Lukrecja – właściwości i zastosowanie w kosmetyce i medycynie

Dokuczają ci wrzody żołądka lub dwunastnicy? Twoje dziecko ma próchnicę, a może złapałeś infekcję dróg oddechowych? Lekarstwo jest jedno – lukrecja.

Jest to żółta bylina o szorstkiej teksturze, która występuje w Azji i południowej Europie. Jej rozłożyste korzenie, które są skarbnicą mnóstwa leczniczych substancji sięgają kilku metrów! Uprawia się ją w Hiszpanii, Polsce i we Włoszech. Tę cudowną roślinę odkryli już starożytni Egipcjanie, stosowano ją również w medycynie w starożytnej Grecji i Chinach. Najbardziej wykorzystywany jest wspomniany wcześniej korzeń, zawierający duże ilości glicyzyny – związku 50 razy słodszego niż cukier. Obecnie wykorzystuje się ją również w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym.

Lukrecja – właściwości

            Jej korzeń ma słodki smak. Zawiera w sobie takie substancje jak: flawonoidy, kumaryna, fitosterole, asparagina, a w śladowych ilościach olejek eteryczny, związki lipidowe, kwasy organiczne, betaina, cholina, aminokwasy i sole mineralne. Głównym składnikiem lukrecji jest wspomniana wcześniej glicyzyna, której roślina zawdzięcza swój smak, ale nie tylko. Jest to substancja silnie nawilżająca, ponieważ bardzo dobrze wiąże cząsteczki wody. Oprócz tego działa antyalergicznie, przeciwłojotokowo ,przeciwzapalnie, antybakteryjnie, rozkurczowo, przeciwobrzękowo czy antywirusowo.  Ponadto widocznie zmniejsza zaczerwienienia, a także posiada działania antyoksydacyjne i łagodzące podrażnienia, Ale to nie koniec zalet tego korzenia, warto wiedzieć, że oprócz tego, bylina poprawia pamięć i koncentrację, podnosi odporność, przeciwdziała egzemie, jest skuteczna w leczeniu astmy pomaga w odchudzania, zapobiega miażdżycy, pomaga zwalczyć chroniczne zmęczenie, a nawet może zastąpić poranną małą czarną, ponieważ wyraźnie podnosi ciśnienie. Dzięki tym wszystkim cudownym właściwościom, lukrecja pewnie wkroczyła w przemysły medyczny i kosmetyczny.

Zastosowanie w medycynie

Już od XVI wieku lukrecja była stosowana przy różnego rodzaju dolegliwościach takich jak np.:

  • Wrzody żołądka
  • Infekcje górnych dróg oddechowych ( jako środek wykrztuśny)
  • Schorzenia wątroby
  • Problemy z nerkami
  • Choroby pęcherza moczowego

Stosuje się ją również przy leczeniu ran, ponieważ znacząco przyspiesza ich gojenie. Bardzo często miesza się lukrecję z innymi ziołami, aby wzmocnić działanie mieszanki. Herbatka z tej rośliny skutecznie leczy ból gardła, a także działa wykrztuśnie i zwalcza suchy kaszel, dlatego warto mieć ją pod ręką w przypadku przeziębienia lub grypy.

Dzięki wirusobójczym właściwościom, pomaga w leczeniu opryszczki ( stosowanie zewnętrzne), a także zapalenia płuc czy wątroby (stosowanie wewnętrzne).

Ta roślina to również magiczny miecz w walce z PMS, z którym zmaga się prawie każda kobieta przed miesiączką. Zmienne nastroje, żywieniowe zachcianki i bóle brzucha nie muszą nadal być comiesięczną koniecznością – wystarczy wyciąg z lukrecji, by ominąć te wszystkie dolegliwości.
lukrecja

Nasiona lukrecji
Kliknij i sprawdź ceny

Bakteriobójcze właściwości byliny zmniejszają ilość paciorkowca zieleniejącego w jamie ustnej, co powoduje hamowanie rozwoju próchnicy oraz innych chorób, które dotykają nasze zęby. Co więcej, naukowcy uważają, że lukrecja zapobiega osiadaniu kamienia, czy pojawianiu się przebarwień na zębach.

Zastosowanie w kosmetyce

Prężnie rozwijający się przemysł kosmetyczny również zauważył i docenił potęgę lukrecji. Znalazła ona zastosowanie w wielu szamponach do włosów suchych, delikatnych i łamliwych, kremach, tonikach czy też żelach przeznaczonych dla skóry podrażnionej, tłustej lub skłonnej do wyprysków, a także płynach do kąpieli.. Zioło zbawiennie wpływa na skórę – pomaga przy leczeniu łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry. Zmniejsza zaczerwienienia i obrzęki oraz sprawia, że rany po wypryskach goją się szybciej. Ponadto lukrecja jest wykorzystywana w kremach przeciwzmarszczkowych, gdyż dzięki substancjom immunostymulującym i antyoksydacyjnym silnie regeneruje komórki skóry, które z wiekiem wiotczeją.

Kosmetyki z ekstraktu z lukrecji możemy wyprodukować sami w domowym zaciszu. Wystarczy wysuszony i rozdrobniony korzeń zalać zimną wodą (ok. 100 ml), po czym gotować przez mniej więcej 10 minut. Następnie przelewamy powstały wywar przez sito, a pozostałe resztki korzeni, zalewamy 50 ml wody i gotujemy przez kolejne 5 minut, a potem znowu odcedzamy. Łączymy ze sobą powstałe wywary i mamy gotową odżywkę do włosów w płynie.

Lukrecję można nabyć również w formie tabletek, cukierków czy herbaty w sklepach i aptekach.

Jak widać roślina ma wiele zastosowań i bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm. Można nią słodzić, leczyć i upiększać swoje ciało. Dlaczego więc nie spróbować?

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź