Bruzdy na paznokciach i inne zmiany które świadczą o chorobie

Zdrowie wypisane na ciele

Bardzo często używa się sformułowania, że oczy są zwierciadłem duszy. Okazuje się, że nie tylko w oczach można wyczytać pewne zmiany w organizmie. Również inne części ciała mogą pokazać informacje o tym co się dzieje w ciele, oraz że czas udać się do specjalisty. W ostatni czasie bardzo wiele mówi się i pisze o tym, jak wiele czynników chorobowych można wyczytać z naszych paznokci, czy też zmian na nich. Dlatego warto jest poznać te najważniejsze zmiany oraz co, co właściwie będą one mogły oznaczać. Być może tego typu wiedza będzie mogła przydać się o wiele szybciej, niż ktoś początkowo sądził.

Zmiany na paznokciach

Każdy dba o wygląd paznokci, w końcu to dłonie są naszą wizytówka. Nawet jeśli ktoś wykonuje zawód tak jak mechanik samochodowy, to i tak odpowiednio zadbane dłonie po pracy będą mogły dobrze o nim świadczyć. Dlatego warto jest właściwie na każdym kroku pilnować nie tylko tego, w jaki sposób prezentują się same dłonie, ale również obserwować zmian w obrębie paznokci. To właśnie dzięki temu można będzie wypatrzyć zmiany chorobowe, oraz bardzo szybko zacząć na nie reagować. Dlatego warto jest znać bruzdy na paznokciach i inne zmiany które świadczą o chorobie Na co należy zwrócić swoja uwagę?

 1. Zmiana kolory paznokcia na barwę żółtą- nie zawsze cały paznokieć zmienia barwę, bardzo często na samym początku pojawiają się delikatne przebarwienia, które wraz z biegiem czasu mają coraz bardziej intensywny kolor, jak i również coraz większe tworzą się plamki. Jaka może być przyczyna tego typu stanu paznokcia? Przede wszystkim najczęściej zdarza się to w ramach przyjmowania niektórych środków farmakologicznych. Jeśli chodzi o zmiany sugerujące chorobę, kolor żółty może oznaczać żółtaczkę, grzybicę ale również łuszczycę. W przypadku kobiet które bardzo często malują sobie paznokcie, żółty kolor płytki może oznaczać, że bardzo często malują one paznokcie na kolor czerwony i nie stosują lakieru podkładowego.
 2. Bruzdy na płytce- podłużne i poprzeczne rowki na płytce to najczęściej sygnał od organizmu, że dzieje się z nim coś niedobrego. Bardzo często pojawiają się one w wyniku chorób bakteryjnych, zaburzeń hormonalnych czy problemów z układem krążenia.
 3. Zmiana koloru płytki paznokcia na białą- bardzo często są to białe punkciki lub też plamki. Niezwykle często jest to objaw łuszczycy, ale również może sugerować niewydolność nerek czy serca ponieważ to właśnie wtedy ukrwienie palców jest znacznie mniejsze. Takie zmiany mogą pojawiać się również przy chorobach nowotworowych, dlatego jeśli zmiany występują od kilku tygodni i powieszają się warto jest skonsultować się ze specjalistą, który nie tylko je oceni, ale również będzie w stanie wysłać na dodatkowe badania. Zmiany mogą być efektem drobnych urazów.
 4. Zmiana koloru płytki paznokcia na barwę szaroniebieską- jest to najczęściej oznaka nieprawidłowego krążenia. Bardzo wiele osób przewlekle zmagających się właśnie z takim problemem ma paznokcie tej barwy. Oczywiście można ja spotkać również w trakcie terapii różnymi środkami farmakologicznymi. Jednak mimo wszystko ten kolor paznokcia spotykany jest niezwykle rzadko.
 5. Zmiana koloru płytki paznokcia na barwę brązową- najczęściej jest to efekt przyjmowania środków farmakologicznych. Bardzo często bywa to widoczne u zaawansowanych palaczy papierosów. Jeśli chodzi o możliwość chorób przy tym kolorze płytki paznokcia wymienia się bardzo często choroby tarczycy, jak i również może to być objaw stosowania niewłaściwej diety.
 6. Zmiana koloru płytki paznokcia na barwę zieloną- pomimo tego, że paznokcie mogą wtedy wyglądać dość specyficznie, to tak naprawdę dają one znak, że toczy się stan bakteryjny. Prawdopodobnie doszło do niego w wyniku powstania w ich obrębie mikro urazów, do których dostały się bakterie i rozwinęło się zapalenie bakteryjne.
 7. Zmiana koloru płytki paznokcia na barwę czarną- najczęściej to efekt bardzo silnego urazu, ponieważ pod płytka tworzy się krwiak i płytka wydaje się być koloru czarnego. Najczęściej w obrębie miejsca urazu, jednak jeśli uraz był rozległy może ten kolor pojawić się na całej płytce. W przypadku gdy nie doszło do urazu, natomiast cały paznokieć nabrał tej barwy może oznaczać pojawienie się nowotworu paznokcia. Dlatego warto jest w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem.
 8. Rozdwajanie się paznokci- problem dość powszechny, jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie szukać przyczyny. Bardzo często jest to efekt nieprawidłowego stosowania pilnika, bądź też wyboru nieprawidłowego rodzaju do danej płytki. Niekiedy może to być objaw nieprawidłowości w obrębie tarczycy, jak i również jest to sygnał że w diecie brakuje produktów z witaminą B.
 9. Kruche paznokcie- jest to bardzo często efekt nieprawidłowej dbałości o nie, problemów z tarczycą jak i nieprawidłową dietą. Prawdopodobnie w diecie brakuje krzemu, bądź też zbyt często stosujesz zmywacz do paznokci w formie acetonu. Warto jest postawić na pomidory, marchew czy banany.
 10. Wgłębienia na paznokciu- w momencie gdy same paznokcie przypominają naparstki, warto jest udać się do specjalisty. Najlepiej by na sam początek odwiedzić dermatologa. Tego typu zjawisko bardzo często oznacza łuszczycę.
 11. Matowienie płytki- jeśli paznokcie nie mają połysku, stają się bardzo matowe to być może w ostatnim czasie dłonie miały zbyt często kontakt z detergentami i to bez rękawiczek. Może to być również uwarunkowane genetycznie, dlatego warto jest spytać rodziców czy dziadków o stan paznokci w podobnym wieku.

Posumowanie

Warto jst obserwować swoje paznokcie. Nie tylko bruzdy na paznokciach i inne zmiany które świadczą o chorobie mogą o niej świadczyć. Nie zawsze musi to być objaw choroby, ale jednak warto jest dmuchać na zimne. Obserwując swoje płytki paznokcia można będzie o wiele szybciej sprawdzić stan swojego zdrowia. Dlatego tak ważnym jest by regularnie się im przyglądać, a także by nauczyć się właściwie o nie dbać. Można zachęcić do tego również naszych bliskich, co tez będzie mogło pomóc im w zadbaniu o swoje zdrowie.

Bruzdy na paznokciach i inne zmiany które świadczą o chorobie
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.