Hiperlipidemia, czyli wysoki poziom tłuszczu we krwi – przyczyny i leczenie

Coraz częściej słyszy alarmy o tym jak codzienne produkty, które spożywamy wywołują podwyższony poziom złego cholesterolu. Coraz częściej odnotowuje się niestety podwyższony cholesterol u powiększającego się odsetka ludzi. Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska jest niezdrowy tryb życia, szkodliwa dieta oraz brak odpowiedniej ilości ruchu przyczynia się do bardzo wielu chorób, jedną z nich jest właśnie wzrost poziomu złego cholesterolu we krwi.

Przyczyn jest bardzo wiele, faktem niestety jest, że w obecnych czasach przykładamy zbyt małą uwagę do prowadzenia zdrowego trybu życia. Hiperlipidemia dotyka przede wszystkim osób w średnim lub podeszłym wieku, których nawet wiedza o tym w jaki sposób należy zdrowo się odżywiać i dba o siebie jest znikoma. Z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia edukacja oraz uczulenie na przestrzeganie zasad zdrowego żywienia oraz ograniczenie negatywnych nawyków.

Hiperlipidemia – rodzaje i przyczyny

Hiperlipidemia najprościej mówią jest zespołem zaburzeń metabolizmu objawiających się podwyższonym poziomem cholesterolu lub trójglicerydów we krwi. W zależności od tego jakie jest przekroczenie poziomu cholesterolu lub trójglicerydów rozróżniamy trzy główne rodzaje hiperlipidemii.

Hipercholesterolemia, czyli zbyt duży poziom cholesterolu we krwi. Wystąpienie tego zaburzenia bardzo często wynika z przyczyn genetycznych, może być wywołane również niektórymi chorobami takimi jak: cukrzyca, żółtaczka, zaburzenia funkcjonowania tarczycy lub choroby nerek oraz przyjmowaniem niektórych leków.

Nieco bardziej niebezpieczną odmianą tej choroby może być hipertrójglicerydemia, która może prowadzić do miażdżycy a nawet ostrego zapalenia trzustki. Przyczyn tej dolegliwości również może być wiele, jak w poprzednim typie zachorowalność może być uwarunkowana genetycznie, mogą przyczynić się niektóre choroby oraz leki, jednak choroba może również powstać przez niezdrowy tryb życia. Nadmierne spożycie alkoholu, otyłość, duża zawartość cukrów w diecie czy nerwowy tryb życia może również przyczynić się do rozwoju choroby.

Trzecia i najprawdopodobniej najczęstszą odmianą jest hiperlipidemia mieszana, która łączy ze sobą zarówno zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi jak i trójglicerydów. Przyczyny jej są bardzo podobne jak w przypadku innych odmian choroby, zarówno czynniki genetyczne, wrodzone, chorobowe jak i niezdrowy tryb życia mogą przyczynić się do jej rozwoju.

Podstawą są badania diagnostyczne oraz profilaktyka

Diagnostyka hiperlipidemii jest bardzo trudna, przez brak skonkretyzowanych objawów choroby w początkowych jej stadiach. Z tego powodu w pewnym wieku bardzo ważna staje się diagnostyka, ponieważ im wcześniejsze odkrycie choroby, tym jest większa szansa na jej delikatniejszy przebieg. Przede wszystkim o diagnostyce powinny pamiętać osoby z genetyczny uwarunkowaniem, które zwiększa predyspozycje do zachorowania na hiperlipidemię. Kolejną grupą podwyższonego ryzyka są osoby w średnik wieku oraz kobiety po menopauzie, w szczególności osoby prowadzące niezdrowy tryb życia oraz leczące się ja inne choroby przewlekłe.

Hiperlipidemie diagnozujemy przez wykonanie przynajmniej kilkukrotne badań lipidogramu. Najczęściej badanie wykonuje się dwukrotnie w odstępie kilku tygodni, aby uniknąć błędu. Jeśli chcemy osiągnąć poprawną diagnozę należy pamiętać również o zastosowaniu się do kilku warunków, zanim poddamy się badaniu. Przede wszystkim kilka tygodni przed badaniem powinniśmy odżywiać się zupełnie normalnie, nie próbować się odchudzać ani stosować żadnych diet, ponieważ może to zmienić nasz rzeczywisty wynik. Przed samym badaniem jakieś 14-16 godzin wcześniej powinniśmy zjeść ostatni posiłek, warto aby on był lekki a już 3 dni wcześniej nie należy spożywać żadnych napojów alkoholowych. Przed samym badaniem nie powinniśmy wykonywać żadnych wymagających czynności ani ćwiczeń, najlepiej pół godziny przed badaniem się zrelaksować.

Trudne w wykryciu objawy

Choroba niestety nie pozostawia w początkowych stadiach zbyt wiele objawów, dlatego jest tak trudna we wczesny zauważeniu, który jest ważny podjęciu leczenia. Pierwszym syndromem hiperlipidemii są tak zwane żółtaki, czyli żółte guzki w różnych rozmiarach na całym ciele. Zmiany skórne występują przede wszystkim w okolicach łokci, kolan, powiek oraz ścięgna Achillesa. Nie zawsze muszą oznaczać chorobę, jednak zwiastują podwyższony poziom cholesterolu we krwi, z którym warto udać się do lekarza.

Choroba przyśpiesza rozwój miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu, dlatego pośrednie objawy świadczące o obecności lub prawdopodobieństwie zachorowania na te choroby powinny nas skłonić do badania lapidarnego.

Hiperlipidemia – leczenie oraz dieta

Hiperlipidemie leczy się przede wszystkim dietetycznie oraz zmianą trybu życia, najczęściej choroby są wywołanie nieprawidłowym odżywianiem i potrzebują restrykcyjnej diety aby utrzymać stan zdrowotny w dobrej formie. Dieta ma na celu spadek masy ciała, zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych oraz wyeliminowanie z diety produktów zawierających tzw. zły cholesterol.  Podczas stosowania diety należy częściej spożywać produkty zawierające błonnik oraz małą zawartość tłuszczów. Należy jeść również dużo warzyw, owoców oraz dań rybnych, które powinniśmy spożywać przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Aby cieszyć się jak najlepszym zdrowiem, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na hiperlipidemię powinniśmy spożywać więcej produktów takich jak: pieczywo razowe, warzywa i owoce, produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu, nasiona strączkowe oraz ryby.

Jednocześnie należy ograniczyć takie produkty, jak: tłuste produkty mięsne, salami, kiełbasy, część wędlin, słodycze oraz słone przekąski, fast foody, pełnotłuste produkty mleczne np. niektóre rodzaje serów. Powinniśmy zupełnie zrezygnować ze smażenia dań na tłuszczach zwierzęcych oraz ograniczyć spożycie alkoholu.

Podczas leczenia lekarz może wprowadzić jeszcze metody farmakologiczne, które są zależne od indywidualnego stanu pacjenta oraz przyczyny jego choroby. Najczęściej pacjentom przepisuje się leki obniżające poziom cholesterolu oraz inne leki wspomagające leczenie. Cały czas trwają badania w jaki sposób najlepiej oraz najskuteczniej możemy leczyć hiperlipidemię, opracowywane są odpowiednie leki genowe oraz szczepionki, niestety nie zostały one jeszcze opatentowane.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.