Rozdwajanie paznokci – jak zapobiegać?

Rozdwajanie paznokci – jak zapobiegać?
4.8 (96.67%) 24 votes

Rozdwojenie paznokcia to odklejanie się wierzchniej warstwy płytki, co stanowi poważny defekt kosmetyczny, ale także zdrowotny. Rozdwojone paznokcie nie wyglądają dobrze w naturze jak i z lakierem, którego nie sposób równomiernie po nich rozprowadzić. Aspekt wizualny paznokci pokazuje w jakim stanie jest nasz organizm. Mając dodatkowo problemy ze skórą i włosami, możemy być pewne, że w naszym ciele brakuje niezbędnych substancji odżywczych zapewniających u osób zdrowych połysk, twardość i przejrzystość płytki.

Przyczyny rozdwajania się paznokci

Głównym budulcem struktury paznokcia jest keratyna i to jej niedobory odpowiadają za podstawową przyczynę rozdwajania. Proces przyspiesza niewłaściwa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja, które w efekcie mogą prowadzić do schorzeń grzybiczych. Inne przyczyny rozdwajania się paznokci, to:

 • niedobory witamin: A,E,C i witamin z grupy B oraz minerałów: cynku, wapnia, krzemu oraz magnezu. To sprawia, że paznokcie są podatne na zniszczenia, matowe i słabe.
 • nieodpowiednia pielęgnacja paznokci – zbyt mocne piłowanie płytki z użyciem niewłaściwych pilników, używanie preparatów z acetonem, który osłabia paznokcie, niestosowanie odżywek i kremów do rąk.
 • narażanie paznokci na działanie czynników wody i środków chemicznych (czyszczących), detergentów itp.
 • choroby płytki paznokci – zakażenia grzybicze, łuszczyca, liszaj płaski
 • choroby wewnętrzne, np. zaburzenia hormonalne

Co stosować na rozdwojone paznokcie

Odbudowa paznokci jest bardzo trudna i czasochłonna i niemożliwe jest uzyskanie szybkich i trwałych rezultatów bez naszego zaangażowania. Potrzebne będzie wprowadzenie działań na różnych polach – od wewnątrz i na zewnątrz. Pomogą nam w tym preparaty na wzmocnienie płytki paznokcia dostępne w drogeriach i aptekach.

Podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji paznokci:

 • Stosować kremy do rąk i paznokci z mocznikiem, witaminą A i E oraz wzbogacone ekstraktami roślinnymi. Należy nakładać je po umyciu dłoni, delikatnie wmasowując w skórki i płytkę. Pozostawmy preparat na co najmniej pół godziny, by składniki miały czas zadziałać. Czynność powtarzajmy co najmniej dwa razy dziennie lub po dłuższym kontakcie z wodą, np. myciu naczyń czy kąpieli. Co jakiś czas warto sięgnąć po silniejsze specyfiki, np. maski. Dobrym sposobem jest nawilżanie paznokci oliwą z oliwek, parafiną bądź w naparach ziołowych, szczególnie ze skrzypu.
 • Stosować odżywki do paznokci odpowiednie do naszego problemu. Odżywki do rozdwojonych paznokci powinny zawierać kompleks witamin i minerałów, które wzmocnią jej osłabioną strukturę. Najlepiej zrezygnujmy w tym czasie z malowania paznokci, bądź nakładajmy lakier na odżywkę, wtedy posłuży nam ona jako baza zapobiegająca odbarwieniom.
 • Zrezygnować z tipsów i agresywnych zmywaczy, które osłabiają paznokcie. Zmywacze bez acetonu mogą nie być tak wydajne jak ich drażniące odpowiedniki, ale nie prowadzą do nadmiernego wysuszenia płytki. Choć panuje przekonanie, że tipsy wzmacniają paznokcie i pozwalają im odrosnąć, to ich zakładanie i zdejmowanie już do tak korzystnych nie należy. Zdecydowanie lepiej postawić na odżywki, niż sztuczne paznokcie obciążające nasze naturalne.
 • Używać tylko pilników papierowych i szklanych. Metalowe pilniki odpowiedzialne są za rozwarstwianie paznokcia, ponieważ szarpią jej brzegi. Pilniki papierowe i szklane są o wiele bardziej delikatne, nie zostawiają zadr, a opiłowane nimi paznokcie są estetyczne.
 • Utrzymywać krótkie paznokcie, bo choć podejmowana pielęgnacja ma ułatwić nam jego wzrost, to efekty zauważymy dopiero po jakimś czasie. Prowadząc kurację wzmacniającą starajmy się opiłowywać paznokcie na krótko, co dodatkowo zapobiegnie złamaniom.
 • Zmienić nawyki. Należy zacząć używać gumowych rękawic podczas prac domowych lub zmienić płyn do naczyń na mniej szkodliwy dla naszych dłoni. Rozdwajanie się paznokci to często wynik obgryzania i nadgryzania płytki. W takim wypadku należy pomalować paznokcie preparatem o gorzkim smaku, który zniechęci nas do tego niezdrowego nawyku.

Dieta na zdrowe paznokcie

Dieta przy osłabionych paznokciach powinna być bogata w magnez, krzem, cynk, żelazo, ziele skrzypu polnego, L-cysteinę, witaminy – A, C, E, z grupy B, PP, H, kwas pantotenowy i foliowy, jod, beta-karoten. Poszczególne z nich zawierają, m.in. czekolada i orzechy zawierające magnez, ryby zawierające cynk, produkty zbożowe zasobne z krzem. Znakomitym źródłem żelaza jest natomiast czerwone mięso. Kompozycję składników korzystnych dla zdrowia paznokci znajdziemy także w suplementach diety, np. wyciąg ze skrzypu polnego + drożdże + witaminy, Belissa, Vitapil, ProLady Skóra Włosy Paznokcie.

Swój jadłospis warto poszerzyć o marchew, którą najlepiej jeść surową bądź w postaci soku. Zawiera ona beta-karoten korzystny dla paznokci i skóry. Dania przyrządzajmy na maśle bogatym w witaminę A. Jej duże ilości znajdziemy także w szpinaku i szczawiu.

f-vitapil-z-biotyna-60-tabletek Rozdwajanie paznokci - jak zapobiegać?

Suplement diety z biotyną
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Nieocenione w pomocy naszym paznokciom są drożdże bogate w witaminę H, czyli biotynę. Znajdziemy ją w pełnoziarnistym pieczywie i jajach. Zamieniając chleb na razowy dostarczymy sobie także witaminę E odpowiadająca za stan nawilżenia. Dzięki niej paznokcie będą elastyczne i sprężyste, dzięki czemu mniej podatne na rozdwajanie.

Witamina C biorąca udział w produkcji kolagenu to prawdziwe źródło zdrowych paznokci. Jest obecna w cytrusach, ale także warzywach, tj. bób, kapusta, kalafior, ziemniaki, pomidory.

Dla twardszej płytki paznokcia zaleca się także żelatynę obecną przede wszystkim w galaretkach. Można ją przyjmować także w formie proszku bądź kapsułek.

Proponowane zabiegi należy stosować regularnie przez długi okres czasu, ponieważ zmiany zachodzące w organizmie będą uwidaczniały się po miesiącu, nawet do dwóch. Jeżeli efekty nie będą zadowalające należy wykluczyć istnienie chorób, które mogłyby zakłócać wchłanianie wartości odżywczych z pożywienia czy zaburzać gospodarkę hormonalną.

Komentarze
Więcej w Zdrowie
Oczyszczanie organizmu z toksyn

Zamknij