Fluoksetyna – na co się stosuje? Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Fluoksetyna, znana również pod nazwą Prozac i Sarafem, jest lekiem przeciwdepresyjnym klasy selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Fluoksetynę stosuje się w leczeniu poważnych zaburzeń depresyjnych, zaburzeń obsesyjno–kompulsyjnych, bulimii nerwowej, zaburzeń panicznych i zaburzeń dysforycznych przedmiesiączkowych.

We wczesnych latach 70-tych odkryto, że serotonina odgrywa kluczową rolę w depresji. Hipoteza o tym, że zwiększenie neurotransmisji 5-HT jest sposobem na walkę z depresją została powszechnie przyjęta. Doprowadziło to do opracowania fluoksetyny – selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny.

Serotonina to neuroprzekaźnik, co oznacza, że jej zadaniem jest przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami w mózgu.

Fluoksetyna i jej postacie

Fluoksetyna jest niekiedy nazywana „tabletką szczęścia”. Jest to jeden z najpopularniejszych leków przeciwdepresyjnych. Zażywa się go drogą doustną, zwykle jeden raz dziennie. W Polsce Fluoksetyna występuje pod nazwami:

 • Seronil
 • Andepin
 • Bioxetin
 • Deprexetin
 • Fluoksetyna
 • Fluoxetin
 • Salipax
 • Fluxemed
 • Apo-Flox
 • Prozac

Fluoksetyna – na co się stosuje?

Fluoksetynę stosuje się w leczeniu depresji, bulimii, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i innych zaburzeń o podłożu psychologicznym. W leczeniu depresji spowodowanej zaburzeniami dwubiegunowymi można ją stosować wraz z innymi lekami, takimi jak olanzapina (Zyprexa).

Około 50% osób leczonych fluoksetyną potwierdza znaczące zminimalizowanie objawów.

Fluoksetyna a inne leki

Fluoksetyna może być niebezpieczna w połączeniu z innymi lekami, dlatego przed użyciem jakiegokolwiek innego leku należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

Fluoksetyna może reagować także z alkoholem, amfetaminą i aspiryną.

Jak działa Fluoksetyna?

Fluoksetyna działa poprzez blokowanie wchłaniania serotoniny w mózgu. Regulacja serotoniny prowadzi do polepszenia i ustabilizowania nastroju, jako iż ułatwiona jest wtedy komunikacja pomiędzy komórkami mózgowymi. Leki typu SSRI zwiększają ponadto poziom serotoniny w mózgu, co stanowi kolejny sposób, w jaki działa fluoksetyna.

Ostatnie badania wykazały, że leki przeciwdepresyjne zawierające fluoksetynę nie zmieniają równowagi chemicznej w mózgu. Wręcz przeciwnie, udowodniono, że to depresja zabija neurony w naszym mózgu.

Leki typu SSRI działają hamująco w stosunku do transportera SERT – który pompuje serotoninę w neuronach. Czas, w jakim serotonina przekazuje sygnał do mózgu, zostaje więc skrócony.

Fluoksetyna zwiększa także ilość serotoniny w szczelinie synaptycznej (przestrzeni między neuronami).

Skutki uboczne Fluoksetyny

Mimo iż fluoksetyna jest stosowana w leczeniu depresji, u niektórych może wywoływać myśli samobójcze. Działanie takie zaobserwowano w szczególności u młodych ludzi (1-3%).

Przyjmowanie fluoksetyny w ciąży może spowodować poważne komplikacje u dziecka. Badania wykazały, że dzieci narażone na działanie leków przeciwdepresyjnych w łonie matki, mają gorszy rozwój motoryczny, problemy z płucami oraz większe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

W celu uniknięcia efektów ubocznych, lekarz może zalecić stosowanie małej dawki i jej stopniowe zwiększanie. Działania niepożądane mogą też wystąpić po odstawieniu fluoksetyny. Tak więc podobnie jak przy wprowadzaniu leku, należy stopniować jego dawkowanie przy odstawianiu.

Inne skutki uboczne Fluoksetyny:

 • Zmniejszony popęd płciowy – występuje u niektórych pacjentów, jego przyczyna nie jest obecnie znana. Szacuje się, że może dotykać nawet 30-60% pacjentów.
 • Suchość w ustach – niektórzy pacjenci obserwują zmniejszenie się ślinienia w jamie ustnej. Może to powodować suchość w ustach.
 • Bóle głowy.
 • Zmniejszony lub zwiększony apetyt. Zażywanie fluoksetyny może doprowadzić do znacznego przybrania na wadze, nawet jeśli na początkowym etapie przyjmowania leku ją tracimy.
 • Nudności, wymioty, biegunka.
 • Pocenie się.
 • Niepożądane reakcje alergiczne – u niektórych pacjentów mogą przybrać ciężką postać. Obserwuje się wtedy trudności w oddychaniu, wysypkę skórną, świąd, pokrzywkę, obrzęk twarzy, warg lub języka.
 • Uczucie rozkojarzenia.
 • Ból oczu, zmiany w widzeniu. W ekstremalnych przypadkach fluoksetyna powodowała zapalenie powiek, zaćmę i jaskrę.
 • Nieregularne bicie serca – może być spowodowane nadmiarem serotoniny w organizmie.
 • Objawy podobne do grypy – drgawki, kaszel, ból mięśni i stawów. Zwiększony poziom serotoniny może powodować problemy z termoregulacją organizmu.
 • Problemy z zasypianiem.
 • Nienaturalne krwawienie lub skłonność do powstawania siniaków.

Bezpieczeństwo Fluoksetyny

Czy ogromna ilość potencjalnych skutków ubocznych oznacza, że nikt  nie powinien przyjmować tego lekarstwa? Otóż nie, fluoksetyna jest nadal przepisywana wielu pacjentom, których stan psychiczny znacznie poprawił się po kuracji. Należy jednak pamiętać, że każdy lek, który może potencjalnie wyrządzić wiele szkód, powinien być przepisywany jedynie przez lekarzy specjalistów. Niezmiernie ważna jest też kontrola nad sposobem działania leku w każdym, określonym przypadku.

Rozpoczęcie stosowania fluoksetyny powinno być rozważane tylko w bardzo trudnych przypadkach – gdy umiarkowane lub ciężkie objawy depresji powodują rzeczywiste szkody – utratę prazy, związku lub zaniechanie ważnego celu. Nawet w takich przypadkach, lek ten powinien być stosowany łącznie z psychoterapią.

Jeśli twój lekarz zaleci stosowanie leków przeciwdepresyjnych, poproś o skierowanie do psychiatry po zasięgnięcie drugiej opinii. W trakcie zażywania leku, konsultuj się z psychiatrą w ustalonych terminach. Co pewien czas rozważaj czy nadal potrzebujesz leku, oraz czy możesz obniżyć jego dawkę.

Bez względu na to, jak dobroczynny i dobrze przebadany jest dany lek – nadal będzie powodował skutki uboczne. Jeśli analizujemy skutki uboczne poza kontekstem i bez odpowiedniego tła, możemy dojść do stwierdzenia, że praktycznie każdy lek to trucizna. Dlatego też warto odnaleźć dobrego specjalistę i to jemu powierzyć swoje zdrowie psychiczne. Doświadczony psychiatra dobrze pokieruje naszym leczeniem i nie narazi nas na nadmierne ryzyko związane z leczeniem choroby.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.