Jak wyleczyć jęczmień na oku?

Jęczmień jest bardzo nieprzyjemną i bolesną dolegliwością. Jest to infekcja oka spowodowana zakażeniem gronkowcem.  Jęczmień na oku jest grudkowym ropieniem jednego, bądź kilku gruczołów (tych, których ujście jest na brzegach powiek). Jęczmień przypomina ziarno zboża  stąd jego nazwa.  Jęczmień na oku nie tylko wygląda bardzo niekorzystnie, ale jest też bardzo bolesny. Są dwa rodzaje jęczmienia: zewnętrzny i wewnętrzny. W przypadku pierwszego mamy do czynienia z zapaleniem gruczołów powiekowych przyrzęsowych (Zeissa lub Molla). Wówczas wydzielina ropna najczęściej sama spływa wzdłuż rzęs. Jeśli zmagamy się z jęczmieniem wewnętrznym, to mamy do czynienia z zapaleniem gruczołów tarczkowych Meiboma. Drugi rodzaj jęczmienia wymaga interwencji chirurgicznej.
Przyczyny występowania jęczmienia na oku: Zazwyczaj jęczmień wywołuje gronkowiec (Staphylococcus aureus).

Pojawieniu się jęczmienia sprzyja również:

    • dotykanie oczu brudnymi rękoma
    • niewłaściwe kosmetyki do oczu
    • niezbyt dokładne zmywanie makijażu
    • częste przebywanie w zadymionych, zamkniętych pomieszczeniach
    •  substancje chemiczne

Częste występowanie tej dolegliwości może świadczyć o niewyrównanej, bądź nieleczonej cukrzycy.  Choć najczęściej jęczmień znika samoistnie – poprzez pęknięcie czy też zaschnięcie, jego objawy są na tyle nieprzyjemne, iż nie sposób nie próbować się go w jakiś sposób pozbyć. Jak to zrobić?


Żel do powiem ze świetlikiem i rumiankiem
Flos-Lek

1. Kompresy

W walce z jęczmieniem mogą pomóc ciepłe kompresy na zainfekowaną powiekę. Warto przygotować napar z natki pietruszki, albo rumianku. Gdy nieco wystygnie namocz w nim wacik i połóż na powiece na około 2 minuty. Warto robić to kilka razy dziennie.

2. Maści

W aptece można nabyć bez recepty wiele maści i kremów na infekcję tego typu. Specyfiki tego typu zmniejsza ból i złagodzą swędzenie.

3. Krople do oczu

W przypadku jęczmienia wewnętrznego warto nawilżać oko specjalnymi kroplami do oczu, które oczyszczą je i nawilżą.

4. Złoto

Chociaż wiele osób nie wierzy w ten sposób, to są też jego zwolennicy. Warto pocierać powiekę złotem (najlepiej obrączką). Należy ją lekko rozgrzać i kilka razy dziennie pocierać powiekę.

Jeśli jęczmień często powraca, należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę i zapewne przepisze odpowiedni antybiotyk.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź