Wyrostek robaczkowy – objawy, sposoby leczenia

Każdego człowieka może dopaść choroba. Nie jest to niczym dziwnym, gdyż ludzie chorowali od zawsze. Społeczeństwo niejednokrotnie zmagało się z wieloma poważnymi epidemiami, ale też z podstawowymi problemami natury zdrowotnej. Dopóki nie mamy do czynienia z ciężkimi lub niecharakterystycznymi objawami nie powinniśmy się martwić. W większości występujących dzisiaj symptomów są to błahe problemy takie jak katar, ból głowy, ból gardła i kaszel, objawy charakterystyczne związane z przeziębieniem. Jeżeli jednak zaniepokoi nas coś z czym nie mieliśmy wcześniej do czynienia lub objawy utrzymują się dłuższy czas powinniśmy zasięgnąć porady lekarza, gdyż nie zawsze musi skończyć się delikatną chorobą. Czasami mamy do czynienia z poważniejszym schorzeniem, które wymagają specjalistycznego leczenia lub nawet zabiegu. Powszechnym problemem, który dotyka wiele ludzi jest zapalenie wyrostka robaczkowego czym się objawia i jak wygląda leczenie?

Wyrostek robaczkowy – charakterystyka

Wyrostek robaczkowy swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim wyglądowi jakim się charakteryzuje. Wyrostek zlokalizowany jest w pobliżu połączenia okrężnicy z jelitem cienkim. Jest wytworem dość dużym, gdyż osiąga około 8-9 cm długości. Rola jaką wyrostek robaczkowy pełni w organizmie nie jest jasno sprecyzowana. Najprawdopodobniej zgodnie z badanami prowadzonymi nad istotą konieczności występowania wyrostka dowiedziono, że jest on elementem układu odpornościowego produkującym przeciwciała działające miejscowo w przewodzie pokarmowym. Pomimo tego organizm świetnie radzi sobie bez wyrostka robaczkowego, dlatego też jego usunięcie nie powoduje przykrych skutków dla zdrowia. Statystycznie dwa razy częściej problem z wyrostkiem mają mężczyźni, natomiast zauważona została też zależność zachorować odnośnie wieku. Mianowicie częściej zapalenie wyrostka dopada osoby pomiędzy 20, a 40 rokiem życia.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy

Zazwyczaj objawy wskazujące na zapalenie wyrostka robaczkowego są typowe i występują w określonym schemacie. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym jest ból brzucha umiejscowiony w okolicy pępka i promieniujący na całe podbrzusze, w miarę upływu czasu ból ten przeistacza się w ból punktowy zlokalizowany po prawej stronie brzucha, nasilający się podczas poruszania. Najbardziej charakterystyczny ból dla zapalenia wyrostka jest nazywany uciskową bolesnością w punkcie MacBurneya. Znajomość umiejscowienia tego punktu jest szczególnie przydatna w celu określenia samodzielnie charakterystyki bólu i podjęcia decyzji postępowania. Punkt MacBurneya znajduje się pomiędzy kością biodrową, a pępkiem, a właściwie w 1/3 długości po linii prostej pomiędzy nimi podążając od strony biodra w kierunku pępka. Kolejnym stadium jest wstręt do jedzenia oraz nudności i wymioty. Na zakończenie może wystąpić gorączka, jednakże nie każdy przypadek tego doświadcza. Wszelkie wyżej wymienione objawy, a w szczególności miejscowy ból brzucha, powinny być sygnałem do tego, aby udać się jak najszybciej do lekarza.

Dlaczego dochodzi do zapalenia?

Najprawdopodobniej do zapalenia wyrostka dochodzi w wyniku jego niedrożności. Niedrożność może powstać przez wiele powodów, między innymi poprzez występowanie kamieni, rozrost tkanki, infekcję lub poprzez pasożyty wewnętrzne. Wynikła niedrożność skutkuje wzrostem ciśnienia wewnętrznego wyrostka przez co dochodzi do jego niedokrwienia. Niedokrwienie natomiast jest przyczyną zapalenia, a bakterie naturalnie występujące w wyrostku przedostając się do niedokrwionych ścianek przyczyniają się do wzrostu reakcji zapalnej. W wyniku zapalenia dochodzi do rozrostu tkanki, a w przypadkach zaawansowanych może dojść do niebezpiecznego i zagrażającego dla życia skutku, mianowicie do perforacji wyrostka, czyli jego pęknięcia. Pękniecie wyrostka jest przyczyną zapalenia otrzewnej, a to jest już bezpośrednią przyczyną stwarzającą zagrożenie dla życia.

Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów diagnoza o zapaleniu wyrostka robaczkowego nie powinna stanowi najmniejszego problemu.  Często nie są nawet potrzebne dodatkowe badania, które dodatkowo przedłużyły by czas oczekiwania na podjęcie leczenia. W przypadku wystąpienia wątpliwości zaleca się wykonanie morfologii, w której wyniku zwiększona ilość białych krwinek charakteryzuje ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Sytuacja z diagnozą może być utrudniona w przypadku małych dzieci i kobiet w ciąży, gdyż w tych przypadkach umiejscowienie wyrostka może się różnić. Leczenie zapalenia polega na wycięciu wyrostka. Usunięcie może odbyć się poprzez tradycyjną operację otwierając jamę brzuszną lub metodą laparoskopową. Metodę drugą stosuje się najczęściej z uwagi na małą inwazyjność zabiegu, niewielką ranę i szybki czas gojenia. Pomimo, iż usunięcie wyrostka jest zabiegiem chirurgicznym nie wymaga zbytniego przygotowania. Choremu standardowo podawane są kroplówki nawadniające i elektrolitowe oraz antybiotyki zapobiegające powstawaniu zakażeń. Podjęcie szybkiej decyzji o usunięciu wyrostka robaczkowego jest niezwykle ważne szczególnie z uwagi na możliwe powikłania. Odwlekanie decyzji w czasie może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, które to jest bezpośrednim powodem zagrożenia życia .

Wyrostek robaczkowy – objawy, sposoby leczenia
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również