Sposób na łamliwe paznokcie

To jak wyglądają paznokcie w znacznej mierze świadczy o tym jaki jest stan naszego organizmu. Jeśli paznokcie są mocne i gładkie, to świadczy to o naszym doskonałym zdrowiu. Jeżeli jednak płytka paznokcia jest rozdwojona, zniekształcona i łamliwa, to świadczy to o braku witamin, składników mineralnych i być może jakichś chorobach.

Nasze paznokcie wytwarzane są podczas procesy rogowacenia naskórka. Chronią opuszki przez uszkodzeniami. Paznokcie składają się z wału paznokciowego, z macierzy, obłączka, płytki paznokciowej oraz hyponychium.

Paznokcie pojawiają się już w około 10 tygodniu życia płodowego, w 20-24 tygodniu są już odpowiednio wykształcone. Rosną przez całe nasze życie.

Paznokieć rośnie średnio 0,1 mm w ciągu doby. Może to się oczywiście zmieniać pod wpływem różnego rodzaju czynników. U dzieci, ludzi młodych i kobiet w ciąży paznokcie rosną najszybciej. Okazuje się też, że kobietom rosną one wolniej niż mężczyznom. Badania wykazują, iż paznokcie szybciej rosną na ręce dominującej. Jeśli utracimy cały paznokieć to odrośnie on po upływie sześciu ? ośmiu miesięcy.

Płytka paznokciowa jest zrogowaciałą oraz czworoboczną blaszką mającą grubość około 0,5-0,7 mm. Składa się mniej więcej ze 100-150 warstw komórek. Tworzy się w wyniku rogowacenia komórek, które powstają w macierzy. Macierz jest żywym fragmentem paznokcia.

f-eveline-nail-therapy-skoncentrowana-odzywka-do-paznokci-total-action-8-w-1-12-ml
Preparat na łamliwe paznokcie
Eveline

Paznokieć, który jest zdrowy powinien mieć gładką powierzchnię, różowawe zabarwienie, połysk oraz podłużny kształt o lekkim zakrzywieniu. Płytka powinna być sprężysta.

Ważne jest odpowiednie stosowanie kosmetyków oraz poddawanie się zabiegom kosmetycznym. Błędy popełniane przy tych czynnościach mogą znacząco uszkodzić strukturę naszych paznokci.

Okazuje się, że zawarte w klejach do sztucznych paznokci i lakierach żywice epoksydowe oraz fenol mogą przyczyniać się, że płytka zacznie się odklejać. Źle umocowane tipsy zdarza się, że są przyczyną uszkodzenia płytki, wówczas warto jest odbudować paznokcie. Mogą pojawiać się  wtórne infekcje bakteryjnych oraz grzybicze. Ścieranie płytki w celu naklejenia tipsa może trwale zniszczyć paznokieć lub łożysko. Zaś zawarte w lakierach barwniki mogą na stale zabarwić paznokieć. Dlatego trzeba koniecznie pamiętać o lakierach podkładowych. Niezbyt dobre jest też skracanie paznokci nożyczkami. Powoduje to pobruzdowanie i zniekształcenie płytki. Trzeba też pamiętać o używaniu zmywaczy bezacetonowych.

Istotna jest też dieta bogata w warzywa, produkty pełnoziarniste, drożdże, soję i oleje roślinne. Kąpiel paznokci w lekko podgrzanej oliwie z olejem rozmarynowym także poprawi stan paznokci.

Pomocne są także liczne odżywki do paznokci dostępne w sklepach lub drogeriach.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź