Liposukcja – jak wygląda odsysanie tłuszczu w praktyce?

Kiedy zbliża się lato, zaczynamy spoglądać nieco krytyczniej na swoja sylwetkę, ponieważ mija czas, kiedy niedoskonałości ciała można zręcznie ukryć pod garderobą. Jedni zaczynają stosować różne diety-cud, inni rozpoczynają treningi w gabinetach fitness, a niektórzy uciekają się do zabiegów medycyny i chirurgii plastycznej.

Na czym polega zabieg liposukcji?

Dzięki liposukcji można pięknie wymodelować sylwetkę. Zabieg polega na odsysaniu nadmiaru tłuszczu z pewnych partii ciała i ewentualnym jego przesunięciu w inne partie – tak, aby przywrócić sylwetce odpowiednie proporcje. Dotyczy to zwłaszcza brzucha, talii, łydek, ramion, pośladków, twarzy i szyi. Przed każdym zabiegiem chirurg dokładnie bada pacjenta, omawia z nim możliwe do osiągnięcia zmiany oraz ustala szczegóły operacji. Efekty liposukcji są trwałe, co oznacza, że raz odessania tkanka tłuszczowa nie odnawia się. W zależności od rozmiaru profilowanego obszaru ciała, typu zabiegu oraz preferencji pacjenta, proces ten przebiega etapami pod znieczuleniem ogólnym, przewodowym lub miejscowym. W trakcie jednego zabiegu można usunąć maksymalnie 3 litry tłuszczu, jednak ze względów bezpieczeństwa odsysa się zazwyczaj nie więcej, niż 1,5 litra.

Kto może poddać się zabiegowi?

W zasadzie liposukcji może poddać się każda, zdrowa osoba, której nie udało się usunąć nadmiaru tłuszczu za pomocą odpowiedniej diety, czy ćwiczeń fizycznych. Przed zabiegiem wykonuje się różne badania, np. EKG, prześwietlenie klatki piersiowej, morfologię krwi, badanie grupy krwi, płytek krwi, testy na obecność wirusa HIV i HVC. Do przeciwwskazań należą: choroby układu oddechowego (w tym również astma), krążenia, żylaki, nadczynność tarczycy, cukrzyca oraz zmiany zapalne na skórze. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób z niezbyt dużą nadwagą i młodych, u których skóra jest elastycznaj. W praktyce liposukcję stosuje się również u osób po 50. roku życia. U osób otyłych zadowalający efekt widoczny jest dopiero po kilku zabiegach. Luźną i obwisłą skórę usuwa się podczas zabiegów plastyki powłok brzusznych.

Jak przebiega liposukcja?

Około 6 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Po podaniu znieczulenia chirurg wykonuje małe nacięcia na skórze pacjenta – w miejscach, z których będzie odsysany tłuszcz. Następnie umieszcza w nich cienkie rureczki, czyli tzw. kaniule, w których tkanka tłuszczowa ulega rozbiciu i odessaniu. Po zabiegu nacięcia te są zszywane i nakłada się na nie opatrunki. Nieraz pacjenci po liposukcji odczuwają swędzenie i szczypanie w miejscach nacięć. Z tego powodu często pozostawia się w nich dreny, które zapobiegają gromadzeniu się płynu. Dzięki temu zmniejsza się dyskomfort po zabiegu. Czas trwania liposukcji najczęściej nie przekracza dwóch godzin. Po zabiegu pacjent otrzymuje zapobiegawczo antybiotyki i pozostaje w klinice najczęściej przez jedną dobę. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj od 5 do 7 dni. W tym czasie należy nosić specjalną odzież uciskową, co zmniejsza obrzęki i skraca czas gojenia się ran.

Rodzaje liposukcji

W celu rozbicia tkanki tłuszczowej stosuje się kilka metod. Do najważniejszych z nich należą:

  • technika laserowa, w której do rozbicia tkanki tłuszczowej wykorzystuje się energię promieniowania laserowego,
  • Wal – technika polegająca na wypłukiwaniu tkanki tłuszczowej za pomocą silnego strumienia specjalnego roztworu,
  • wibracyjna, w której tłuszcz usuwany jest przez specjalne wibracyjne kaniule,
  • Tumescent, w której tłuszcz rozbijany jest przez dużą ilość wstrzykiwanych płynów,
  • ultradźwiękowa, polegająca na rozbijaniu błon komórek tłuszczowych przez ultradźwięki,
  • Vaser Lipo, polegająca na przekształceniu tkanki tłuszczowej w emulsję, przez zastosowanie energii ultradźwięków oraz specjalnych płynów nasiękowych.

Wybór najbardziej odpowiedniej metody dla danego pacjenta ustala zawsze chirurg przeprowadzający zabieg liposukcji. Więcej wyczerpujących informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Liposukcja – wskazania, rodzaje i efekty„.

Gdzie można poddać się liposukcji?

Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej można wykonać w wielu klinikach położonych na terenie całego kraju. Najlepiej jednak wybrać miejsce sprawdzone, które cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Wykaz znanych i cenionych klinik w kraju, w których można bezpiecznie wykonać zabieg liposukcji można znaleźć na stronie tourmedica.pl . Zamieszczono tutaj również opinie klientów i ceny zabiegów. Ponadto możliwe jest zapisanie się na konsultację z konkretnym chirurgiem.

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny można nie tylko zwalczać różne, groźne choroby, ale również poprawiać mankamenty urody i korygować niedoskonałości naszego ciała, bez obawy o komplikacje.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.