Dieta samuraja – wymarzona sylwetka dla aktywnych osób

Dieta samuraja powstała na bazie diety paleo, której celem było wyeliminowanie węglowodanów z codziennych posiłków i uczynienie ich podobnych do takich, jakie prawdopodobnie spożywali ludzie z okresu paleolitu. Jadłospis tamtych czasów obejmował białka i tłuszcze, a węglowodany uzupełniał ze znalezionych owoców czy warzyw, nie znane były zboża i rośliny strączkowe, produkty przetworzone oraz sztuczne cukry nie istniały. Paleo może być stosowana przez każdego, a szczególnie cenią ją osoby z nietolerancją glutenu i laktozy, ponieważ nabiał również jest wyeliminowany.

Dieta samuraja wyewoluowała nieco później, a światu pokazał ją Nate Miyaki w napisanej przez siebie książce The Samurai Diet, wydanej w 2011 roku. Żywienie w stylu samuraja oprócz podstaw paleo czerpie również z japońskich tradycji kulinarnych, przyzwyczajeń kulturystów i aktualnych badań naukowych ekspertów.

Dlaczego dieta paleo nie wystarczała?

Autor diety zauważył, że osoby dbające o własną sylwetkę często są zagubione w ogromnej ilości poradników i za bardzo skupiają się na ścisłym wyliczaniu kalorii, czym szkodzą własnemu metabolizmowi. Wraz z zaburzeniami metabolizmu, pojawiają się dysfunkcje w gospodarce hormonalnej, a następnie pogarsza się stan całego organizmu. Miyaki zauważył również, że pomimo zdrowych porcji jedzenia duża część aktywnych ludzi ma problem z wymarzoną rzeźbą. Problem leżał w braku równowagi, która ma być kluczem diety samuraja! Problemy znikały gdy przestano przykładać wagę do proporcji, a zaczęto skupiać się na tym, co aktualnie potrzebne jest ciału.

W diecie samuraja nie trzeba eliminować wszystkich węglowodanów, ponieważ ich zawartość pozytywnie wpływa na osoby ćwiczące anaerobowo. Autor diety udowodnił, że mała ilość skrobi w jadłospisie może dać efekt, którego nawet sobie nie wyobrażaliśmy!

Czym jeszcze różni się dieta samuraja od paleo?

Oprócz podstawowych różnic w doborze świeżych produktów, różni się jeszcze zapatrywaniem na suplementy i inne wyroby sztuczne. Samurajowie pozwalają sobie na niektóre suplementy i dodatki żywieniowe, jednak w grę wchodzą tylko te dobrze przebadane i mające 100% pozytywny wpływ na nasze ciało. Odrzucane są jednak przemysłowe oleje, cukier, gluten, nabiał i strączki.

Dieta samuraja to dieta paleo z dodatkiem węglowodanów w postaci bezglutenowych zbóż.

Dozwolone węglowodany w diecie samuraja

Nie przychodzą Ci do głowy bezglutenowe zboża lub inne podobne produkty? W takim razie ta lista wybranych produktów z pewnością pomoże:

Czego unikamy?

  • Gotowych soków owocowych

  • Miodu

  • Syropów

  • Cukru i innych sztucznych słodzików

  • Owoce ograniczamy do maksymalnie 2 dziennie

  • Soi, ponieważ uważana jest za zbyt dezorganizującą gospodarkę hormonalną

Przygotowanie produktów przed spożyciem

Dieta samuraja to nie tylko eliminacja niektórych produktów, ważne jest również odpowiednie przygotowanie produktów, aby czerpać z nich jak największą ilość składników w jakie są bogate. W nawyk powinno nam wejść moczenie kaszy o orzechów, ponieważ dzięki temu zabiegowi zwiększamy wchłanialność cennych substancji, które normalnie blokowane są przez inhibitory enzymów zabezpieczające nasiona przed przedwczesnym kiełkowaniem. Ponadto orzechy zostają zmiękczone, co nie tylko zmniejsza podrażnienia wrażliwego układu pokarmowego, ale również ułatwia trawienie. Moczenie poprawia też walory smakowe większości orzechów, odzyskują swoją pierwotną świeżość i sprężystość.

Dla kogo dieta samuraja?

Dieta samuraja jest specyficzna i dostarcza wielu cennych substancji odżywczych, na jakie często nie zwraca się uwagi w większości jadłospisów odchudzających, lub spycha się je na drugi plan. Jej dużym plusem jest mniejszy koszt w porównaniu do paleo, które bazuje na białku i tłuszczach. Samuraj najtrudniejszy do wprowadzenia będzie dla osób miłujących się w typowo polskiej diecie, która bogata jest w dania z makaronami, pierogi, chleb i smażone produkty. Uważać powinny osoby, które mają problemy z jelitami lub wykryto u nich liczne alergie na produkty zbożowe, możliwe, że takie osoby lepiej będą czuły się na diecie nie zawierającej tych produktów.

Czy dieta pochodzi z Japonii, tak jak sugeruje jej nazwa?

Niestety nazwa jest myląca, a autor tylko inspiruje się japońskim sposobem odżywiania. Japończycy, jak przystało na wyspiarski kraj, odżywiali się głównie ryżem, warzywami, które sami uprawiali, złowionymi rybami i owocami morza, później pojawiło się również mięso w większej ilości. W skrócie można założyć, że jadano podobnie, jednak dobór produktów wyglądał zupełnie inaczej! Najbardziej zauważalną różnicą jest wszechobecna soja i produkty fermentowane, które dieta samuraja wyklucza.

Przykładowy jadłospis dzienny

Śniadanie:

Jajecznica z 3 jaj, dowolne warzywa jako dodatek, herbata.

Drugie śniadanie:

Jabłko.

Obiad:

Porcja duszonego chudego mięsa, surówka z marchewki, garść orzechów laskowych.

Kolacja:

Porcja chudej ryby, brokuł, szklanka ugotowanego ryżu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.