Bakłażan – jak go przyrządzić, aby był najsmaczniejszy

Bakłażan czyli inaczej oberżyna czasem bywa mylony z popularnym na naszym terenie kabaczkiem, czyli cukinią. Chociaż w krajach europejskich nie jest częstym składnikiem dań ze względu zarówno na smak jak i dostępność produktu to warto włączyć go do swojej diety. Urozmaici menu, a także przy właściwym przygotowaniu jest niezwykle zdrowy. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad i nauczyć się z nim obchodzić. Jak? O tym w dalszej części.

Pochodzenie bakłażana

Bakłażan pochodzi z krajów ciepłych – Afryki, Indii, Egiptu czy Arabii. Jest tam na tyle popularną rośliną, że dodawany jest niemal do każdej potrawy. Współcześnie jest chętnie uprawiany w takich krajach jak Włochy czy Hiszpania, gdzie temperatura pozwala na hodowlę w warunkach naturalnych. W krajach jak Wielka Brytania lub Polska jest niechętnie uprawiany, gdyż potrzeba mu wiele słońca i wysokich temperatur, przez co jedyną możliwością, aby bakłażan dorósł do odpowiednich rozmiarów jest hodowla w szklarniach.

Właściwości zdrowotne

Jeśli przygotujemy bakłażana w odpowiedni sposób, to znaczy poddamy go odpowiednio długiej obróbce termicznej może być niezwykle zdrowy. Na 100gram zawiera aż 0,98 gram białka i aż 3 gramy błonnika. Oprócz tego bogaty jest w witaminę C, A, D, E, K i z grupy B. Jest również źródłem cynku, potasu, fosforu, sodu, magnezu oraz żelaza.

Bakłażan zalecany jest przy diecie miażdżycowej, ponieważ pomaga usuwać i rozkładać z wątroby zły cholesterol LDL, z tego powodu chętnie podawany jest z tłustymi potrawami, aby obniżyć ich szkodliwość. Dzięki temu pomaga w walce z chorobami układu krążenia zapobiegając nie tylko miażdżycy, ale również chorobom wieńcowym i zawałom mięśnia sercowego.

Z kolei fioletowa skórka bakłażana ma właściwości antykancerogenne, pozytywnie wpływa na poprawne oczyszczanie organizmu z komórek obarczonych ryzykiem powstania nowotworów.

Bakłażan a dieta odchudzająca

Ze względu na dużą ilość błonnika bakłażan jest warzywem, które pobudzi perystaltykę jelit, unormuje ich pracę, a co ważniejsze wspomoże przemianę materii. Oprócz tego jest niezwykle nisko kaloryczny, na 100gram bakłażan ma jedynie 25 kcal! To owszem więcej niż zwykła sałata, jednak należy pamiętać, że jest on również zdrowszy i ma więcej cennych składników, które należy uzupełniać w trakcie diety odchudzającej.

Zatem jeżeli planujemy dietę odchudzającą, warto dodać do niej chociaż dwa posiłki w tygodniu, których główną bazą będzie bakłażan.

Kto powinien unikać bakłażanów?

Bakłażan jest stosunkowo ciężkostrawny, przez co jest grupa osób, która powinna raczej unikać spożywania go w dużych ilościach, lub nawet wyeliminować go w ogóle z diety. Są to:

  • dzieci – ze względu na delikatny żołądek nie powinny jeść bakłażana tak samo jak grzybów

  • osoby z chorobami żołądkowymi, z problemami z trawieniem

  • kobiety w ciąży – aby nie narażać organizmu na zbędny wysiłek

  • osoby, które przewlekle chorują na nerki

Uważaj, bakłażan może być trujący!

Mało kto zdaje sobie sprawę, że bakłażan, tak jak i ziemniak, na surowo może być silnie trujący, ponieważ zawiera w sobie duże ilości solaniny. Solanina to organiczny związek chemiczny, które może wywołać ostre zatrucie od 4 do 14 godzin od zjedzenia go. Objawami są między innymi wymioty, biegunka, nudności, bóle żołądka.

Aby pozbyć się tego związku należy warzywo poddawać wysokiej obróbce termicznej przez dłuższy czas. Oznacza to, że nie powinien być jedzony na surowo, ale po uprzednim upieczeniu, usmażeniu lub zgrillowaniu.

Również jest to powód do tego, aby małe dzieci i kobiety w ciąży unikały bakłażana, aby nie doszło do groźnego zatrucia, ponieważ historia odnotowała nawet przypadki śmiertelne.

Jak przygotować bakłażana, żeby był smaczny?

Przy przygotowywaniu bakłażanów należy pamiętać o tym, żeby dobrze je nagrzać podczas przygotowywania, aby trucizna w nich zawarta rozłożyła się i nie spowodowała zatrucia pokarmowego. Drugą ważną kwestią jest jak przygotować bakłażana, żeby faktycznie był smaczny. Jest on bowiem nielubiany ze względu na swoją goryczkę, której wbrew pozorom jest się łatwo pozbyć. Przed upieczeniem, ugotowaniem czy ogólnie przetworzeniem należy każdy kawałek bakłażana dobrze posolić i zostawić na około 30 minut aż puści sok. Kiedy tak się stanie należy go opłukać i odcisnąć np. w ręcznik papierowy i najlepiej powtórzyć czynność płukania i odciskania. Wtedy możemy mieć pewność, że bakłażan będzie słodki bez cienia goryczy.

Potrawy z bakłażana

Aby potrawa była najsmaczniejsza najlepiej sięgnąć po bakłażana w środku lata, ważne, aby nie był on zbyt duży, gdyż wtedy możemy być pewni że będzie bardzo gorzki. Im bakłażan większy tym bardziej gorzki! A oto kilka najlepszych potraw z bakłażanem w roli głównej!

Mini pizza z bakłażana

Do przygotowania niezbędny będzie bakłażan i ulubione składniki do pizzy, a także konieczny będzie sos pomidorowy. Bakłażana kroimy w plastry, każdy plaster solimy, zostawiamy na 30 minut, przepłukujemy i odsączamy. W takim stanie rozkładamy go na blasze i pieczemy przez 15 minut w 200 stopniach Celsjusza. Po tym czasie wyjmujemy blachę i każdy plaster bakłażana smarujemy obficie sosem pomidorowym i posypujemy ulubionymi składnikami. Całość zapiekamy jeszcze 10 minut i gotowe, smacznego!

Bakłażan faszerowany

Cała sztuka przy faszerowaniu bakłażana polega na właściwym przygotowaniu jego miąższu! Wycinamy zatem wnętrze przekrojonego wzdłuż bakłażana i kroimy na kawałki. Całość miąższu solimy, zostawiamy, i przygotowujemy go tak aby nie był gorzki. Dalej łupinę również przesypujemy solą i płuczemy, a następnie zapiekamy ją przez 10 minut w wysokiej temperaturze w piekarniku. Dopiero po tym czasie możemy nakładać ulubiony farsz. Tak przygotowany bakłażan będzie pyszny bez nuty goryczy!

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź