Wyrostek robaczkowy u dzieci – objawy, leczenie, przyczyny, operacja

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zdarzyć się w każdym wieku, niemniej jednak przydarza się ono głównie osobom między 6. a 25. rokiem życia. Oznacza to, że do grupy narażonych w dużej mierze należą dzieci oraz nastolatki. Podczas zapalenia wyrostka robaczkowego u dochodzi do sklejenia się pętli jelit z jelitem ślepym, w efekcie czego powstaje ropnia. Jeśli osobie chorej nie zostanie udzielona pomoc, zapalenie może przenieść się do otrzewnej, co z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci pojawia się nagle, w związku z czym ciężko jest je przewidzieć. Przyjmuje się, że ból w okolicach wyrostka, który utrzymuje się dłużej niż 4 godziny, trzeba koniecznie zgłosić lekarzowi.

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – objawy

Im nasza pociecha jest starsza, tym łatwiej jest dostrzec jakiekolwiek symptomy poprzedzające dolegliwość. Najgorszy z możliwych scenariuszy, to wystąpienie zapalenia wyrostka robaczkowego u niemowlęcia lub niemówiącego jeszcze dziecka. Wówczas nie jest ono w stanie poinformować rodziców o tym, jakiego bólu doświadcza. Dlatego też nigdy nie można lekceważąco podchodzić do przedłużającego się płaczu dziecka – jest to pierwszy sygnał alarmowy, którego używa ono, aby poprosić o pomoc. Kilkulatek natomiast, z reguły potrafi zlokalizować ból, a być może nawet opisać jego specyfikę. Zapalenie wyrostka dzieci teoretycznie może zdarzyć się każdym wieku, niemniej jednak najczęściej występuje ono między 6. a 12. rokiem życia.

W przypadku niemowląt główne objawy to płacz, gorączka oraz brak apetytu. Poza tym osesek sprzeciwia się dotykaniu brzucha; może wówczas krzyczeć, a nawet wymiotować. Zaobserwowanie tego typu symptomów powinno zmotywować rodziców do natychmiastowej wizyty u lekarza.

W przypadku starszych dzieci jesteśmy w stanie dowiedzieć się więcej. Jeśli Twoja pociecha mówi o bólu, który zaczął się w środku brzuszka, a następnie przesunął się na dół, może uskarżać się na wyrostek robaczkowy. Wszystkiemu towarzyszy gorączka, z reguły nie przekracza ona 38 stopni Celsjusza. Często pojawia się także podwyższone tętno (ponad sto uderzeń na minutę). Dziecko ma problemy z prawidłowym poruszaniem się, może chodzić przechylone na prawą stronę. Malec leży z podkulonymi nogami, co jest automatyczną reakcją na ból wywoływany przez nacisk wyrostka robaczkowego na otrzewną. Nieprzyjemne doznania powoduje także dotykanie brzucha. Największy ból powstaje w momencie, kiedy po przytknięciu dłoni do okolic pępka nagle ją odrywamy. Są to typowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci.

Diagnostyka zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci

Kiedy już znajdziemy się z malcem w szpitalu, lekarze dokonają kilku badań, które będą w stanie jednoznacznie ustalić, z jaką dolegliwością mamy do czynienia. Czego możemy się wówczas spodziewać?

Nie istnieją żadne badania laboratoryjne, które mogłyby pomóc w diagnostyce zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci. Z reguły nie ma czasu na skomplikowane dochodzenie, przeprowadza się więc krótkie rozpoznanie. Przede wszystkim należy wykonać USG jamy brzusznej oraz morfologię krwi. Dzięki tym badaniom można wykluczyć inne choroby, takie jak:

  • skręt torbieli jajnika,
  • zapalenia w układzie moczowym,
  • zakażenie bakteriami Salmonella,
  • Shigella,
  • zapalenia węzłów chłonnych jamy brzusznej.

Leczenie wyrostka robaczkowego u dzieci – operacja

W przypadku, w którym doszło do zapalenia, praktycznie jedyną drogą wyjścia jest zabieg appendektomii, czyli całkowitego usunięcia wyrostka. Może odbyć się on zarówno klasycznie, jak i laparoskopowo.

W lekkich przypadkach czasami odracza się zabieg o kilka tygodni poddając w tym czasie dziecko obserwacji oraz kurując go odpowiednimi środkami farmaceutycznymi.

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci

Niestety w 80% sytuacji nie da się jednoznacznie określić przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości. Aby doszło do zapalenia, wystarczy, że kał zatka ślepo zakończony wyrostek. Mogą spowodować to także pasożyty lub inne ciało obce (połknięty kawałek plastiku i tym podobne. Zatkany wyrostek robaczkowy nie ma swobodnego kontaktu z jelitem, co sprzyja rozwojowi bakterii. Toruje to prostą drogę do zapalenia, które może pochłonąć także otrzewną. Rozwojowi dolegliwości sprzyjają również niedawno przebyte infekcje, takie jak:

Co po zabiegu?

Po wycięciu wyrostka robaczkowego należy zapewnić dziecku odpowiednie warunki do odpoczynku. Zbytnia aktywność fizyczna mogłaby spowodować rozejście się rany pooperacyjnej, a w efekcie liczne komplikacje. Organizm dzieci jest z reguły silny  i zdrowy, dlatego też okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku dorosłych. Blizny zazwyczaj goją się szybko i niemalże bez pozostawiania śladów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.