Samodzielne układanie paneli w mieszkaniu

Panele są coraz popularniejszą formą wykończenia podłogi. Niezwykle wytrzymałe, a także łatwe w pielęgnacji deski dostępne są w różnych wariantach. Można zainwestować w drewno jasne bądź ciemne, a nawet kupić panele z kamienia. Oferta jest naprawdę szeroka, zatem łatwo wybrać takie, które będą najbardziej odpowiednie do danej przestrzeni.

Wykończenie podłogi na własną rękę – dlaczego warto?

Zaletą wyboru właśnie takiej formy wykończenia podłogi w pokoju czy korytarzu jest fakt, że praktycznie każdy może położyć panele samodzielnie. Takie działania nie wymagają jakichś specjalnych umiejętności, ponieważ proces ten nie jest wcale trudny. Układanie paneli nie zajmuje dodatkowo zbyt dużo czasu. Co równie ważne, kładzenie paneli na własną rękę pozwala na sporą oszczędność. Nie trzeba bowiem wynajmować profesjonalisty, któremu należy się zapłata.

Układanie paneli – praktyczne wskazówki

Podejmując się samodzielnego wykończenia podłogi należy na początek dobrać odpowiednie materiały. Inny rodzaj desek warto położyć w pokoju dziennym, a inny – znacznie trwalszy – sprawdzi się w przedpokoju. Po zakupie najbardziej odpowiednich produktów można bez wahania przystąpić do układania paneli. Warto kierować się przy tym następującymi wskazówkami.

  • Pierwszy etap to aklimatyzowanie paneli. Należy zostawić je w pomieszczeniu, w którym powinny odleżeć przynajmniej 48 godzin.
  • Następnie należy odpowiednio przygotować podłoże. Układanie paneli musi się odbywać na czystej, a przede wszystkim suchej i równej podłodze. Tylko wtedy będą  prezentować się nienagannie.
  • Kolejna czynność to umieszczenie na podłodze odpowiednio dobranej folii paroizolacyjnej, która będzie chroniła okładzinę przed wilgocią. Na nią kładzie się również piankę PE bądź filc – takie działania służą głównie izolacji akustycznej.
  • Następny punkt to już robocizna. Należy przy tym pamiętać, że panele kładzie się równolegle do kąta padania światła. Ważne są również odstępy od ścian, a także odpowiednie docięcie desek.
  • Ostatnim etapem jest zamontowanie specjalistycznych listew przypodłogowych, które zazwyczaj przytwierdza się na zatrzask.

Samodzielnie kładzenie paneli – oszczędność i wygoda

Proces wykończenia podłogi jest stosunkowo prosty. Kierowanie się najważniejszymi zasadami sprawi, że stworzona nawierzchnia będzie trwała oraz bardzo estetyczna. Warto jednak pamiętać, że w razie jakichkolwiek problemów można warto zadzwonić do fachowca. Usługi takie są bardzo popularne, zatem nie powinniśmy mieć kłopotu ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty. Co prawda należy wówczas liczyć się z koniecznością zapłaty, ale przynajmniej będziemy mieli pewność co do trwałości ułożonych paneli.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.