Cyclodynon – niepokalanek mnisi przyjazny dla kobiet

Czy cierpisz z powodu zespołu przedmiesiączkowego (PMS), nieregularnych okresów, niepłodności lub menopauzy? Sprawdź w takim razie środek, który jest używany od wieków – ekstrakt z niepokalanka mnisiego. Owoc ten ma ponad 2000-letnią historię, jako lek ziołowy. Na rodzimym rynku dostaniemy go w formie kapsułek, pod nazwą Cyclodynon.

Cyclodynon to lek, zawierający w swoim składzie ekstrakt z niepokalanka mnisiego (vitex agnus castus). Jest on jednym z najbardziej popularnych leków ziołowych na PMS i skurcze.

Badanie opublikowane w Journal of Women’s Health and Gender – Based Medicine stwierdziło, że ekstrakt z niepokalanka mnisiego zmniejszył dolegliwości związane z PMS u 93% pacjentów.

Zioła, takie jak niepokalanek mnisi, są naturalnymi sposobami na wzmocnienie i stonowanie różnych systemów w naszym ciele. Cyclodynon nie dostarcza hormonów do organizmu, działa jednak bezpośrednio na podwzgórze i gruczoły przysadkowe.

Cyclodynon – na co działa?

1.     Zmniejsza objawy zespołu przedmiesiączkowego (PMS)

Około 75% kobiet regularnie doświadcza zespołu przedmiesiączkowego (PMS). Jeśli cierpisz na PMS, należysz do wielu kobiet doświadczających nieprzyjemnych objawów fizycznych i emocjonalnych każdego miesiąca. PMS może trwać od dwóch do nawet 14 dni przed okresem.

Objawy PMS mogą zostać znacznie zredukowane, a nawet wyeliminowane, poprzez unormowanie poziomu hormonów. Cyclodynon to jeden z najlepszych leków, jeśli chodzi o naturalną ulgę przy zespole przedmiesiączkowym.

U kobiet, nieprawidłowo zwiększona produkcja prolaktyny, może być czynnikiem okresowej nadwrażliwości piersi i innych objawów PMS. Uważa się, że niepokalanek mnisi hamuje uwalnianie prolaktyny z przysadki mózgowej. Liczne badania sugerują, że Cyclodynon może pomóc w zmniejszeniu objawów PMS, w tym nadwrażliwości piersi, bólu głowy i drażliwego nastroju.

Cyclodynon działa na receptory dopaminowe, dzięki temu powoduje zmniejszenie produkcji prolaktyny.

2.     Cyclodynon na zmniejszenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy to nienowotworowe guzy znajdujące się na ściankach macicy. Często powodują zmianę jej rozmiaru i kształtu. Kluczowym elementem zapobiegania i leczenia mięśniaków macicy jest zachowanie odpowiedniej równowagi hormonów. Zawarty w Cyclodynonie ekstrakt z niepokalanka mnisiego, może pomóc w zrównoważeniu stosunku estrogenów do progesteronu.

3.     Poprawia płodność

Wykazano, że ekstrakt z niepokalanka mnisiego poprawia płodność, w szczególności u kobiet z zaburzeniami fazy lutealnej (cierpiące na skróconą drugą połowę cyklu menstruacyjnego). Kobiety te mają kłopoty z zajściem w ciążę, ponieważ ich jajniki nie uwalniają wystarczającej ilości progesteronu.

W jednym badaniu, 48 kobiet w wieku 23-39 lat, u których zdiagnozowano niepłodność, przyjmowało niepokalanek mnisi raz na dobę, przez trzy miesiące. W trakcie trzymiesięcznego okresu próbnego, siedem kobiet zaszło w ciążę, a u 25 wystąpiła normalizacja poziomu progesteronu, co zwiększa szansę na poczęcie dziecka.

W innym badaniu, przeprowadzonym na 52 kobietach z zaburzeniami fazy lutealnej (spowodowanej przez zbyt wysoki poziom prolaktyny), otrzymywały one 20mg wyciągu z niepokalanka mnisiego lub placebo. Celem badania było udowodnienie, czy vitex agnus castus może zmniejszyć produkcję prolaktyny.

Wyniki były bardzo dobre. Po trzech miesiącach, kobiety leczone ekstraktem z niepokalanka mnisiego miały zmniejszony poziom prolaktyny, a ich skrócone fazy lutealne zostały znormalizowane. Badania te sugerują, że Cyclodynon może być wykorzystywany jako naturalna terapia leczenia niepłodości u kobiet.

4.     Cyclodynon może pomóc zwalczyć trądzik

Nierównowaga hormonalna i skoki poziomu hormonów mogą stanowić źródło trądziku, zwłaszcza u kobiet. Jeśli doświadczasz comiesięcznych wybuchów trądziku, rozważ stosowanie leku Cyclodynon. Ekstrakt z niepokalanka mnisiego pomoże zrównoważyć hormony wpływające na powstawanie nieestetycznego trądziku.

5.     Cyclodynon na endometriozę

Endometrioza to zaburzenie, w którym komórki błony macicy wędrują w jej głąb, zamiast ją opuścić. Dokładne przyczyny tego schorzenia nie są znane, ale czynniki przyczyniające się do jej powstawania obejmują zaburzenia równowagi hormonalnej i czynniki genetyczne.

Walkę z zaburzeniami hormonalnymi można podjąć stosując vitec agnus castus. W naturalnym leczeniu endometriozy, niepokalanek mnisi stosuje się przez długi okres (12-18 miesięcy) w celu uzyskania maksymalnej skuteczności.

6.     Zmniejsza objawy menopauzy

Menopauza jest trwałym zakończeniem miesiączki i płodności, występująca na 12 miesięcy po ostatnim miesiącu miesiączkowym. Najczęściej występuje w wieku 40-50 lat. W USA średni wiek występowania menopauzy wynosi 51 lat.

W badaniu opublikowanym w Gynecological Endocrinology w 2007r. stwierdzono, że niepokalanek mnisi skutecznie łagodzi uderzenia gorąca i zaburzenia snu, występujące przed, w trakcie i po menopauzie.

Cyclodynon – skutki uboczne

Leki na bazie niepokalanka mnisiego są zwykle bezpieczne dla większości ludzi, jeśli przyjmujemy je w zalecanych dawkach. Bardzo rzadko występujące działania niepożądane niepokalanka mnisiego obejmują rozstrój żołądka, nudności, wysypkę, trądzik, swędzenie, bóle głowy, trudności ze snem i zwiększenie masy ciała.

Niektóre kobiety zauważają także zmiany w ilości wydzielanej krwi podczas menstruacji.

Jeśli jesteś w ciąży, nie powinnaś stosować Cyclodynonu. Jeśli natomiast twój stan zdrowia powoduje wrażliwość na zmiany hormonalne (np. endometrioza, rak piersi), lub cierpisz na jakąkolwiek chorobę psychiczną lub Parkinsona – przez zażyciem Cyclodynonu lub jakiejkolwiek innej formy niepokalanka mnisiego – skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj tez o dokładnym przeczytaniu ulotki leku.

Cyclodynon – stosowanie

Lek Cyclodynon stosuje się poprzez doustne zażycie 1 tabletki 1 raz na dobę i popicie niewielką ilością wody. Zalecana jest regularność w stosowaniu leku – każdego dnia o tej samej porze.

Czas leczenia Cyclodynonem powinien trwać przynajmniej 3 miesiące. Nie należy też przekraczać zalecanej przez producenta dawki.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.