Dieta dla serca – właściwości i zastosowanie

Serce jest organem, który pełni rolę silnika dla naszego organizmu. Funkcjonuje bez przerwy przez całe życie. Pamiętajmy, żeby je szanować. Większość z nas zaczyna myśleć o tym dopiero wówczas, gdy z naszym sercem dzieje się już coś nie dobrego. Należy zabezpieczyć się przed nie przewidzianymi chorobami i zatroszczyć się o nasze serce znacznie wcześniej. Sporą rolę w działaniu serca odgrywa dieta. Każdemu z nas zależy, aby serce służyło jak najdłużej. Zdrowe serce wpływa korzystnie na komfort i jakość życia. Tutaj, jak w przypadku wielu diet możemy wyróżnić kilka ważnych zasad. Ważne, jeżeli podzielimy produkty na te, które korzystnie oddziałują na serce i takie, które są jego wrogiem.

Właściwości diety dla serca

Pokarmy o wysokim cholesterolu są przyczyną zawału serca, gdyż powodują zatykanie tętnic. Zdrowa dieta pomoże w obniżeniu poziomu złego cholesterolu i podwyższeniu dobrego. Co najważniejsze zaleca się unikanie potraw tłustych, smażonych i bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Pamiętajmy o regularnym badaniu poziomu cholesterolu. Często reagujemy, gdy problem jest już ogromny. Dieta dla mężczyzny po zawale powinna być starannie dobrana. Przede wszystkim, jeśli przyczyną zawału był zbyt wysoki cholesterol należy przejść na dietę nisko tłuszczową. Należy spożywać przynajmniej 5 porcji świeżych warzyw i owoców dziennie oraz pieczywo pełnoziarniste, unikać tłustych mięs, masła orzechowego i przetworów mlecznych. W ostatnich latach wraz z rozwojem cywilizacji drastycznie zwiększyła się liczba zachorowań na choroby układu krążenia i serca. Do zmniejszenia częstości tych zachorowań może przyczynić się zmiana nawyków żywieniowych. Celem leczenia dietetycznego jest:

 • redukcja masy ciała,

 • obniżenie podwyższonego poziomu cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego.

 • Można to osiągnąć poprzez ograniczenie ilości spożywanej żywności oraz właściwy dobór produktów. Jednocześnie należy pamiętać, że dieta musi być właściwie zbilansowana i dostarczać wszystkie niezbędne dla organizmu składniki odżywcze.

Najważniejsze w profilaktyce chorób układu krążenia jest ograniczenie spożycia tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, a także produktów o wysokiej zawartości cholesterolu. Należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety: smalec, masło, słoninę oraz tzw. tłuszcze niewidoczne znajdujące się w czerwonym mięsie i jego przetworach, żółtych serach i innych produktach mlecznych, majonezie, sosach, wyrobach cukierniczych oraz daniach typu fast food.

Polecane są za to tłuszcze roślinne, zawierające wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Do pierwszej grupy należą tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z rodzin omega-6 i omega-3. Bogatym źródłem kwasów omega-6 są m.in. oleje sojowy, słonecznikowy i rzepakowy oraz miękkie margaryny tzw. kubkowe. Kwasy omega-3 występują w znacznych ilościach w olejach lnianym i rzepakowym oraz w orzechach ziemnych, włoskich i rybach morskich. Ich istotną właściwością jest zwiększanie przepływu krwi przez naczynia wieńcowe oraz obniżanie stężenia cholesterolu. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe również obniżają poziom cholesterolu we krwi. Ich źródłem są m.in. awokado, oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy.

Produkty korzystnie wpływające na serce

Zdrowe odżywianie pozwoli nam cieszyć się długim życiem. W przypadku chorób, które nas dotykają jest ono szczególnie ważne. Dieta po zawale pomaga powrócić do zdrowia i zapobiega kolejnym komplikacjom. Z pewnością w jej menu znajdziemy:

 • Orzechy – mimo, że są kaloryczne należą do bardzo zdrowych przekąsek ze względu na zawartość zdrowych tłuszczów, które obniżają poziom złego cholesterolu. Najzdrowsze dla serca są orzechy włoskie i migdały.

 • Białko, które powinno w 50 procentach pochodzić z produktów roślinnych. Drugą połowę powinny dostarczać organizmowi: ryby, drób, chude wędliny, mleko i nisko tłuszczowe przetwory mleczne

 • Ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3: makrela, łosoś, sardynki. Kwasy omega-3 obniżają ryzyko zapaleń oraz obniżają poziom złego cholesterolu.

 • Zielona herbata bogata we flawonoidy, które mają pozytywny wpływ na zdrowie serca. Dodatkowo składniki zielonej herbaty rozszerzają ściany naczyń krwionośnych ułatwiając krążenie krwi i transport tlenu.

 • Ciemna czekolada, która poprawia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, a także zapobiega atakom serca poprzez redukcję ryzyka zakrzepu. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością czekolady ze względu na jej kaloryczność.

 • Witaminy i minerały. Szczególnie podkreśla się znaczenie witamin antyoksydacyjnych (C i E) oraz beta-karotenu, występujących w owocach i warzywach. Ograniczają one szkodliwe działanie wolnych rodników, których nadmiar przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Dużą rolę odgrywają też witaminy B6 i B12, których niedobór powoduje wzrost poziomu homocysteiny we krwi. Bogatym źródłem witamin z grupy B są: mięso i jego przetwory, ryby, kasze oraz warzywa. Dziennie należy spożywać około 1 kg warzyw i owoców, zwłaszcza tych, które są źródłem witamin antyoksydacyjnych. Wśród składników mineralnych ważne są: sód, potas, magnez, selen oraz chrom. Niestety większość spożywanego przez Polaków sodu pochodzi z soli kuchennej. Tymczasem powinno się zrezygnować z dosalania potraw. Sól można zastąpić ziołami: bazylią, tymiankiem, kminkiem, rozmarynem.

Pamiętajmy, że niedobór potasu prowadzi do zaburzeń rytmu serca. Najlepszym jego źródłem są pomidory, orzechy i warzywa strączkowe. Natomiast niedobór magnezu może nasilać niewydolność wieńcową. Ten pierwiastek występuje w roślinach strączkowych, kakao, płatkach zbożowych. Ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby serca łączony jest niedobór selenu. Jego źródłem są: mięso, zboża, produkty mleczne, kiełki pszenicy. Chrom zaś ma prawdopodobnie znaczenie w zapobieganiu miażdżycy. Występuje on w produktach zbożowych z pełnego przemiału, w mięsie oraz drożdżach.

Produkty niekorzystnie wpływające na serce

 • Białe pieczywo, które należy zastąpić pieczywem razowym, makaronami pełnoziarnistymi, płatkami zbożowymi.

 • Produkty o dużej zawartości cholesterolu, czyli tłuste mięso, sery, wyroby cukiernicze, podroby, jaja, masło itp.

 • Powinniśmy całkowicie wyeliminować sól i mieszanki przypraw z solą, do których należą słone przekąski, żółte sery i produkty w proszku (sosy, zupy)

 • Soki i napoje gazowane z dużą zawartością cukrów prostych. Lepiej zastąpić je: wodą mineralną, herbatą zieloną lub czarną.

 • Cukier nie dostarcza żadnych składników odżywczych, jest natomiast źródłem pustych kalorii. Jego nadmiar prowadzi do zwiększenia stężenia triglicerydów we krwi. Dlatego należy zastępować go węglowodanami złożonymi, które nie wpływają na stężenie cholesterolu i są źródłem błonnika pokarmowego zmniejszającego stężenie cholesterolu w surowicy. Należy jednak pamiętać, że węglowodany są metabolizowane w ustroju do kwasów tłuszczowych, a ich nadmiar w diecie jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego w celu redukcji masy ciała spożycie węglowodanów złożonych powinno być również kontrolowane.

 • Ograniczajmy alkohol i papierosy. Alkohol wpływa na metabolizm lipoprotein. U większości osób zwiększa stężenie triglicerydów oraz podnosi ciśnienie krwi. Dlatego najlepiej jest całkowicie wyeliminować go z diety. Jednocześnie czerwone wino jest bogatym źródłem polifenoli, związków o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym. Dlatego w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych pojawia się zalecenie spożywania niewielkich ilości (1 kieliszek dziennie) czerwonego wina.

Pamiętajmy, że niewielkie zmiany w diecie mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca i układu krążenia. Dieta zgodna z zasadami prawidłowego żywienia jest potrzebna zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu tych chorób. Oczywiście dopełnieniem takiej diety są ćwiczenia około 30 minut dziennie trzy razy w tygodniu. Warto również dostarczać jak najwięcej okazji do ruchu dla naszego ciała.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.