięciem słoika warto włożyć do niego dodatkową ilość czosnku, kopru, liści laurowych oraz gorczycy.
 11. Zalej całość przestudzoną zalewą.
 12. Mocno zamknij słoiki.
 13. Przez pierwsze dni wiele ludzi pozwala przetworom dojrzewać w ciepłym miejscy. Po tym czasie warto jednak przestawić je w chłodne i zacienione miejsce.
 14. Po 3 tygodniach kiszone liście czosnku niedźwiedziego są gotowe do jedzenia.

Smacznego!

Przepis na suszony czosnek niedźwiedzi

Suszony czosnek niedźwiedzi może okazać się smakowitym dodatkiem do wielu klasycznych dań. Świetnie komponuje się on z wieloma warzywami lub potrawami mięsnymi. W jaki sposób możesz przyrządzić ten rarytas w swojej kuchni?

Przygotuj następujące składniki:

 • świeże liście czosnku niedźwiedziego.

Postępuj według poniższych kroków:

 1. Dokładnie umyj liście czosnku niedźwiedziego i pozwól im wyschnąć.
 2. Następnie wysusz liście. Mowa tu nie o suszeniu z wody lub wilgoci, lecz o całkowitym suszeniu, tak jak w przypadku suszonego mięsa lub grzybów.
 3. Istnieje kilka sposobów na suszenie liści czosnku niedźwiedziego. Bardzo często robi się to w piekarniku. Wystarczy nagrzać piekarnik, po czym umieścić wewnątrz liście bez zamykania drzwiczek. Suszenie może odbywać się także w suszarce do grzybów.

Przepis na mrożony czosnek niedźwiedzi

Mrożony czosnek niedźwiedzi należy do rzadko spotykanych, lecz smakowitych przetworów. W jaki sposób można przygotować go w warunkach domowych?

Przygotuj następujące składniki:

 • świeże liście czosnku niedźwiedziego,
 • plastikowe woreczki (najlepiej sprawdzają się te ze strunowym zamknięciem).

Postępuj według poniższych kroków:

 1. Dokładnie umyj i osusz liście czosnku niedźwiedziego.
 2. Pokrój wszystko (łącznie z łodygami) na kawałki o boku nie większym niż 2 cm.
 3. Umieść pokrojone liście w woreczkach, a następnie włóż do zamrażalki.

Gotowe!

Czosnek niedźwiedzi to bardzo wartościowa roślina lecznicza. Dodatkowo ma ona liczne walory smakowe, co czyni ją wyjątkowo użyteczną w kuchni. Czosnek niedźwiedzi jest jadalny niemalże w całości. W kulinarii znajduje się zastosowanie nie tyko dla jego liści, lecz także łodyg oraz kwiatów. Co prawda nie jest łatwo nabyć czosnek niedźwiedzi, niemniej jednak kiedy już znajdziesz zaufane źródło tej rośliny, z pewnością zagości ona na stałe w Twojej kuchni!

Przetwory i nalewki z czosnkiem niedźwiedzim
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.