Dieta cukrzycowa – na czym polega, jak wprowadzić, co jeść

Dieta cukrzycowa to zmiana nawyków żywieniowych w celu wyeliminowania skutków cukrzycy, ale również walka z przyczyną choroby. Odpowiednio dobrane posiłki pomogą w wyregulowaniu cukru we krwi, sprawią, że objawy znacznie się zredukują lub znikną, a nawet wyleczą z choroby! Zanim udamy się do dietetyka warto zaznajomić się z podłożem choroby oraz z zalecanymi dietami, aby mieć świadomość co nas może czekać. Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga od nas pomagania sobie suplementami, ponieważ zawiera wszystko co potrzebuje nasz organizm. Jeśli wydaje nam się, że będziemy mieli problem z samodzielnym przygotowywaniem posiłków, warto sięgnąć po pomoc doświadczonych firm, które specjalizują się w dostarczaniu tak zwanych diet pudełkowych. Takie posiłki są tworzone z nakierowanie na indywidualności klientów i ich wymagania.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zawyżonymi normami cukru we krwi. Nieprawidłowy poziom cukru najczęściej jest powodowany zaburzeniami wydzielania insuliny, lub jej niepoprawnym działaniem. Cukrzyca nie poddana leczeniu może być źródłem wielu innych problemów, ponieważ hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru, uszkadza liczne narządy, najpierw uderzając w oczy, nerki oraz układ krwionośny. Jeśli w porę nie rozpoznamy objawów, nasze życie może skrócić się aż o 10 lat!

Typy cukrzycy

Cukrzyca typu 1 – insulinozależna. Do jej powstania przyczynia się proces autoimmunologiczny, który powoli niszczy komórki produkujące insulinę, co skutkuje utratą zdolności jej wydzielania. Leczenie polega na podawaniu pacjentowi odpowiednich dawek insuliny, najczęściej przed spożywanymi posiłkami. Chory musi sam dbać o dawki insuliny, które wstrzykuje sobie samodzielnie, ponadto powinien systematycznie zapisywać wyniki pomiarów poziomu cukru we krwi. Zaawansowana cukrzyca typu 1 jest chorobą śmiertelną, ponieważ chory nie jest w stanie poradzić sobie bez insuliny. Kompleksowe leczenie i odpowiednio dobrana dieta mogą jednak poprawić jakość życia i znacznie je wydłużyć.

Cukrzyca typu 2 – insulinoniezależna. Jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zawyżonym poziomem glukozy we krwi oraz względnym niedoborem insuliny. Ten tym cukrzycy jest najczęściej występującym typem (90% przypadków). Za główną przyczynę uważa się otyłość oraz genetyczne uwarunkowania. Leczenie najczęściej polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety oraz zwiększeniu wysiłku fizycznego. W najtrudniejszych przypadkach, gdzie organizm nie odpowiada na podjęte zabiegi, podaje się insulinę. Mimo, że mniej groźna niż typ 1, nie należy jej bagatelizować, ponieważ brak leczenia może skutkować chorobami układu krążenia, udarem mózgu, uszkodzeniem nerek i pogorszeniem wzroku.

Jak wygląda dieta cukrzycowa?

Pierwsza i najbardziej charakterystyczna różnica między dietą cukrzycową a innymi jest liczba posiłków. W diecie cukrzycowej spożywa się od pięciu do siedmiu posiłków dziennie, których czas spożycia jest dokładnie zaplanowany. Regułą jest jedzenie niewielkich porcji w małych odstępach czasu. Ważne jest co jemy, ponieważ cukrzycy muszą zrezygnować z niektórych rodzajów pokarmów, a inne jeść częściej niż posiadacze zdrowego ciała. Słowa klucz to indeks glikemiczny.

Produkty których musimy unikać:

 • Fast food

 • Dania smażone

 • Sól

 • Ziemniaki

 • Jajka

 • Tłuste mięsa

 • Nabiał

 • Cukry w każdej postaci

 • Alkohol

Produkty dozwolone:

 • Chude mięso

 • Ryby

 • Produkty z wysoką zawartością błonnika

 • Produkty z mąki pełnoziarnistej

 • Warzywa

 • Owoce – jednak w małej ilości

 • Produkty gotowane na parze lub grillowane

Dostosowanie diety cukrzycowej do osobistych wymagań

Przed wprowadzeniem diety należy pamiętać, że nie istnieje jeden doskonały jadłospis, który zapewni nam dobre samopoczucie. Posiłki musimy dostosować do pełnionej aktywności, ulubionych smaków, zapotrzebowania energetycznego oraz ewentualnie do innych przypadłości jakie posiadamy.

Zazwyczaj osoby o standardowej budowie ciała powinny komponować posiłki o dziennym bilansie 1500-2000 kcal, a osoby z nadwagą 1000-1300 kcal. Proporcje ustalamy tak, by w diecie znalazły się tłuszcze ( około 30%), węglowodany ( około 50%), białka ( około 20%) oraz odpowiednia ilość błonnika, który pomoże nam utrzymać w zdrowiu układ pokarmowy.

Wybór odpowiednich produktów

Oprócz proporcji i równowagi składników ważna jest jakość zakupionego jedzenia. Niestety musimy pożegnać się z przetworzonym jedzeniem, o którego składzie wiemy niewiele lub przypomina on tablicę Mendelejewa. Warzywa staramy się wybierać zawsze pierwszej świeżości, z diety wyłączamy jedynie ziemniaki, buraki oraz kukurydzę lub spożywamy je bardzo rzadko. Skupiamy się na takich, które dostarczą nam witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, witamin C i E, magnezu, cynku, chromu oraz selenu. Źródłem białka powinny stać się ryby i chude mięso, które dusimy lub gotujemy na parze, smażenie w panierkach i na głębokim tłuszczu jest zabronione! Nie martwy się o to, że tłuszczu będzie za mało, dostarczą nam go oleje roślinne, które będziemy dodawać do sałatek w małych ilościach i spożywane orzechy. Jeśli chodzi o napoje, to możemy sobie pozwolić na herbatę oraz kawę bez cukru, a pragnienie zaspokajamy czystą wodą, najlepiej niegazowaną.

Przykładowy jadłospis na diecie cukrzycowej

Śniadanie: dwie kromki chleba pełnoziarnistego, pasta z groszku posypana szczypiorkiem i po kawałku ogórka oraz papryki.

2 śniadanie: borówki amerykańskie z jogurtem naturalnym.

Obiad: zupa kalafiorowa, papryka faszerowana pieczarkami, cukinią i kurczakiem, kapusta kiszona polana oliwą z oliwek.

Podwieczorek: sałatka owocowa z ananasa, arbuza i pomarańczy.

Kolacja: risotto z piersią z kurczaka i warzywami.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.