Wanilia – właściwości lecznicze

Dla wielu z nas działanie wanilii wydaje się mieć znaczenie drugorzędne. Olejek waniliowy kojarzy się bowiem przede wszystkim z fantastycznym aromatem i pysznym smakiem. Okazuje się, że właściwości wanilii nie ograniczają się do stosowania w perfumach czy doprawiana deserów, bo to nie bez powodu jedna z najcenniejszych przypraw na świecie. Może dlatego nie każdy z nas jej kiedykolwiek próbował, zastępując laskę wanilii waniliną – sztuczną substancją wytwarzaną na wzór oryginału, który nigdy mu nie dorówna. Przeczytaj przygotowane zestawienie Wanilia – właściwości lecznicze, by dowiedzieć się o szerokich zaleceniach dotyczących olejku o słodkim zapachu.

Wstęp, czyli gdzie rośnie i jak wygląda wanilia

Olejek waniliowy pochodzi z rodziny storczykowatych. Gdy zakwita, przybiera postać wysokich, pnących ku górze winorośli z żółtymi kwiatami, które zmieniają się w brązowe, pachnące strąki. Wanilia wywodzi się z Ameryki Środkowej i Meksyku, ale jest powszechnie uprawiana w strefie podzwrotnikowej Azji, Europie Północnej i Kanadzie. Co ciekawe, to Madagaskar jest największym producentem wanilii w świecie, mimo to poszukiwanie
czystego oleju waniliowego na rynku może okazać się bardzo czasochłonne i często mylące. Przez lata wanilia była szeroko stosowana w kuchni, przemyśle farmaceutycznym i chemicznym oraz perfumerii. Jedną z pierwszych odkrytych właściwości wanilii było jej działanie terapeutyczne w aromaterapii, niosąc relaks i przywracając dobre samopoczucie.

Skład chemiczny, czyli co znajdziemy w wanilii

Główne składniki chemiczne oleju waniliowego to wanilina i ślady innych składników, takich jak: eugenol, piperonal i kwas kapronowy. Wanilina i piperonal są odpowiedzialne za słodki smak wanilii i wiele spośród jej dobroczynnych skutków dla zdrowia. Olejek waniliowy zawiera około 150 aromatów, z których wiele jest obecny w bardzo małych ilościach. Znalezienie w 100 procentach czystego olejku graniczy dziś z cudem, ponieważ wanilia jest niezwykle drogim surowcem. Zdecydowana większość tanich olejów wanilii dostępnych w sklepach jest mocno przetworzonych lub zawiera mnóstwo materiałów syntetycznych. W przeciwieństwie do innych olejków eterycznych, olejku waniliowego nie można otrzymać na drodze destylacji parą wodną z powodu swej delikatnej budowy.

Olejek waniliowy – do czego używać

Olejek waniliowy właściwości ma naprawdę wiele. Cofając się jeszcze do czasów starożytnej Afryki, tamtejsi szamani używali wanilii na problemy żołądkowe. Europejscy lekarze w wiekach średniowiecza stosowali ją jako antidotum na zatrucia żołądka i jako afrodyzjak. Szczególnie ta ostatnia właściwość jest współcześnie dobrze znana, stąd taka popularność waniliowych perfum i kosmetyków. Wanilia pobudza męskie libido i dodaje energii. Wanilia właściwości lecznicze ma już dawno udokumentowane, a dziś dzięki postępowi techniki, także udowodnione. Olejek waniliowy ma działanie rozkurczowe i uspokajające, a ponadto reguluje menstruację, łagodzi nudności, znosi stres, niepokój i pomaga w zasypianiu. Co wie niewielu, wanilia ma także właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jest zaliczana do grona przeciwutleniaczy, dlatego jest częstym składnikiem kremów do twarzy oraz balsamów, które przeciwdziałają oznakom starzenia.

Kosmetyki z wanilią

Kosmetyki z wanilią są bardzo popularne, choć znalezienie tych z prawdziwą z dodatkiem laski wanilii jest bardzo trudne. Oprócz pięknego zapachu kosmetyki takie posiadają cenne właściwości pielęgnacyjne i odżywcze. Czysty olejek waniliowy stosowany na skórę głowy pomaga wzmocnić włosy i zmniejszyć wypadanie przy jednoczesnym stymulowaniu pojawienia się nowych. Produkty do kąpieli z dodatkiem wanilii posiadają właściwości uspokajające, dlatego są dobre do wieczornego relaksu. Peeling i płyn pod prysznic w jednym Eveline zapewni  ci niezapomnianych doznań dzięki zapachowi i profesjonalnej formule używanej w salonach SPA.

f-joanna-naturia-cialo-maslo-do-ciala-wanilia-250-ml

Waniliowe masło do ciała Joanna
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Olejek waniliowy i jego niezwykłe właściwości

Olejek waniliowy właściwości lecznicze ma nieco mniej rozpowszechnione niż te pielęgnacyjne. Jednakże używa się go nie tylko do nawilżenia skóry, ale także w stosowaniu miejscowym na łagodne oparzenia. Olejek waniliowy na włosy służy do stymulowania wzrostu włosów. Masaż z wykorzystaniem olejku pomaga zmniejszyć napięcie mięśni i ból stawów. Podejrzewa się, że oleje waniliowy podobnie jak inne naturalne ekstrakty wykazuje aktywność przeciwgrzybiczą dla Candida albicans i infekcji drożdży Cryptococcus neoformans. Olejek waniliowy jest przy tym niezwykle delikatny i nie ma skutków ubocznych – nie wywołuje podrażnień, nie ma znanych dowodów na jego toksyczność. Jest uważana za bezpieczną nawet dla kobiet w ciąży i matek karmiących, ale dla pewności zaleca się konsultację z lekarzem. U niektórych osób olejek waniliowy może wywoływać nudności i bóle głowy i tylko w tych przypadkach nie zaleca się korzystanie z jego właściwości. To już koniec przeglądu zastosowań Wanilia – właściwości lecznicze. Olejek waniliowy ma dużo zastosowań a wśród nich z pewnością znajdziesz te odpowiednie dla siebie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.